10 Adımda Kolay Valiz Hazırlama Tüyoları, Türkiye

10 Adımda Kolay Valiz Hazırlama Tüyoları

6 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

10 Adımda Kolay Valiz Hazırlama Tüyoları
Tatile gitmek harika bir şey. Ancak aynı şeyi hazırlık süreci için söylemek oldukça güç. Tatile çıkmadan önce valiz hazırlamak hem çok heyecanlı hem de külfetlidir. Öyle at çantaya bir kot bir tişört olmuyor maalesef. Bir kere son derece planlı ve akıllıca davranmak gerekiyor. Çok fazla dağılmadan, derli toplu ve düzenli valiz hazırlamanın sırlarını sizler için derledik. İşte 10 adımda kolay valiz hazırlama tüyoları.

1) Liste Yapın

valiz hazirlama tuyolariİşe önce liste yapmakla başlayın. Listenin başına diş macunu, şampuan, vs. bakım ürünleri ile şarj aleti, fotoğraf makinesi gibi ekipmanları yazın. Çünkü asıl önemli olan bunları unutmamak. Yoksa ki tatil boyunca kendinizi hep bir buruk, hep bir eksik hissedersiniz. Unutmayın, düzenli olmanın ilk kuralı planlı hareket etmektir.

2) Küçük Gözleri Olan Bir Valiz Tercih Edin

kolay valiz hazirlamaKüçük gözleri olan bir valizin ne kadar hayat kurtarıcı bir şey olduğunu tahmin bile edemezsiniz. Valizin kenarlarında bulunan ne idiğü belirsiz o kenarlar aslında aksesuarlarınız için birebirdir. Aksesuarlarınız dışında, iç çamaşırı, çorap gibi küçük kişisel eşyalarınız için de bu küçük gözler bayağı bir işinize yarayacaktır.

3) Kaç Gün Kalacağınızı Belirleyin

pratik valiz hazirlamaEvden ne kadar uzakta olacaksanız, yanınıza o kadar eşya alın. Bunun için de her güne farklı kombinler belirlemeli ve ona göre eşya seçmelisiniz. Bu durum sadece giysiler için değil, kişisel bakım ürünleri için de geçerli. Mesela koca bir kutu şampuanı götürmektense, kalacağınız güne yetecek kadarını küçük bir şişeye doldurabilirsiniz. Bu küçük detayları göz ardı etmeyin.

4) Rotanıza Uygun Giysiler Seçin

akıllı valiz hazirlama taktikleriMesela bir tekne turuna mı çıkıyorsunuz, tatil köyüne mi gideceksiniz, yoksa bu bir yurtdışı ya da romantik bir kaçamak mı? Belki de doğayla iç içe sportif bir tatil yapacaksınız. Tüm bunların cevapları siz de elbette ki. İklim şartlarını göz önünde bulundurarak, gideceğiniz yere uygun eşyalar alın yanınıza. Romantik bir tatilse, şık elbiseler, sportif bir tatil ise kotlar, şortlar, kış tatili ise pantolonlar ve pantolon içine giyeceğiniz bir külotlu çorap tercih edin.

5) Eşyalarınızı Yerleştirirken Stratejik Davranın

valiz hazirlamaBu konu oldukça hassas. Öyle ki, yanınıza aldığınız eşyaların azlığı ya da çokluğu değil, onları nasıl yerleştirdiğinizdir önemli olan. İlk başta giysilerinizin kırışmasından korkmayın (ki ne yaparsanız yapın zaten kırışacak), pantolonlarınızı paçalardan katlayın, çorap, iç çamaşırı ya da takı gibi küçük eşyalarınızı ayakkabılarınızın içine koyun. Böylece hem yer israfından kurtulur hem de ayakkabılarınızın deforme olmasını engellemiş olursunuz. Gerekirse bu konuda anneannelerinize danışın. Onlar bu işin mastırını yapmış insanlar.

6) Yer İşgal Etmeyin

valiz hazirlamadan onceBazı şeyleri gideceğiniz yerde de temin edebileceğinizi unutmayın. Bir eşyanız için ‘ya lazım olursa' diyorsanız, o şeye hiçbir zaman ihtiyaç duymayacaksınız demektir. Boş vermesini bilin. Bununla birlikte olabildiğince her şeyin küçük boyutlusunu tercih etmeye çalışın.

7) Kıyafet Seçimleriniz Az Ama Öz Olsun

valiz hazirlamak icin3 kombinde de farklı bir görünüm kazanabileceğiniz giysilerinizi yanınıza alın. Mesela beyaz tişört gibi. Her gün farklı bir şey giymekte ısrarcı olmayın. Aynı tişörtü başka kıyafetlerinizle kombinleyerek de farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayakkabı seçimlerinizi de hem gündüz hem gece giyebileceğiniz tarzdaki ayakkabılarınızdan yapın. Keza aynı şey aksesuarlarınız için de geçerli. ‘Belki giyerim' dediğiniz hiçbir şeyi valizinize koymayın. Çünkü emin olun ki, onu asla giymeyeceksiniz.

8) El Çantası Şart

valiz hazirlama taktikleriHer şeyi tek bir valize sığdırmaya çalışmayın. Özellikle yol boyunca ihtiyacınız olabilecek eşyalarınız için mutlaka bir el çantası yapın. İlaçlarınız, şarj aletiniz, fotoğraf makineniz, deodorantınız, kitabınız, mp3'ünüz, vs. gibi eşyalarınızı valizinize değil, el çantanıza yerleştirin. Sırt çantası almanızı pek önermiyoruz. Çünkü özellikle Avrupa metropollerinde sırttaki çantadan hırsızlık olayları bir hayli fazlaymış. Sokaklarda dolanırken omuzdan askılı küçük bir çanta daha güvenli olacaktır.

9) Fazladan Boş Yer Bırakmaya Çalışın

düzenli valiz hazirlamakBunu yapmaya mecbur değilsiniz ama alışveriş meraklısı biriyseniz eğer, valinizde küçük bir boş yer bırakmaya özen göstermelisiniz. Gideceğiniz yerde, hem kendiniz hem sevdikleriniz için hediyelik eşyalar satan bir dükkan olabilir. Alacağınız yeni şeylere tatile çıkmadan önce yer açmanızı tavsiye ediyoruz.

10) Siz Siz Olun Sakın Bu İşi Son Ana Bırakmayın

kolay valiz hazirlamakEğer bu işi son ana bırakırsanız, saydığımız maddelerin hiçbirini gerçekleştiremezsiniz. Ayrıca mutlaka bir şey unutursunuz. Hatta hiçbir şey unutmayayım derken yanınıza gereksiz bir sürü şey alırsınız. Sonuç olarak almanız gereken şeyi yine de unutursunuz. Sağlıklı düşünemediğiniz için ‘ya lazım olursa' ya da ‘belki giyerim' dediğiniz her şey o an kesin olarak kullanacağınız şeylermiş gibi görünür gözünüze. Sonuç olarak her tatilde olduğu gibi, kendinizi valizin üzerine oturmuş bir şekilde fermuar zorlarken bulursunuz.
6 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
6
/

-

Tam da ihtiyacım olan bilgi. :) Teşekkürler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Daha çok hanımlara yönelik gibi görünse de, beylerin de uygulayabileceği öneriler var.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

İşime çok yaradı, sağ olun.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Detaylı bilgiler ve valiz yerleştirme önerileri için çok teşekkürler! Bu bilgilerin yanı sıra, eksiksiz bir valiz hazırlamak için www.valizim.com sitesinden gidilecek yere ve mevsime uygun olarak otomatik valiz listesi çıkartılabiliyor ve mail adresine gönderilebiliyor. Tavsiye edilir. :)

 • Faydalı buldum (2)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

Eğer soğuk bir yere gidiyorsanız yanınızda minik bir battaniye götürebilirsiniz. Bu hem sizin için hem de çocuğunuz-bebeğiniz için harika bir fikir.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
6
/

-

merhaba çok iyi yukarıda biri söylemiş valizim.com u bende çok beğendim özellikle korona zamanına uygun tasarlanmış çok güzel bir site çok güzel bir yazı hoşçakalın

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)