Gökmedrese
Şehzade Yolu

Şehzade Yolu

Şehzade Yolu
Şehzade Yolu - Görsel 1
Şehzade Yolu - Görsel 2
Şehzade Yolu - Görsel 3
Şehzade Yolu - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Şehzade Yolu Hakkında

Bilindiği gibi Amasya, şehzadeler şehri olarak nitelendiriliyor. Bunun nedeni çok sayıda şehzadenin eğitim için Amasya’ ya gönderilmiş olması. Eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayan şehzadeler, zamanı geldiğinde Osmanlı tahtına oturuyormuş çünkü. Yıldırım Beyazıt’ tan Osmanlı’ nın ikinci kurucusu olarak kabul edilen Çelebi Mehmet’ e, II.

Murat’ tan Fatih Sultan Mehmet’ e, II. Beyazıt’ tan III. Murat’ a kadar çok sayıda şehzade bir nevi staj görmüş burada. Tabi bu şehzadelerin arasında eğitim almasına rağmen tahta oturamayanlar da var. Mesela Hürrem Sultan’ ın entrikalarıyla boğdurulan Şehzade Mustafa gibi.

Yavuz Sultan Selim ise bu şehirde doğmuş ve 11 yaşına kadar burada yaşamış. Sonrasında ise Trabzon’ un valisi olmuş. Amasya Belediyesi de, tarihe sahip çıkmak ve biraz da turizmi hareketlendirmek için olsa gerek, bu şehzadelerin büstlerini Yeşilırmak kenarında yer alan bir gezi yoluna yerleştirmiş.

Eskiden Promenant Gezi Alanı olarak bilinen bu yol, şimdilerde Şehzade Yolu olarak isimlendiriliyor. Eğer yolunuz bir gün Amasya’ ya düşerse, Şehzade Yolu’ nda yürümeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Şehzade Yolu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?