Şeyh Edebali Türbesi

  • Bilecik / Bilecik Söğüt

Şeyh Edebali Türbesi

Bilecik'in Söğüt ilçesinde yer alan Şeyh Edebali Türbesi, 1206 yılında doğmuş bir İslam ilahiyatçısı, bir din bilgini, ahi şeyhi, Osman Gazi'nin kayınpederi ve hocası olan Şeyh Edebali'ye ait olan bir türbe. Şeyh Edebali, Osmanlı Devleti'nin tüm kuruluş aşamalarına şahitlik etmesinden dolayı, hem Osmanlı Devleti'nin manevi kurucusu hem de fikir babası olarak kabul ediliyor.

Mevlana Celaleddin Rumi ve Hacı Bektaş-ı Veli gibi dönemin üstatları ile aynı zamanda yaşayan ve olanlarla birçok kez sohbet etme imkanı bulan Şeyh Edebali, tefsir, hadis ve İslam hukuku konusunda uzmanlaşmış biri. Hayatı boyunca öğrenci yetiştirmek ve halkı aydınlatmak için çabalayan Şeyh Edebali, bu amaçla Bilecik'te bir dergah yaptırmış.

Şeyh Edebali ile beraber aynı nesilden altı büyük ve dört küçük sandukanın yer aldığı Şeyh Edebali Türbesi'nde, sanduka odasının dışında iki oda daha yer alıyor. Hem Şeyh Edebali Türbesi hem de dergah, ilk olarak Sultan II. Abdülhamid döneminde, son olarak da 2012 yılında onarım görmüş.

Şeyh Edebali Türbesi'nin hemen yanında, aynı tarihte yapıldığı düşünülen bir türbe daha bulunuyor. Bu türbede ise Osman Gazi'nin eşi Bala Hatun ve annesinin sandukaları yer alıyor.

Bilecik Merkez'de konumlanan Şeyh Edebali Türbesi'ne giden yol, Bilecik Otogarı'nın hemen karşısında bulunuyor. Hatta Bilecikliler tarafından bu yol, "Türbe yolu" olarak anılıyor. Otogarın karşısında kalan bu yolu takip ederek, yaklaşık 2-3 km mesafedeki Orhan Gazi Camii'ne ulaşabilirsiniz. Türbe, bu caminin sol tarafındaki geniş merdivenlerin sonunda yer alıyor. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
Rüya gibiydi
10

-

İstanbul'dan sabah erken çıkıp kahvaltımızı türbe çay bahçesinde yaptık. Daha sonra türbe ziyareti, padişahlar şeridi ve sine vizyon rüya gibiydi. Oradan Söğüt'e de geçtim. 3 ay içinde tekrar gittim. Yaza inşallah yine gideceğim.

2
Güzelliği büyüleyici
9

-

Külliye ve çevresinin güzelliği büyüleyici. Hizmeti geçenleri kutlarım. Külliyenin yer aldığı bölgenin hemen altında yer alan kanyon boyunca yaptığım gezi bu güzelliğe kısmen azaltmış. Kanyon boyunca akmakta olan akarsuya şehrin üst tarafındaki yerleşim bölgelerinin pis atık suları karışmakta. Akar su yerine kanalizasyon atığı ve kokusu kanyon boyunca yapılan yürüme yolunda yürümeyi imkansızlaştırıyor. Şeyh Edebali'.. Devamını Göster