Torul
Neredekal.com
Gümüşhane Gezilecek Yerler
Artabel Gölleri Tabiat Parkı

Artabel Gölleri Tabiat Parkı

+ 6 Fotoğraf
3.9/5
Çok İyi
6 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Artabel Gölleri Tabiat Parkı Hakkında

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde yer alan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, bağlı olduğu ilçe merkezine yaklaşık 40 km mesafede konumlanmaktadır. Araları yürüme mesafesinde olan birbirinden dikkat çekici 3 gölden oluşan bölgenin, kaynaklara göre 5859 hektarlık alanı 1998 yılında “Tabiat Parkı” ilan edilmiştir. Bünyesindeki 3 gölün yanı sıra bu 5859 hektarlık alanda ilginç jeomorfolojik yapılar, buzul gölleri ve oldukça zengin bir flora ile faunaya rastlanmaktadır. En yakın yerleşim biriminin 5 km uzaklıkta yer aldığı Artabel Gölleri Tabiat Parkı neredeyse yılın 6 ayında karlar altında kalmaktadır. Doğal yaşam alanı olan bölge çakal, ayı, kartal, geyik ve domuz gibi çok çeşitli hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Artabel Gölleri Tabiat Parkı’nda peygamber çiçeği, saman çiçeği, kaplan otu gibi birbirinden farklı bitki türüne de rastlanmaktadır. Her mevsim bir başka güzelliğe bürünse de bölgenin hava koşulları ve yol şartları göz önüne alındığından en rahat ziyaret edilebildiği dönem bahar ve yaz aylarıdır. Siz de dilerseniz Gülaçar Köyü’nden tabiat parkına doğru giden yürüyüş yolunu takip ederek onlarca çeşit bitki türüne rastlayabilir ve muhteşem doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

3.9/5
Çok İyi
6 değerlendirme
Artabel Gölleri Tabiat Parkı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
12.10.2018
Mustafa
Görülmesi gereken bir yer
Karagöl, Ah Tabur Gölü ve Adalı Göl olmak üzere 3 gölü gezdik, gerçekten görülmesi gereken bir yer. Yol için altı yüksek bir araç kesinlikle gerekli ama şu anda yol çalışması başlamış. 2019 yazında yolu çok daha iyi olacaktır. Yürüyüş için kesinlikle altı kalın outdoor ayakkabılar gerekli, kalın giysiler her ihtimale karşı alınmalı. Tırmanmaya sabah 10-11 gibi başlanırsa abdal Musa Zirvesi’ne de çıkmak için zaman bulabilirsiniz.
4/5 Mükemmel
01.03.2018
Misafir
Suyu kurumayan 6 göl var
Tabiat parkı, yakınına kadar araba ile gidilebilecek merkezi bir konuma sahip değildir. Yine de Gülaçar Köyü, Artabel/Esentepe Mahallesi’nden yaklaşık 5 km yukarıda araç bırakmak suretiyle (2500m.), kolayca ilk göle (2700 m) ulaşılabilir. Burada yazın da suyu kurumayan 6 göl vardır. Bu güzergah bayanlar için de uygundur. Arazisiz otolar için temmuzdan önce çıkış zor olabilir. Diğer güzergah Torul-Gümüştuğ Köyü-Dulağa Yayla da (2200 m) araç park etmek suretiyle, 3 farklı güzergahtan, en yukarıdakileri 3015 veya 3025 m rakımdaki göllere veya 3294 m rakımlı Abdalmusa Tepe'ye çıkılabilir. Yaklaşık olarak 1100 m kot çıkışını, 6 veya 7 km hipotenüs yürüyüşü ile gerçekleştirmek gerekir. Bu zor bir tırmanıştır ve idmansız kimseler için uygun değildir. Bir akış hattında 4 önemli göl, diğerinde 2'si büyükçe ve 3'ü de küçük olmak üzere 5 göl mevcuttur. Erken çıkışlarda, fazladan 1 göl daha görülebilir. Kuzeytepesi'ne çıkıldığında ise bütün göller izlenebilir. Arabadan ne kadarını görebilirim diyenler hariç olmak üzere, buralara en az 1 tam gününü ayırabilecekler için, 66 yaşında ama bu dağlara her yıl en az bir kez tırmana gelen birisi olarak, ekip çıkışlarına karşılıksız eşlik etmekten zevk duyarım; ama sadece temmuz/ağustos içinde ve 70'ime kadar!
4/5 Mükemmel
01.03.2018
Eyüp AKDOÐAN
Suyu kurumayan 6 göl var
"Tabiat parkı", yakınına kadar araba ile gidilebilecek merkezi bir konuma sahip değildir. Yine de Gülaçar Köyü, Artabel/Esentepe Mahallesi’nden yaklaşık 5 km yukarıda araç bırakmak suretiyle (2500m.), kolayca ilk göle (2700 m) ulaşılabilir. Burada yazın da suyu kurumayan 6 göl vardır. Bu güzergah bayanlar için de uygundur. Arazisiz otolar için temmuzdan önce çıkış zor olabilir. Diğer güzergah Torul-Gümüştuğ Köyü-Dulağa Yayla da (2200 m) araç park etmek suretiyle, 3 farklı güzergahtan, en yukarıdakileri 3015 veya 3025 m rakımdaki göllere veya 3294 m rakımlı Abdalmusa Tepe'ye çıkılabilir. Yaklaşık olarak 1100 m kot çıkışını, 6 veya 7 km hipotenüs yürüyüşü ile gerçekleştirmek gerekir. Bu zor bir tırmanıştır ve idmansız kimseler için uygun değildir. Bir akış hattında 4 önemli göl, diğerinde 2'si büyükçe ve 3'ü de küçük olmak üzere 5 göl mevcuttur. Erken çıkışlarda, fazladan 1 göl daha görülebilir. Kuzeytepesi'ne çıkıldığında ise bütün göller izlenebilir. Arabadan ne kadarını görebilirim diyenler hariç olmak üzere, buralara en az 1 tam gününü ayırabilecekler için, 66 yaşında ama bu dağlara her yıl en az bir kez tırmana gelen birisi olarak, ekip çıkışlarına karşılıksız eşlik etmekten zevk duyarım; ama sadece temmuz/ağustos içinde ve 70'ime kadar!
1/5 Kötü
14.09.2016
ata şengül
Yol kötü
İnternetten bakıp gidelim diye karar kıldık. Gitmez olaydık. Yahu arkadaş, tabiat parkı olan bir yerin yolu olmaz mı? Bir arabanın asgari şartlarda gideceği düzgün bir yol yok. Tabiat parkının bırak kendini, levhasını bile göremeden geri dönmek zorunda kaldık. Yoksa arabanın altı haşat olacaktı ve biz o dağ başında kalakalacaktık. Yol kötü. Gitmeyi düşünenler bunu bilsin ve bizim çektiğimiz rezilliği çekmesin.
5/5 Mükemmel
15.08.2015
Misafir
Görülmesi gereken yerlerin başınd
Her yıl onlarca dağcının kamp kurduğu, doğallığı ile kendisine aşık eden, Gümüşhane'ye gelince mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelir.
Daha fazla yorum gör