Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Tarihi Yerler
Turistik Yerler

Erdek Gezilecek Yerler

Erdek civarında görülmesi gereken 6 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Palata Çeşmesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Balıkesir
Muhla Kalesi

Muhla Kalesi

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Balıkesir
Ocaklar Halk Plajı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Balıkesir
Ocaklar Sahil

Ocaklar Sahil

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Balıkesir
Paflima Koyu

Paflima Koyu

Ücretsiz
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Balıkesir
Paşalimanı Adası
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4.8/5 Mükemmel
(4.8 yorum)
Balıkesir

6 mekandan 6 tanesi gösteriliyor

Erdek Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
16.10.2020
Misafir
Paşalimanı Adası için yapılan yorum
Ada harika
Ada harika Çok sakin aile yeri kesinlikle bağımlılık yapıyor,ilk kez gelenlerin biraz canı sıkılabilir fakat 2,kez gelince tanıdık yüzler görünce vazgeçilme oluyor ve 3.kez den sonra Satılıkev aramaya başlıyorsun, pansiyon için aysel teyze ve kemal amcanın evini tavsiye ederim temiz ferah ve deniz manzaralı.
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
07.06.2020
Misafir
Paflima Koyu için yapılan yorum
Sessiz ve sakin
Yıllar önce ailecek giderdik. Dedem ev kiralardı bir aylık kuzenler, dayımlar, yengemler falan çok eğlenirdik. Sessiz ve sakin ama bir o kadar eğlenceli geçerdi. Belki yine gideriz bu yaz. Bayadır gitmemiş olsam da herkese öneririm.

Erdek Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Seyit Gazi Tepesi: Seyit Gazi Tepesi, Erdek gezilecek mekanlar içerisinde sizlere ziyaret önereceğimiz pek çok değerli mekandan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Deniz seviyesinden yaklaşık 103 metre yukarıda olan bu tepe, ziyaretçilerine kuş bakışı enfes bir Erdek manzarası sunuyor.

Sahip olduğu bu manzara ile Seyit Gazi Tepesi turistler tarafından özellikle gün doğumu ve gün batımı vakitlerinde ziyaret ediliyor.

Erdek gezilecek yerler listesinin bu doğal manzaraya sahip olan tepesinde bir de mezar bulunuyor. Bu mezarın kime ait olduğu konusunda da halk arasında çeşitli inanışlar mevcut. Halk hikayelerimize dek konu olan Battal Gazi’nin ya da Seyit Dede’nin bu mezarın sahibi olduğu düşünülüyor.

Bununla birlikte buradaki mezar, halk tarafından dini ve kültürel bir bağlamda da sıklıkla ziyaret ediliyor. Tepeyi ziyaret eden turistler ve de yerel halk, tepede bulunan bu türbenin çevresindeki ağaçlara dilekler dileyip bezler bağlıyorlar.

Dilekleri kabul olanlar ise bu tepeyi tekrar ziyaret ediyorlar ve o esnada tepede bulunan ziyaretçilere lokum, lokma ya da kesme şeker gibi yiyecekler dağıtarak dua ediyorlar. Sahip olduğu tüm bu kültürel değer ve doğal güzellik ile Seyit Gazi Tepesi, Erdek gezilecek mekanlar içerisinde önemli bir yere sahip oluyor.

Erdek Açık Hava Müzesi: Erdek gezilecek yerler içerisindeki bir sonraki durağımız ise Erdek Açık Hava Müzesi oluyor. Bilindiği gibi Erdek ve bağlı bulunduğu il olan Balıkesir pek çok medeniyet ve topluluğa ev sahipliği yapan antik kentlere sahip.

Bu bağlamda bu antik kentlere yapılan kazı ve araştırmalar neticesinde elde edilen buluntu ve eserler Erdek Açık Hava Müzesinde sergileniyor. Erdek tarihi yerleri açısından da değerli bir yere sahip olan bu müzeyi ziyaretiniz esnasında 3. yüzyıla dek uzanan tarihi kalıntıları görme imkanınız da oluyor.

Müze, ayrıca ülkemizin ilk açık hava müzelerinden de bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle tarihsever turistlerin uğrak mekanı olarak karşımıza çıkan Erdek Açık Hava Müzesini, gezi rotanız içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Hadrianus Tapınağı: Erdek Kyzikos Antik Kenti’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu antik kentin tarihi MÖ 6000’li yıllara dek uzanıyor. Hadrianus Tapınağı ise bu antik kent içerisinde yer alıyor. Erdek tarihi yerleri arasında bulunan bu tapınağın yapım tarihi ile ilgili bilgiler ne yazık ki elimizde bulunmuyor.

Fakat tarihçiler, tapınağın Zeus adına inşa ettirildiğini düşünüyor. Bununla birlikte Hadrianus Tapınağı’nın, bölgede yaşanan depremlerin bir sonucu olarak antik kentteki pek çok yapı gibi zarar gördüğünü biliyoruz. İlerleyen süreçte 123 senesine gelindiğinde yeniden inşa edildiğini öğrendiğimiz tapınağın yine depremler neticesinde hasarlar aldığını da biliyoruz.

Depremlerin sıkça yaşanması ve de kentteki binaların zarar görmesi ile yöre halkı da kentten uzaklaşıyor. Bu bağlamda Hadrianus Tapınağı da kaderine terk ediliyor diyebiliriz.

Tarihi Palata Çeşmesi: Erdek ilçe merkezine yaklaşık bir kilometrelik bir mesafede bulunan Palata Çeşmesi, Erdek gezilecek yerler arasında bulunuyor. 1704 senesinde inşa edildiği düşünülen çeşmenin isminin Rumca bir kelime olan “Poğathon”dan geldiği düşünülüyor.

Çeşmenin etrafında yapılan kazılardan elde edilen kalıntılar göz önünde bulundurulduğunda ise bu bölgenin çok eski dönemlerden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı düşüncesine ulaşılıyor. İnşa edildiği dönemde çevresinin su ihtiyacını gidermesi açısından önemli bir yere sahip olan çeşmenin, geçtiğimiz senelerde restorasyon sürecine girdiğini biliyoruz.

Yolunuz düşerse serin sularından içerek ufak bir mola verebileceğiniz Palata Çeşmesi, son hali ile tarihe meydan okuyor.

Zeytinli Ada: Erdek tarihi yerleri listesinden sonra bu mükemmel ilçenin doğal güzelliklere sahip bölgelerinden bahsetmemek olmaz. Erdek doğal güzellikleri arasında göze çarpan ilk mekanlardan bir tanesi de Zeytinli Ada oluyor.

Erdek merkezinden karşıya doğru baktığınızda da görebileceğiniz bu küçük ada yaklaşık olarak 8 dönümlük bir yer kaplıyor ve 170 metrelik bir uzunluğa sahip. Ada, böylesine küçücük bir yer kaplamasına karşılık derin bir tarihi geçmişe sahip aslında. Zeytinli Ada’nın üzerinde 6’ncı yüzyılda inşa edildiği düşünülen bir Meryem Ana Kilisesi bulunuyor.

Bu kilisenin bilinen ilk ismi ise “Kera Pengia” olarak karşımıza çıkıyor. Kiliseye ek olarak manastır, hamam, mezarlar, iki tane şifalı su bölgesi, kayıkhane ve de erzak deposu Zeytinli Ada içerisinde yer alıyor. Bu adanın şifalı suları ise Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde kendisine yer buluyor.

Bununla birlikte Çelebi’nin bahsettiği bu şifalı suların magnezyum, sodyum, kalsiyum gibi çeşitli maddelerce zengin olduğundan çeşitli antik yazarlar da bahsediyor.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak bölgede 2006 senesinden beri bir kazı çalışması gerçekleştiriliyor. Kazı çalışmalarının sonlanmasının ardından bölgenin turizme açılması bekleniyor. Erdek tarihi yerleri içerisinde de bulunan bu adayı yine de görmek isterseniz adaya oldukça yakın bir mesafede bulunan dalgakıranın ucuna kadar gidip bu yapıları uzaktan gözlemleyebilirsiniz.

Çünkü Zeytinli Ada, ilçenin hemen karşısında yaklaşık 250 metrelik bir mesafede bulunuyor.

Erdek Koyları ve Plajları: Erdek sahip olduğu mükemmel kıyı şeridi ile pek çok değerli koy ve plaja ev sahipliği yapıyor. Bu bağlamda özellikle yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra yerel halkının da serinlemek ve keyifli bir gün geçirmek için tercih ettiği Pafilima Koyu, Erdek koyları arasında öne çıkıyor.

Henüz keşfedilmeyen doğası ile bu koyu ziyaretiniz esnasında doğa yürüyüşleri ve su sporları yapabilirsiniz.

Erdek koyları ve plajları listesinin bir diğer öne çıkan ismi ise Çuğra Plajı oluyor. İlçenin en bilinen plajlarından bir tanesi olan bu plaj, altın gibi kumlarına eşlik eden masmavi denizi ile pek çok turistin uğrak mekanı oluyor.

Kurbağalıdere Halk Plajı ise 1000 metrelik sahil şeridi ve temiz denizi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Mavi bayrağa sahip olan bu plaj çevresinde pek çok yazlık ev ve yürüyüş alanı da bulunuyor. Bu sebeple bu bölgeyi ziyaret ettiğinizde konaklamak isterseniz karşınıza da pek çok seçenek çıkıyor.

Erdek gezilecek mekanlar listesi arasında hem sahip olduğu plajlar hem de çeşitli turistik yerler ile karşımıza çıkan bir diğer mekan ise Ocaklar oluyor.

Erdek ilçe merkezine yaklaşık 6 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Ocaklar Köyü ve plajı, masmavi suları ile hem yöre halkının hem de yerli ve yabancı turistlerin uğramayı tercih ettiği mekanlar arasında bulunuyor.

Bölgeyi ziyaret ettiğinizde dilerseniz günübirlik bir deniz keyfi yapabilir dilerseniz de bu bölgede karşınıza çıkacak olan konaklama tesislerini tercih ederek keyifli bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte sizin için hazırladığımız Ocaklar gezilecek yerler listesine de bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Erdek seyahatiniz esnasında konaklamak için bölgedeki kamp alanlarını tercih edebilir doğa ile iç içe keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Bununla birlikte Erdek’te karşınıza çıkabilecek olan konaklama seçeneklerini görüntülemek için ise sizler için hazırladığımız Erdek otelleri sayfamızdan faydalanabilirsiniz.

Bütçeniz ve tatil planınız için en uygun tesisi seçerek Erdek gezilecek yerler listenizi bir an önce keşfetmeye başlayabilirsiniz. Sizlere keyifli bir Erdek tatili diliyoruz.

Erdek Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Erdek için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Erdek için gezilecek en popüler tarihi yerler : Palata Çeşmesi, Erdek konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erdek için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Erdek için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Paşalimanı Adası, Ocaklar Halk Plajı, Ocaklar Sahil, Erdek konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erdek için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Erdek için gezilecek ücretsiz yerler : Paflima Koyu, Paşalimanı Adası, Palata Çeşmesi, Erdek konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erdek için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Erdek için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Paflima Koyu, Paşalimanı Adası, Palata Çeşmesi, Erdek konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Erdek için gezilecek yerler nelerdir?
Erdek için gezilecek yerler : Paflima Koyu, Paşalimanı Adası, Palata Çeşmesi, Erdek konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.