Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Pozantı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler:

Pozantı civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Bürücek Yaylası
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Adana
Akçatekir Yaylası
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Adana
Belemedik Yaylası
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Adana

Pozantı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Adana ilinin en önemli ve güzel ilçelerinden biri olan Pozantı gezilecek yerler açısından zengin bir ilçe. Yıllarca Roma’dan Bizans’a birçok önemli medeniyetin himayesine geçen Pozantı, bu tarihi zenginlik sayesinde etkileyici bir kültürel mirasa ev sahipliği yapıyor. Bünyesinde yer alan birçok tarihi eser ve kültür varlığının yanı sıra Pozantı elbette doğal güzellikleriyle de görülmeye değer bir ilçe. Özellikle de birbirinden güzel yaylalarıyla ünlü Pozantı, Anadolu ve Akdeniz’i birbirine bağlayan coğrafi konumuyla da öne çıkıyor. Sizler için kapsamlı bir Adana Pozantı gezilecek yerler listesi hazırlamak istedik. Adana Pozantı’da konaklamak isterseniz Pozantı otelleri ve konaklama imkanlarını sitemizden inceleyerek tatilinizi kolayca planlayabilirsiniz.

Pozantı’da Görülmeye Değer Yerler

Ak Köprü: Pozantı'da gezilecek yerler arasında yer alan tarihi eserlerden biri olan Ak Köprü’nün bir diğer adı da Şekerpınarı Köprüsü’dür. Bir Ortaçağ köprüsü olma özelliği taşıyan bu tarihi eserin yapım tarihi kesin olarak bilinemese de 830 yılından önce yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Yapıldığı tarihten bu yana bölgeye yerleşen çeşitli medeniyetler tarafından kullanılmış olan köprünün boyu yaklaşık 90 metredir. Etrafı dağlarla kaplı bir bölgede yer alan tarihi eseri gezenlerin Şekerpınarı Nehri’nin ve çevresindeki doğanın da tadını çıkarmalarını tavsiye ediyoruz.

İbrahim Paşa Tabyası: Pozantı turistik yerler arasında bulunan bir diğer tarihi eser ise İbrahim Paşa Tabyası. İbrahim Paşa tarafından inşa ettirildiği düşünülen tabya Tekir Boğazı’na hakim bir tepeye konuşlanmıştır. Yapımında bölgeye özgü taşlar kullanılmış olan yapının bazı bölümleri yıkılmış olsa da büyük bir bölümü günümüze kadar ulaşmıştır. Koruma altına alınmış önemli bir kültür varlığı olan bu tarihi eser Pozantı’yı gezenlerin mutlaka görmesi gereken bir yapı.

Anahşa Kalesi: Pozantı tarihi mekanlar arasında yer alan yapılardan bir başkası da Anahşa Kalesi. Oldukça yüksek ve ulaşılması zor bir bölgeye inşa edilmiş olan tarihi kale Bizanslılar tarafından yapılmıştır. Taşpınar köyünde yar alan yapının tonozları ve su sarnıçları günümüzde hala görülebilmektedir. Pozantı’nın koruma altına alınmış olan bir diğer önemli tarihi eseri olma niteliği taşıyan bu muhteşem yapı görülmeye değer bir kültür hazinesi.

Bürücek Yaylası: Toroslar ile Akdeniz arasında konuşlanmış Pozantı doğal güzellikleri açısından da zengin bir ilçe. Bu doğal güzelliklerden biri de Bürücek Yaylası. Pozantı ilçe merkezinden yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta yer alan yayla oldukça büyük bir alanı kapsamaktadır. Yemyeşil ağaçları ve zengin bitki örtüsüyle Bürücek Yaylası’nda birbirinden güzel yayla evlerini de görmek mümkün. Adana sıcaklarından kaçmak için ideal bir bölge olan yaylada her eylül ayında bir şenlik de düzenlenmektedir.

Akçatekir Yaylası: Pozantı’da yer alan birbirinden güzel yaylalar arasında bir diğeri de Akçatekir Yaylası. Adana yazları son derece sıcak olan bir bölge olduğundan nüfusunun büyük bölümü yaylalara çıkmaktadır. Akçatekir Yaylası da yazın nüfusu oldukça artan, nemsiz ve serin havası nedeniyle tercih edilen bir yayla olma özelliğini taşıyor. Yaylada yer alan ladin, çınar ve çam ağaçları da bu muhteşem yaylanın havasının daha da güzelleşmesini sağlıyor.

Belemedik Yaylası: İlçe merkezine yaklaşık 10 kilometrelik bir mesafede yer alan Belemedik Yaylası, Pozantı’nın gerçekten de görülmeye değer bir doğal güzelliği.  Çok sayıda ağaç türünün bulunduğu yayla yabani hayat açısından da oldukça zengin ve farklı hayvan türlerine ev sahipliği yapıyor. Kamp yapmak için ideal bir bölge olan Belemedik Yaylası’nda herhangi bir tesis ise bulunmuyor ancak yaylada yer alan bazı yayla evlerini kiralamak mümkün. Pozantı’dan ayrılmadan önce bu muhteşem yaylada doğanın tadını çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

Pozantı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Pozantı için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Pozantı için gezilecek ücretsiz yerler : Akçatekir Yaylası, Belemedik Yaylası, Bürücek Yaylası, Pozantı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Pozantı için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Pozantı için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Akçatekir Yaylası, Belemedik Yaylası, Bürücek Yaylası, Pozantı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Pozantı için gezilecek yerler nelerdir?
Pozantı için gezilecek yerler : Akçatekir Yaylası, Belemedik Yaylası, Bürücek Yaylası, Pozantı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.