Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Tarihi Yerler
Turistik Yerler

Mordoğan Gezilecek Yerler

Mordoğan civarında görülmesi gereken 4 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Ayıbalığı Koyu
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir
Seal Beach & Club
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3/5 Çok İyi
(3 yorum)
İzmir
Manal Koyu

Manal Koyu

Ücretsiz
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(4 yorum)
İzmir
Ayşe Kadın Cami
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1/5 Kötü
(1 yorum)
İzmir

4 mekandan 4 tanesi gösteriliyor

Mordoğan Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Mordoğan’ın tarihi ve geçmişi, size pek çok görülecek tarihi mekan sunar. Bu sayede deniz tatilinizi bu yerler ile kültürel açıdan da zengin hale getirebilirsiniz. Farklı kültürlere sahip uygarlıklar ve bölge tarihi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Mordoğan gezilecek yerler arasında bulunan tarihi güzelliklerin bazıları şu şekilde sıralanabilir:.

● Ayşe Kadın Camii: 15. yy. ’da inşa edildiği düşünülen bu cami, eski Türk mimarisini yansıtır. O dönemlerden beri ayakta kalmayı başarmış. Tarihi size yaşatacak bir dokuya sahip.

● Müesser Aktaş Etnografya ve Tarih Evi: Köy merkezinde bulunan ve müze haline getirilen mekan aynı zamanda yörenin kültürünü de tanıtır. Gelenek, giyim, yemek gibi farklı kültürleri görebilirsiniz. Ayrıca bahçesindeki şirin kafede gözleme ve çay servisi de bulunur.

● Mordoğan Köyü: Mordoğan köyü içinde gezilecek pek çok yer bulunur. Eski tip Rum tipi evler, adeta tarihi bir gezi imkanı sunar.

● Zeki Müren Çeşmesi (Dilek Çeşmesi): Mordoğan köyünün 2 km yukarısında bulunan bu çeşme Zeki Müren Çeşmesi olarak da bilinir. Nergis efsanesi ve zamane ilişkini hatırlatan öyküleri ile dikkat çeker.

Genellikle deniz tatili yapmak için sıkça tercih edilen Mordoğan’da farklı bir etkinlik yapmak isterseniz bu tarihi mekanları da ziyaret edebilirsiniz. Oldukça eski dönemlerden kalma bu tarihi yapılar, size Mordoğan’ın yüzyıllara dayanan tarihini yakından tanıma fırsatı sunar.

Mordoğan’ın Doğal Güzellikleri ve Koyları

Mordoğan başlı başına bir doğal güzellik olarak görülür. İçerisinde birbirinden güzel pek çok doğal koyları da bulundurur. Bu saklı cennetin her bir tarafı doğal yapılarla çevrilir. Özellikle Mordoğan koyları, size kalabalıktan uzak ve doğa içinde yüzme imkanı sunar. Bu plajlar ve koylar arasında öne çıkanlar:.

● Manal Koyu: Mordoğan ve Balıklıova arasında yer alır. Amatör olta balıkçılarının rotasında bulunur ve sakin yapısı ile dinlenmek isteyenler tarafından da sıkça ziyaret edilir. Sessiz ve sakin atmosferi ile adeta bir sığınak olarak görülür. Plajı küçük çakıllı, denizi sığ ve sıcak olduğu için çocuklu aileler tarafından oldukça beğenilir.

● Saklıköy: Saklıköy Koyu da Balıklıova ile Mordoğan arasındadır ve körfez konumunda yer alır. Hem kamp ve bisiklet için uygundur hem de günübirlik deniz keyfi yapanlar tarafından sıkça tercih edilir. Temiz ve berrak denizi ile dikkat çeken koy, çocuklu aileler için tercih sebebi olur.

● Kocakum Plajı: Mordoğan merkezde denize girmek, tesislerden faydalanmak isteyenler için uygun olur. Kumluk bir sahile sahip bir halk plajı olarak karşımıza çıkar. Konforlu ve oldukça fazla olanağa sahip bir plaj olarak halk tarafından sıkça tercih edilir.

● Ardıç Plajı: Karaburun Yarımadası’nda yer alır. Halk plajı olarak hizmet veren alanda belediyenin işlettiği iki adet beach clup yer alır. Kumluk denize sahip ve olanakları oldukça fazla. Ardıç ağaçlarına sahip olduğu için adı Ardıç Plajı’dır.

● Ayıbalığı Koyu: İzmir’de bulunan en temiz koylar arasında yer alır. Kayalıklardan oluşan bu koy, çok sakin ve dalgasız bir denize sahip. Küçük Ayıbalığı ve Büyük Ayıbalığı falezleri oldukça popüler. Oldukça küçük bir koydur ve koya bakan bir büfe vardır. Kayalıklardan oluşan koyun dalgasız ve sakin bir denizi bulunur.

Atlama falezleri ile adrenalin tutkunlarını kendine çeker. Ayrıca belediye tarafından ücretsiz şemsiye hizmeti verilir.

Mordoğan, Karaburun gezilecek yerler listesinde en güzel noktalarından biri olarak, her yıl binlerce tatil severe ev sahipliği yapıyor. Farklı zevklere hitap eden plajları sayesinde her kitleye hitap ediyor. İster halk plajında ailenizle vakit geçirebilir, ister küçük koylarda arkadaş grubunuzla sessiz bir tatil yapabilirsiniz.

Dilerseniz de yukarıda sayılan Mordoğan doğal güzellikleri içinde dinlenebilirsiniz. Bu sayede farklı ihtiyaçlarınız için çeşitli olanaklar bulmanız mümkün.

Mordoğan’da Yapılacaklar

Gezmeyi, doğa yürüyüşünü, küçük koylarda yüzmeyi seviyorsanız Mordoğan tam size göre bir yer. Ancak Mordoğan yalnızca gezilecek yerlerle sınırlı değil. Çeşitli aktiviteler için de oldukça elverişli. Özellikle balıkçılık için burası oldukça sık tercih edilir. Zaten aslında bir balıkçı kasabası ve merkezinde bulunan balıkçı heykeli de bunun bir göstergesi.

Özel balık türleri açısından zengin bölgede ister tekne ile açılıp isterseniz de yüksek kayalıklar ve bakir koylardan balık tutma deneyimi yaşayabilirsiniz. Yemek açısından da oldukça zengin bir bölge olan Mordoğan’da pek çok farklı lezzeti sunan restoranlar bulabilirsiniz. Genellikle iskelede yer alan bu restoranlarda kahvaltı yapabilir veya Mordoğan’a özgü yemekleri deneyebilirsiniz.

Kalınacak yer bakımından da Mordoğan size oldukça fazla seçenek sunar. Özellikle kamp severlerin en çok tercih ettiği konumlardan biri. Doğayla baş başa, küçük koylarda kamp yapmaya elverişli pek çok yer bulunur. Ancak kamp yapmayı sevmiyorsanız pek çok Mordoğan otelleri, pansiyonları ve apart seçenekleri de sizleri bekler.

Konaklama konusunu da çözdükten sonra kendinize bir Mordoğan gezi rehberi hazırlayarak bu gizli cenneti keşfe çıkabilirsiniz. Her açıdan zengin ve mükemmel doğaya sahip Mordoğan, İzmir seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken bir yer. Konum olarak da pek çok farklı yere yakın ve ulaşım olanağı da çok fazla.

İzmir’in en güzel denizleri, tarihi mekanları ve doğal güzellikleri konusunda ilk sıralarda yer alır.

Mordoğan Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Mordoğan için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Mordoğan için gezilecek en popüler tarihi yerler : Ayşe Kadın Cami, Mordoğan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Mordoğan için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Mordoğan için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Ayıbalığı Koyu, Mordoğan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Mordoğan için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Mordoğan için gezilecek ücretsiz yerler : Manal Koyu, Seal Beach & Club, Ayşe Kadın Cami, Mordoğan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Mordoğan için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Mordoğan için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Manal Koyu, Seal Beach & Club, Ayşe Kadın Cami, Mordoğan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Mordoğan için gezilecek yerler nelerdir?
Mordoğan için gezilecek yerler : Manal Koyu, Seal Beach & Club, Ayşe Kadın Cami, Mordoğan konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.