Nişantaşı Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Nişantaşı civarında görülmesi gereken 2 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Ulaşım
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
İstanbul
Ulaşım
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
İstanbul

Nişantaşı Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Tarihte her dönem ayrıcalıklı bir yere sahip olan Nişantaşı köklü bir geçmişe ve tarihsel geleneğe sahiptir.

Nişantaşı Osmanlı döneminden bu yana şehrin önemli yerleşim bölgelerinden biri olmuştur. Her dönem İstanbul’un yüksek gelir sahibi ve entelektüel kesimine ev sahipliği yapan Nişantaşı köklü bir geçmişe sahiptir.

Nişantaşı’nda görebileceğiniz tarihi eserlerin başında Teşvikiye Camii gelmektedir. 1854 yılında Sultan Abdülmecit tarafından yaptırılan cami semt olarak Teşvikiye sınırları içinde yer alır; fakat bu iki semt iç içe geçmiş ve birbirine çok yakın olduğu için Teşvikiye Camii Nişantaşı’na gittiğinizde görmenizi önerdiğimiz tarihi yapılar arasında.

Aynı zamanda camii avlusunda yer alan ve Osmanlı döneminden kalan ve semtin ismini alığı iki adet nişan taşı da görebileceğiniz tarihi kalıntılar arasında.

Teşvikiye Caddesi ile Vali Konağı Caddesi’nin kesiştiği kavşakta yer alan ve Sultan Abdülmecit döneminden kalan dikilitaş da görebileceğiniz tarihi eserlerden. Üzerinde “Sultan Mecid’in hiçbir karşılık beklemeden ortaya koyduğu eser” yazan taş aynı zamanda semtin merkezi olarak kabul edilir.

Nişantaşı İstanbul’un en eski yerleşim bölgelerinden biridir. 1900’lü yılların başından itibaren çok hızlı bir şekilde apartmanlaşmanın görüldüğü semtte yer alan tüm binaların hemen hepsi tarihidir. Estetik değerlerin göz önünde bulundurularak inşa edilmiş bu binalar semte tarihi havasını verir.

Semtte görmenizi tavsiye ettiğimiz diğer yerler ise dünyaca ünlü markaların lüks mağazaları, şık vitrinler, ara sokaklar arasında yer alan butik mağazalar, sanat galerileri, sevimli kafe ve restoranlar…