Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Turistik Yerler
Yerleşkeler
Müzeler

Söke Gezilecek Yerler

Söke civarında görülmesi gereken 9 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
İlyas Bey Cami
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(2 yorum)
Aydın
İlyas Bey Külliyesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Aydın
Söke Tren Garı
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Aydın
Söke Santral Garaj
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Aydın
Otantika Etnografya Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Aydın
Eski Güllübahçe
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Aydın
Priene Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Aydın
Myus Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Aydın
Didyma Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Aydın

9 mekandan 9 tanesi gösteriliyor

Söke Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Söke, Ege Bölgesi’nde bulunan Aydın ilinin bir ilçesi olup Kuşadası ve Didim gibi Türkiye’nin tatil merkezlerine komşu olur. Ege Denizi’ne kıyısı da olan Söke, denize yakınlığı itibari ile de tatil havasını hep hissettiren bir yapıya sahip.

Büyük Menderes Ovası içinde yer alan Söke, gerek verimli arazisi ve gerekse denize kıyısı bulunması gibi nedenler ile bir zamanlar ticaret merkezi haline gelir ve çeşitli medeniyetlere tanıklık eder. Farklı kültürlere ev sahipliği yaptığından, geniş ve zengin tarihi bir mirası günümüze taşır.

Keşfedilecek ve görülecek pek çok durakları ile yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez adresi haline gelen Söke; etkinlikleri ile de göz doldurur. Gece hayatı ve sosyal aktiviteleri ile oldukça canlı bir belde olan Söke’de gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler ve kalınacak yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Söke tarihi mekanlar ve yapılar açısından oldukça zengin bir belde. Tarihi geçmişinde barındırdığı çeşitli uygarlıklar Söke’ye Milet, Priene, Myus (Myos) ve Heraklia gibi önemli antik kentleri kazandırır. Bu antik kentler, yalnızca ülkemiz için değil aynı zamanda dünya tarihi için önemli antik uygarlıkları barındırır.

Adeta bir antik kentler beldesi olan Söke’de görebileceğiniz antik şehirler ise şunlar:.

- Milet Antik Kenti: Bir antik liman kenti olan Milet, geçmişinde ticaretin ve kültürün merkezi olarak önemli bir işleve sahip olur. Filozoflar Şehri olarak da anılan antik kent, birçok efsanelerle anılır. Mimarisi, sahip olduğu büyük tiyatrosu, dini merkezleri ve hamamları ile görülmesi gereken tarihi yapılar arasında yerini alır.

- Priene Antik Kenti: Tarihi açıdan önemli antik kentler arasında yer alan Priene Antik Kenti, şehir yerleşim düzeni açısından zamanının en güzel örneklerinden birini oluşturur. Antik kent içinde yer alan Athena Tapınağı, antik tiyatro, kutsal alanlar ve şehir agorası ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelir.

- Myus (Myos) Antik Kenti; Bafa gölü kıyısında yer alan bölge, sahip olduğu tarihi geçmiş açısından gezilip görülmesi gereken antik kentler arasında yerini alır. Bafa Gölü’nün kıyısında bulunması sebebi ile oldukça güzel bir manzaraya sahip olan Myos’u ziyaret edebilirsiniz. Bölgeye geldiğinizde Bafa Gölü’ne karşı manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz.

- Aziz Nikolas Kilisesi: Söke’de ziyaret edilecek diğer tarihi bir mekan ise Aziz Nikolaos Kilisesi olur. Bu kilise, bölgenin dikkat çekici yapıları arasında yerini alır. Noel Baba olarak da anılan Aziz Nikolaos adına yaptırılan kilise, özellikle yabancı turistlerin uğrak yerleri arasında dikkat çeker.

Ayrıca Tarihi Kemalpaşa Mahallesi’nde bulunan eski Rum evleri, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler listenizde olmalı.

Söke bulunduğu konum itibari ile eşsiz bir doğa güzelliğine sahip olan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nı bünyesinde barındırır. Bölgenin en çok ilgi çeken Milli Parkı olma özelliğini taşıyan Dilek Yarımadası Milli Parkı, mavi ve yeşilin her tonunu içeren harika manzarası ile doğa düşkünlerinin vazgeçilmezi haline gelir.

Hayvan ve bitki türleri açısından da oldukça zengin bir canlı çeşitliliği sunan Milli Park, içerisinde yapılacak botanik turları ve doğa yürüyüşleri ile doğayla baş başa zaman geçirme olanakları sunar. Ailece keyifli vakitler geçirebileceğiniz ve eşsiz fotoğraflar çekebileceğiniz fırsatlar sunar.

Kısacası, Söke doğal güzellikleri ile yalnızca doğa sporları yapanları değil, aynı zamanda ağırladığı tüm ziyaretçilerini daima etkiler.

İster yazın ister bahar mevsiminde, Söke çevresi gezilecek yerler için beldenin merkezinde uygun bir konaklama bulabilir ve daha ister toplu taşıma veya özel aracınız ile görmek istediğiniz tarihi ve doğal mekanları gezebilirsiniz. Tarihi ve doğal güzellikleri açısından zengin olan Söke’yi gezmek için en az 2-3 gün Söke’de konaklamanız tavsiye edilir.

Böylece hem eski uygarlıkların günümüze taşındığı mekanları ziyaret edebilir hem de Dilek Yarımadası ve Bafa Gölüne günübirlik geziler düzenleyerek doğanın tadına varabilirsiniz.

Söke gezilecek yerler listenizi tamamladıktan sonra yapmanız gereken, uygun bir konaklama bulmak. Söke’de herkese ve her bütçeye uygun konaklama bulmak mümkün. İster aileniz ile ister arkadaşlarınız ile yapacağınız Söke tatili için kendinize en uygun konaklamayı kolayca bulabilirsiniz.

Birbirinden farklı oda konsepti ve konaklama tipi ve seçenekleri ile Söke, her gruptan birçok turisti ağırlar. Yerli ve yabancı turist bolluğu sebebi ile de birçok Söke otel ve konaklama seçeneği bulabilirsiniz. 5 yıldızlı otellerden butik otelleri, çeşitli konaklama tiplerinden kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Önceden rezervasyon yapmak her zaman daha avantajlı olacağı için gezi planınızı oluşturur oluşturmaz, konaklama rezervasyonunuzu yapmanız tavsiye edilir. Bu şekilde, daha uygun fiyatlar ile konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Geziniz sırasında Söke’de konaklamanın bazı avantajları vardır. İlk olarak, Söke ulaşım açısından oldukça iyi bir konumda bulunur. Gezinizde planladığınız ve gitmek istediğiniz tarihi ve doğal alanlara yakınlığı bakımından, konaklamanızı Söke’de yapmanız size zaman kazandırır. Böylece araba ile ulaşımınızı kolayca sağlayabilir ve daha kısa zamanda daha çok yer görebilirsiniz.

Söke’de kalmanın diğer bir avantajı ise beldenin canlı bir hayata sahip olması. Akşam sokaklarda gezmek ve dışarıda vakit geçirmek istiyorsanız, Söke’de kalmanızı tavsiye ederiz.

Söke Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Söke için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Söke için gezilecek en popüler tarihi yerler : İlyas Bey Külliyesi, Söke konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Söke için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Söke için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : İlyas Bey Cami, Didyma Antik Kenti, Myus Antik Kenti, Söke konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Söke için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Söke için gezilecek ücretsiz yerler : İlyas Bey Cami, Eski Güllübahçe, İlyas Bey Külliyesi, Söke konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Söke için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Söke için gezilecek kalabalık gruplara yerler : İlyas Bey Cami, Eski Güllübahçe, Didyma Antik Kenti, Söke konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Söke için gezilecek yerler nelerdir?
Söke için gezilecek yerler : İlyas Bey Cami, Eski Güllübahçe, İlyas Bey Külliyesi, Söke konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.