Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Bergama Kızıl Avlu

+ 6 Fotoğraf
1/5
Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
1 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Bergama Kızıl Avlu Hakkında

Mısır Tanrıları Tapınağı olarak da bilinen Kızıl Avlu, Bergama’ nın merkezine 1 km mesafede yer alıyor. Bergama’ nın en büyük antik yapısı olma özelliği taşıyan Kızıl Avlu, Mısır Yeraltı Tanrısı Serapis ve ona bağlantılı İsis ile Harporakes’ e adanmış. M. S. II.

yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırıldığı düşünülen Bergama Kızıl avlu, büyük bir alan üzerine inşa edilmiş. Bergama Kızıl Avlu, ismini kırmızı ateş tuğlalarından ötürü alıyor. Aslında önceden tüm tuğlalar renkli mermer levhalar ile kaplıymış ancak zaman içerisinde o mermerler dökülmüş ve geriye şimdiki görüntüsü kalmış.

Halk da bu ihtişamlı yapıya ‘Kızıl Avlu’ ismini layık görmüş. Akropol’ den bakıldığında gerçekten de muhteşem görünüyor Bergama Kızıl Avlu. Yukarıdan baktığınızda o büyüleyici mimari ve simetrik görüntü daha da bir ortaya çıkıyor. Şehre hakim konumu ise hayranlık uyandırıcı. Bergama Kızıl Avlu, simetrik kuleleriyle de bir hayli dikkat çekiyor.

Şimdilerde o kulelerden biri cami olarak kullanılıyor. Bu nedenle de oldukça iyi durumda olduğunu söyleyebiliriz. Ancak aynı durum diğer kule için geçerli değil. O kule şimdilerde biraz harabeye dönmüş. Harap durumda olan kule ise Osmanlı döneminde hapishane olarak kullanılıyormuş. Eğer yolunuz Bergama’ ya düşerse, bu görkemli yapıyı da mutlaka görün.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

1/5
Kötü
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1
1 değerlendirme
Bergama Kızıl Avlu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
1/5 Kötü
Yorum puanı 1
21.09.2020
Misafir
Navisgasyon bile ilçeyi çözememiş
Bergama ya gelince tuhaf bir karmaşa icine giriyorsunuz. Trafik berbat ,kimse nerde nasıl durulur bilmiyor,trafik kuralı yok kafasına göre hareket ediyor . En tuhafı da akropolis tabelası ve zeus sunagına nasıl gidilecegine dair düzenli bir yönlendirme yok. Navisgasyon bile ilçeyi çözememiş, dönüp duruyorsunuz. Akropolise çıkmak için teleferik kisi başı 50 tl. Gecen sene 10 tl imis bir de arac için yolu bozuk otoparka 8 tl istiyorlar. Anlayacağınız; gelmeyin bize diyorlar.