Artabel Gölleri Tabiat Parkı, Torul

Artabel Gölleri Tabiat Parkı

  • Gümüşhane / Torul
6.0puan

Artabel Gölleri Tabiat Parkı Tanıtımı

Gümüşhane'nin Torul ilçesinde yer alan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, bağlı olduğu ilçe merkezine yaklaşık 40 km mesafede konumlanmaktadır. Araları yürüme mesafesinde olan birbirinden dikkat çekici 3 gölden oluşan bölgenin, kaynaklara göre 5859 hektarlık alanı 1998 yılında “'Tabiat Parkı”' ilan edilmiştir. Bünyesindeki 3 gölün yanı sıra bu 5859 hektarlık alanda ilginç jeomorfolojik yapılar, buzul gölleri ve oldukça zengin bir flora ile faunaya rastlanmaktadır.

En yakın yerleşim biriminin 5 km uzaklıkta yer aldığı Artabel Gölleri Tabiat Parkı neredeyse yılın 6 ayında karlar altında kalmaktadır. Doğal yaşam alanı olan bölge çakal, ayı, kartal, geyik ve domuz gibi çok çeşitli hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Artabel Gölleri Tabiat Parkı'nda peygamber çiçeği, saman çiçeği, kaplan otu gibi birbirinden farklı bitki türüne de rastlanmaktadır.

Her mevsim bir başka güzelliğe bürünse de bölgenin hava koşulları ve yol şartları göz önüne alındığından en rahat ziyaret edilebildiği dönem bahar ve yaz aylarıdır. Siz de dilerseniz Gülaçar Köyü'nden tabiat parkına doğru giden yürüyüş yolunu takip ederek onlarca çeşit bitki türüne rastlayabilir ve muhteşem doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

2 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
2
Yol kötü

-

İnternetten bakıp gidelim diye karar kıldık. Gitmez olaydık. Yahu arkadaş, tabiat parkı olan bir yerin yolu olmaz mı? Bir arabanın asgari şartlarda gideceği düzgün bir yol yok. Tabiat parkının bırak kendini, levhasını bile göremeden geri dönmek zorunda kaldık. Yoksa arabanın altı haşat olacaktı ve biz o dağ başında kalakalacaktık. Yol kötü. Gitmeyi düşünenler bunu bilsin ve bizim çektiğimiz rezilliği çekmesin.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
10
Görülmesi gereken yerlerin başınd

-

Her yıl onlarca dağcının kamp kurduğu, doğallığı ile kendisine aşık eden, Gümüşhane'ye gelince mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Yakınındaki Oteller

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler