Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Parklar
Turistik Yerler
Alışveriş Merkezi
Ulaşım

Nişantaşı Gezilecek Yerler

Nişantaşı civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Abdi İpekçi Caddesi
Ulaşım
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul
Vali Konağı Caddesi
Ulaşım
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İstanbul

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Nişantaşı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

İstanbul Avrupa yakasında yer alan Nişantaşı, şehir tarihinde çok eski dönemlerden beri oldukça popüler bir yere sahip olarak karşımıza çıkıyor. Burası, ismini Osmanlı Dönemi’nin popüler sporlarından bir tanesi olan okçulukta kullanılan taştan alıyor. Semte ismini veren ilk nişan taşı da 1791 senesinde III. Selim tarafından yaptırılıyor.

İsminin hikayesini de bu şekilde öğrendikten sonra bu köklü bir tarihe sahip olan semtte gezip görülecek pek çok yer bulunduğunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Nişantaşı’nda gezilecek yerler arayışında olan siz değerli misafirlerimizin karşısına pek çok mekan çıkıyor. Bu bağlamda Nişantaşı tarihi mekanlar listesinin en önemli mekanları Teşvikiye Cami ve Harbiye Askeri Müzesi oluyor.

Bununla birlikte Nişantaşı turistik yerler listesi içerisinde de Abdi İpekçi Caddesi, Maçka Demokrasi Parkı ve Vali Konağı Caddesi gibi lokasyonlar yer alıyor.

Abdi İpekçi Caddesi: Maçka’dan Nişantaşı’na kadar olan bu cadde, İstanbul Nişantaşı gezilecek yerler listesinin de değerli bir üyesi oluyor. Caddeye ismini veren Abdi İpekçi, 1 Şubat 1979 senesinde bu caddede bulunan evine doğru giderken öldürülen Milliyet gazetesi Genel Yayın Müdürü.

Abdi İpekçi’nin öldürülmesinin ardından Emlak Caddesi ismi, Abdi İpekçi Caddesi olarak değiştiriliyor. Caddenin içerisinde ise bir tane de Abdi İpekçi Anıtı yer alıyor. 2009 senesinden sonra bu cadde m² kira ücreti olarak dünyadaki en pahalı 25. cadde olarak da biliniyor. Cadde üzerinde dünyaca ünlü pahalı markaların dükkanları yer alıyor.

Teşvikiye Cami: Nişantaşı gezilecek yerler listesi içerisine sahip olduğu tarihi değerle girmeyi hak eden mekanlardan bir tanesi de Teşvikiye Cami olarak karşımıza çıkıyor. Caminin inşa edilme hikayesi ise duymaya değer bir hikaye. Osmanlı Dönemi’nde öne çıkan okçuluk sporu ve geleneklere göre padişahın okunun düştüğü yerlere anıtsal olarak nişan taşları dikiliyor.

III. Selim’in okunun düşmesinin ardından bu bölgeye de bir nişan taşı dikiliyor. Ardından bu bölgede bir mescide ihtiyaç duyulduğu ve buraya bir de mescit inşa edildiği biliniyor. Bu mescidin ise ilerleyen dönemlerde Sultan Abdülmecid tarafından bir camiye çevrilmesi ile günümüzdeki Teşvikiye Cami ortaya çıkıyor.

Gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının ardından Teşvikiye Cami, 2021 senesinde tekrar ibadete açılıyor. Nişantaşı tarihi mekanlar içerisinde yer alan bu camiyi görmenizi tavsiye ediyoruz.

Maçka Demokrasi Parkı: Nişantaşı parklar ve yeşil alanlar açısından değerli yerlere sahip bir bölge. Bu bağlamda Nişantaşı gezilecek yerler listesi içerisinde sevdikleriniz ve arkadaşlarınızla keyifli bir gün geçirmek istiyorsanız sizlere Maçka Demokrasi Parkı’na uğramanızı öneriyoruz.

Yeşillikler içerisindeki bu park güzel havalarda, hafta sonu ve tatil günlerinde şehir halkının da uğrak mekanlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Harbiye Askeri Müzesi: Osmanlı Dönemi’nde subay yetiştirmek için 1860’lı yıllarda Mekteb-i Harbiye binası inşa ediliyor. II. Abdülhamid dönemi içerisinde inşa edilen bu okul binası 1936 senesine kadar bu amaçla kullanılıyor. 1966 senesinde bir müze olarak kullanılmasına karar verilen bu mekanda pek çok değerli eser ve eşya sergileniyor.

Silah koleksiyonları, Osmanlı padişahlarına ait eşyalar, Türklerin savaşlarda kullandıkları ok veya balta gibi çeşitli silahlar, Fetih Günlüğü, Osmanlı ve Türklerin yaptığı çeşitli savaşlar ve kuşatmalar hakkında bilgiler ve daha çok fazlasına bu müze içerisinde rastlayabilirsiniz.

Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul fethi esnasında döktürdüğü şahi topları ve Atatürk’ün imzası olan İngiliz şapkası da müzenin öne çıkan eserleri arasında yer alıyor. Nişantaşı gezilecek yerler içerisinde bulunan bu değerli mekanı görmeden gezinizi tamamlamamanızı tavsiye ediyoruz.

Nişantaşı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Nişantaşı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Nişantaşı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Atiye Sokak, Sultan II. Abdülhamit Çeşmesi, Seyir Terası, Nişantaşı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Nişantaşı için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Nişantaşı için gezilecek ücretsiz yerler : Abdi İpekçi Caddesi, Vali Konağı Caddesi, Atiye Sokak, Nişantaşı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Nişantaşı için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Nişantaşı için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Abdi İpekçi Caddesi, Vali Konağı Caddesi, Atiye Sokak, Nişantaşı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Nişantaşı için gezilecek yerler nelerdir?
Nişantaşı için gezilecek yerler : Abdi İpekçi Caddesi, Vali Konağı Caddesi, Atiye Sokak, Nişantaşı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.