Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Merzifon Bedesteni
Merzifon Bedesteni - Görsel 1
Merzifon Bedesteni - Görsel 2
Merzifon Bedesteni - Görsel 3
Merzifon Bedesteni - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Merzifon Bedesteni Hakkında

Merzifon’ da yer alan ve Osmanlı döneminin en önemli yapıları arasında sayılan Merzifon Bedesteni, uzun yıllar boyunca dokuma atölyesi olarak kullanılmış. Geçmişten günümüze kadar olan süreçte pek çok tahribata uğrayan Merzifon Bedesteni’ nin ne yazık ki orijinalliği gerektiği gibi korunamamış.

Tahribat sonrası uzun süre tekel deposu olarak kullanılan Merzifon Bedesteni, 2000 yılında onarılmaya başlanmış. Önce iç kısımları onarılmış, zemin düzeltilmiş ve halı dokuma tezgahları yerleştirilmiş. Bu süreçten sonra ise özel bir tekstil firması tarafından üretim yeri olarak kullanılmaya başlanan bina, 2006 yılında yeniden restore edilmiş.

Neyse ki bu sefer aslına uygun olarak restore edilmiş Merzifon Bedesteni. Yapısı 30 x 28 metre ve dikdörtgen şeklinde olan Merzifon Bedesteni’ nin şu an iç ve dış kısımlarının bir kısmı dükkan olarak kullanılıyor.

Olur da yolunuz bir gün Merzifon’ a düşerse, Merzifon Bedesteni’ ni de gezilecek yerler listenize eklemeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Merzifon Bedesteni
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?