Rumelihisarı Otelleri

En iyi 0 otel, en uygun fiyatlar

Rumelihisarı Hakkında

İstanbul Boğazı'nın eşsiz manzarasını ve Anadolu yakası sahilini en net şekilde görebileceğiniz noktalardan birisi: Rumelihisarı

Adını Fatih Sultan Mehmet'in 1452'de yaptırdığı kaleden alan İstanbul Sarıyer'e bağlı bir semt olan Rumelihisarı, İstanbul'un Avrupa yakasında yer alır. Kuzeyinde Emirgan güneyinde ise Bebek semti mevcuttur.

1450 yılında ilk yerleşimlerin yapıldığı semt İstanbul Boğazı'ndaki bilinen en eski Türk köyüdür ve bu nedenle de sınırları geniş tutulmuştur. Fakat daha sonraları yeni yerleşim birimlerinin oluşması sonucu sınırları daralmıştır. 1950 yılından itibaren ise Etiler, Akatlar, Levent ve Baltalimanı'nın bir kısmı semtten ayrılmıştır.

Rumelihisarı konumu itibariyle oldukça önemli bir yere sahiptir. Boğaz'ın en dar yerinde olması (660 metre) sebebiyle özellikle eski dönemlerde Asya ve Avrupa arasında bir geçiş üssü özelliği göstermiştir.

Semt, Bebek burnundan Baltalimanı'na kadar mükemmel manzaralı ve geniş bir sahil şeridine sahiptir. Deniz suyu çift yönlü akıntılar sayesinde oldukça temizdir. Eski zamanlarda alçak rıhtımı ve temiz deniziyle denize girenlerin rağbet ettikleri bir yer olmuştur. Şimdilerde ise yerini daha ziyade olta balıkçılığı yapan halka ve pazar yürüyüşleri yapan insanlara bırakmıştır.

Tarihte kurulan ilk boğaz köprüsü de bu semti Anadolu yakasına bağlayan köprüdür. MÖ 512 yılında yedi yüz bin kişilik orduyu Avrupa yakasına geçirmek amacıyla birbirine bağlanan dubalar üzerinde kurulmuştur bu köprü. Bu köprüden sonraki köprü ise 7. yüzyılda Bizans imparatoru I. Heraclius tarafından yüzlerce kayığı yan yana dizdirip birbirine bağlatarak kurulmuştur ve yine aynı amaca hizmet etmiştir.

Bu iki köprünün de yapım yeri olarak Rumelihisarı'nın tercih edilmesinin temel sebebi Anadolu yakasına olan yakınlığıdır. Yine aynı sebepten ötürü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü burada kurulmuştur ve köprünün Avrupa yakasının ayağı bu semtte inşa edilmiştir. Köprünün ayağının yanında ise bugün Zeki Paşa Köşkü bulunmaktadır.

Tarih boyunca İstanbul'u ele geçiren ve yaşam alanı olarak belirleyen tüm medeniyetler İstanbul'u korumak amacıyla surlar ve kaleler inşa etmiştir. Rumelihisarı semti de bu hisar ve surlardan nasibini alan ve günümüze kadar tarihi güzelliklerini koruyan semtlerdendir.

Evliya Çelebi, ünlü eseri Seyahatname'de Rumelihisarı'ndan bahseder.

Rumelihisarı'na iki tane ana tepe hakimdir. Bunlar Doğa Tepe ve Şehitliktir. Şehitlik tepesine, tepe değil sadece şehitlik denilmektedir ve adını Rumelihisarı Kalesi'nin yapımına engel olmak isteyen iki Bizans askeri ile silahlı çatışmaya girip şehit düşen askerlerden alır.

Rumelihisarı'nda pek fazla ofis ve işyerine rastlanmaz. Daha çok sayfiye yeri olması sebebiyle lokantaları, kafeleri ve çay bahçeleri mevcuttur. Yöre halkı olta balıkçılığını devam ettirmektedir ve balık restoranları da bölgede revaçtadır. Rumelihisarı sahilinde bulunan iskele de tarihi önem taşımaktadır ve Boğaziçi'nin en eski iskelelerinden biridir. Şimdi ise balık lokantası olarak hizmet vermektedir.

Rumelihisarı'nın üst kısımlarında bulunan `Boğaziçi Üniversitesi'nin 1862 yılında yapılan ilk binası ve sonra ki binaları da semtin önemli tarihi mekanlarındandır.

Rumelihisarı Gezilecek Yerler

Rumelihisarı Otel Fiyatları

İstanbul’un Avrupa yakasında, İstanbul Boğazı’nın en dar kesiminde konumlanan Rumelihisarı, tarih ve boğaz keyfini aynı anda sunuyor.

Sarıyer’in en hareketli noktalarından biri olan semt, tarihi Rumelihisarı Kalesi ve bir çok eski yalı ve köşke ev sahipliği yapmaktadır.

İstanbul'un en yeşil ilçelerinden Sarıyer'in belki de göz bebeği olan Rumelihisarı, konuklarına hem sakin ve doğayla iç içe hem de tarihe yakın bir tatil alternatifi sunuyor.

İstanbul’a gezmeye geldiğiniz zaman konaklamak için herhangi bir Rumelihisarı oteli tercih ettiğiniz zaman hem Fatih Sultan Mehmet köprüsüne yakın olacaksınız ve Küçüksu Kasrı gibi Anadolu Yakasındaki tarihi mekanları da gezme fırsatı elde edeceksiniz hem de tarihi Rumelihisarı kalesi ve Aşiyan’a yakın olacaksınız.

İstanbul'u turist olarak gezecekseniz Rumelihisarı otelleri cazip fiyat seçenekleriyle size iyi bir alternatif olabilir. Konuklarına ek hizmet olarak havaalanı gidiş dönüş transferi de sağlayan oteller mevcut.

Rumelihisarı 2020 otel fiyatları ve ulaşım imkanlarını göz önüne alarak tatilinizi planlayabilirsiniz.

Rumelihisarı Otel Yorumları

9

Cemed House

Ayşe L. - 25 Kasım 2019, Pazartesi 18:44

Nezih bir ortam

Çok nezih bir ortam. Personel güler yüzlüydü. Temizliği çok başarılı buldum. Otopark sorunu yok. Tekrar geleceğim, tavsiye ederim.

1

The Grand Tarabya Hotel

zerrin - 24 Haziran 2019, Pazartesi 21:11

Manzaraya değmez

Sakın gitmeyin verdiğiniz paraya değer bir hizmet yok. Kahvaltı ücretli ve odalar kötü. Manzaraya değmez.

9

Yuva Otel

Yuva Otel - 28 Eylül 2018, Cuma 15:29

Harika vakitler

Otel çalışanları size karşı çok cana yakınlar.Olabildiğince temiz ve lezzet açısından çok iyi bir seviyede olan menüsü var.Çalışanlar menüye hakim bu yüzden size yardımcı oluyorlar.Bence güzel bir yer.Manzarasına diyecek laf yok,gördüğünüz anda nefesiniz kesiliyor,hayran kalıyorsunuz.

8

Kilya Hotel

Kilya Hotel - 4 Eylül 2018, Salı 19:47

En iyisi burası

Mecburiyetten bu civarda konaklamak zorunda kaldık. Diğer otelleri gördüm birinde de konakladım. Aman diyim uzak durun hepsinden. Buranın interneti hariç her şeyi bölgedeki tüm otellerin 2 katından daha iyi. Açık ara. Temiz, ilgili personel, en önemlisi yatak ve banyo 200 yıllık değil.

9

Kilyos Kale Hotel

Kilyos Kale Hotel - 25 Ağustos 2018, Cumartesi 20:41

Deniz manzaralı harika odalar

Çalışanlar gerçekten çok ilgililerdi.Ancak plaja girerken 25 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyordu ki bence bu çok adil bir şey değil. Ama ayrıca havuz opsiyonu da mevcut.

7

Erzurumlu Otel

Erzurumlu Otel - 25 Eylül 2017, Pazartesi 00:00

Yenilense fena olmaz

Biz iki gece kaldık. Oda iyiydi, ama biraz eski halde olmasına rağmen yatak rahattı. Personel çok iyiydi, kahvaltı harikaydı ve otelin manzarasına bayıldık. Havuz oldukça temizdi, şezlong ve havlular ücretsiz olarak verildi. Ücretine göre iyi bir otel.

2

Ve Hotels Boğaziçi

Ve Hotels Boğaziçi - 20 Eylül 2017, Çarsamba 00:00

Bayat balık

Manzara için değer mi bilmem ama balıklar bayattı fiyatları lüks olmasına rağmen

9

Ve Hotels Boğaziçi

Ve Hotels Boğaziçi - 20 Eylül 2017, Çarsamba 00:00

Mükemmel

Manzarası süper,fiyatlardan da kaliteden çok memnun kaldım

9

Ve Hotels Boğaziçi

Ve Hotels Boğaziçi - 20 Eylül 2017, Çarsamba 00:00

Harika

Denize sıfır,manzara mükemmel, çok hoş nezih bir mekan ayrıca temizdi de.

2

Yalı Otel Kilyos

Sabuhi rahimov - 16 Temmuz 2017, Pazar 13:39

Yatakları rahat değil

Müşteri memnuniyeti yok. Kötü bir otel. Odalarda buzdolabı ve havlu yok. Yatakları rahat değil. Çalışanlar konuşma üslubunu bilmiyorlar.