Merzifon Bedesteni, Merzifon

Merzifon Bedesteni

  • Amasya / Merzifon

Merzifon Bedesteni

Merzifon'da yer alan ve Osmanlı döneminin en önemli yapıları arasında sayılan Merzifon Bedesteni, uzun yıllar boyunca dokuma atölyesi olarak kullanılmış. Geçmişten günümüze kadar olan süreçte pek çok tahribata uğrayan Merzifon Bedesteni'nin ne yazık ki orijinalliği gerektiği gibi korunamamış. Tahribat sonrası uzun süre tekel deposu olarak kullanılan Merzifon Bedesteni, 2000 yılında onarılmaya başlanmış. Önce iç kısımları onarılmış, zemin düzeltilmiş ve halı dokuma tezgahları yerleştirilmiş.

Bu süreçten sonra ise özel bir tekstil firması tarafından üretim yeri olarak kullanılmaya başlanan bina, 2006 yılında yeniden restore edilmiş. Neyse ki bu sefer aslına uygun olarak restore edilmiş Merzifon Bedesteni. Yapısı 30 x 28 metre ve dikdörtgen şeklinde olan Merzifon Bedesteni'nin şu an iç ve dış kısımlarının bir kısmı dükkan olarak kullanılıyor.

Olur da yolunuz bir gün Merzifon'a düşerse, Merzifon Bedesteni'ni de gezilecek yerler listenize eklemeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın