Afrodisias Müzesi, Aydın Karacasu

Afrodisias Müzesi

  • Aydın / Aydın Karacasu

Afrodisias Müzesi

1987 yılında UNESCO'nun Dünya Kültür Miras listesine girmiş olan Aphrodisias Antik Kenti'ne ait buluntuların sergilendiği müzedir, Afrodisias Müzesi. Aydın ili Karacasu ilçesi Geyre Beldesi sınırları içinde olan Afrodisias Müze Binası Geyre vakfı tarafından restore edilmektedir.

1961 yılından önceki kazılarda çıkan buluntular İzmir ve İstanbul Arkeoloji Müzelerine götürülmüştür. Sonrasında yapılan kazılarda çıkanların burada sergilenmesi için bir müzenin kurulması kararlaştırıldı. Afrodisias Müzesi, Afrodisias Antik Kenti kazılarında ortaya çıkartılan eserlerin sergilendiği ve Müze ile Ören yerinin iç içe olduğu ender müzelerdendir.

Müzenin içinde bulunan; 'Küçük Eserler Salonu' ören yeri içindeki Akropol Tepe ve Pekmez Tepe höyüklerinde yapılan kazılardan çıkartılan Prehistorik eserlerle, bu höyüklerden ve Afrodit Tapınağı çevresinden çıkarılan Lidya seramikleri, Arkaik, Klasik, Helenistik dönem eserleri sergilenmektedir. Bu salonda bir de ören yerinde yapılan kazılarda ele geçen Roma, Bizans ve Erken İslami devir eserleri sergilenmektedir.

Aphrodisias Müzesi, heykeltıraşlık eserleri yönünden oldukça zengindir. Bu yönüyle önemli bir arkeoloji müzesi olarak değerlendirilmektedir. Bölgede çıkartılan beyaz, mavi-gri mermerlerden Aphrodisias'lı heykeltıraşların yaptığı eserler her salonda sergilenmektedir. Bu salonlar; İmparatorluk Salonu, Melpomene Salonu, Odeon Salonu, Camekanlı Teşhir Galerisi, Camekanlar, Penthesilia Salonu ve kente adını veren Tanrıça Aphrodite Salonu, ayrıca iç bahçe ve avluda kentte çıkan lahitler teşhir edilmektedir.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Görülmeye değer
10

-

Heykellerin yoğun olduğu, görülmeye değer, Afrodisias Antik Kenti'n içinde yer alan, bahçesinde de gayet güzel eserler bulunan bir müze. Yarım saatte bitirilebilir gezinti.

2
Afrodisias Müzesi
10

-

Aydın otellerinde konaklıyorsanız Karacasu ilçesinde bulunan bu müzeyi ziyaret etmeyi unutmayın.