Amasya Merkez bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Amasya Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Şehzadeler kenti olarak bilinen Amasya’nın kent merkezinde, tarihin derin izlerini günümüze yansıtan pek çok gezilecek yer bulunuyor…Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Amasya Merkez Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Toplam 21 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Kral Kaya Mezarları

"kral kaya mezarlari"

"Kral Kaya Mezarları"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Amasya Fethiye Camii

"Gezilebilecek bir yer"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Terziköy Kaplıcası

"Kaplıca mükemmel"

6.0

Misafir yorumu

1 yorum

Çakallar Tepesi

"Seyri doyumsuz"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Amasya Yıldız Hamamı

"Bilgiler son derece yetersiz"

2.0

Misafir yorumu

1 yorum

Amasya Merkez Tarihi Mekanlar

Şehzadeler kenti olarak bilinen Amasya'nın kent merkezinde, tarihin derin izlerini günümüze yansıtan pek çok gezilecek yer bulunuyor…
Ülkemizin şehzadeler kenti olan Amasya, keşif ruhu taşıyan herkesin ilgi odağı olan bir şehir. Özellikle geçmişe doğru otantik bir yolculuğa çıkmaktan büyük keyif alanların mutlaka bu güzide kente uğramaları gerekiyor. Hatta şehri keşfetmek için Amasya Merkez ideal bir başlangıç noktası bize kalırsa. Amasya Merkez, başlı başına en az 1 gününüzü ayırmanız gereken bir bölge. Çok sayıda medreseye, konağa ve camiye ev sahipliği yapan Amasya Merkez'de, gezilip görülmesi gereken pek çok yer var. Amasya Merkez'i keşfetmeye başlamadan önce, sizin için hazırladığımız Amasya Merkez gezilecek yerler listesine mutlaka bir göz atın deriz.

Amasya Yalıboyu Evleri: Amasya Merkez'in en ilgi çekici noktalarından biri Amasya Yalıboyu Evleri. Şehri ikiye bölen Yeşilırmak'ın kenarında yer alan bu evler, günümüzde restore edilerek ziyarete açılmış durumda. Amasya Merkez'e geldiğinizde, Amasya Yalıboyu Evleri'ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Amasya Kalesi: Büyüleyici mimarileri ile göz dolduran bu güzel evleri ziyaret ettikten hemen sonra, nehrin üzerinde bulunan köprüden karşıya geçerek Amasya Kalesi'ni de görme şansına erişebilirsiniz.

Kral Kaya Mezarları: Amasya Merkez'in en önemli tarihi kalıntılarından biri de Kral Kaya Mezarları. Amasya Kalesi'nin eteklerinde, kayalara oyularak yapılmış 5 adet kral kaya mezarı var.

Terziköy Kaplıcası: Saydığımız tüm bu tarihi kalıntıların dışında, doğal güzellikleri ile de göz dolduruyor Amasya Merkez. Tüm bunların yanı sıra, şehir merkezinde şifa bulmak isteyenler Terziköy Kaplıcası'nı ziyaret edebilir.

Medreseler: Amasya Merkez, görülmeye değer pek çok medreseye ev sahipliği yapıyor. Bu medreseler arasında mutlaka görmenizi önerdiklerimiz ise, Çelebi Mehmet Medresesi ve Kapı Ağa (Büyük Ağa) Medresesi.

Camiler: Medreseler kadar camileri ile de dikkat çeken Amasya Merkez'e geldiğinizde, Burmalı Minare Cami, Gökmedrese Cami, Yörgüç Paşa Cami, Halifet Gazi Kümbeti'ni mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Müzeler: Eğer müze ziyaretlerinden hoşlananlardansanız, o halde Amasya Merkez'de yer alan Minyatür Amasya Müzesi, Amasya Müzesi, Hazeranlar Konağı Müze Ev'i ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Hamamlar: Amasya Merkez'de yüzyıllar öncesinden kalma birçok tarihi hamam bulunuyor. Bu hamamlar içerisinde Amasya Yıldız Hamamı, Amasya Kumacık Hamamı, Amasya Mustafa Bey Hamamı en çok dikkat çekenler arasında yer alıyor.

6 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
6
Seyri doyumsuz
10

-

Şehri tepeden seyrin doyumsuz olduğu, şehzadelerin avlak yeridir Çakallar Tepesi.

6
Bilgiler son derece yetersiz
2

-

Hamam hakkındaki bilgiler son derece yetersiz. İçeriden birkaç kare fotoğraf ile kadınlar kısmının olup olmadığı, faaliyette olup olmadığı bilgilerini eklemek zor olmasa gerek.

6
Gezilebilecek bir yer
10

-

Camileri severim, o cami de çok güzel bir cami. Gezilebilecek bir yer.

6
Kaplıca mükemmel
6

-

Kaplıca mükemmel. Ortam güzel. Birincisi, fiyatlar çok yüksek ve sürekli artış içinde. Bu durum kaplıca tercihlerini başka yerlere yönlendirmek için yeterli. İkincisi, kaplıcadan oda tutma sırasında özellikle yaz aylarında sürekli olarak müşteriler arasında ayrıcalıklar var. Gurbetçilere daha büyük bir ikram, izzet var sanki. Amasya'nın halkı uzaydan gelmiş gibi ikinci sınıf vatandaş muamelesi görüyor.

6
kral kaya mezarlari
10

-

Şaşırtıcı canlarım.

6
Kral Kaya Mezarları
10

-

Güzelmiş.