Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Ladik Gezilecek Yerler

Ladik civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3/5 Çok İyi
(1 yorum)
Samsun
Ladik Gölü

Ladik Gölü

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(2 yorum)
Samsun
Hamamayağı Kaplıcası
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3.5/5 Çok İyi
(4 yorum)
Samsun

3 mekandan 3 tanesi gösteriliyor

Ladik Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Karadeniz’in en önemli liman şehirlerinden Samsun’un sevilen ilçesi Ladik, ilçe merkezine yaklaşık 76 kilometrelik bir uzaklıkta bulunuyor. Tarih sahnesinde MÖ 130’lu yıllardan itibaren yer aldığı düşünülen Ladik ilçesi, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi içerisinde de kendisine yer buluyor.

Samsun’a yolu düşen yerli ve yabancı turistlerin gezi rotalarına eklemeyi tercih ettiği bu ilçede gezip görülecek çeşitli mekanlar da bulunuyor.

Samsun Ladik gezilecek yerler listesi arayışında olan misafirlerin karşısın ilçede hem tarihi değerlere sahip hem de doğal güzellikler ve aktivite olanaklarına sahip çeşitli mekan seçenekleri çıkıyor. Ladik Gölü, Kültürevi Müzesi (Alibey Konağı), Saat Kulesi, Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi gibi mekanlar Ladik’te gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor.

Ladik Gölü: Ladik doğal güzellikler listesinin en önemli mekanlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkan Ladik Gölü, yılın her mevsiminde ziyaretçilerine ayrı bir şölen sunuyor. Ladik Gölü, ilçe merkezinden ulaşımı oldukça kolay bir lokasyonda bulunuyor. Gölün içerisinde bulunan turna, sazan, tahta balığı gibi balıklar yöredeki balıkçılık faaliyetlerine katkı sağlıyor.

Bununla birlikte gölde sörf, yelkenli yarışı, su kayağı gibi çeşitli spor aktiviteleri yapılırken göl üzerinde bulunan küçük adacıklar da bu göl ve çevresinin unutulmaz bir çehreye bürünmesine yardımcı oluyor.

Ladik de gezilecek yerler listesinde yer alarak hem yöre halkı hem de turistlerin bir numaralı dinlence mekanlarından bir tanesi olan bu gölü sizler de gezi rotanız içerisine ekleyerek keyifli bir günü kendinize hediye edebilirsiniz.

Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi: Ladik kış tatilcileri ve kayak tutkunları için de harika bir seçenek sunuyor. Ladik gezilecek yerler arayışında olan spor ve kayak tutkunu misafirler tarafından sıklıkla tercih edilen bu mekan, yaklaşık 1360 metrelik bir pist uzunluğuna sahip.

Kış aylarında özellikle Tokat, Amasya gibi civar şehirlerden turistler merkezi kayak yapmak için tercih ederken civardaki konaklama seçenekleri de günübirlik ziyaretçilerin yanında uzun tatiller için de tercih edilmesine olanak sağlıyor.

Kayak merkezinin bulunduğu bölgedeki pist çimli bir yapıya olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple bölgede kış aylarının yanı sıra yaz sezonunda da çim kayağı yapma olanağı da bulunuyor. Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi bu bağlamda hem yaz hem de kış aylarında geniş bir ziyaretçi kitlesine sahip bir mekan olarak değerlendiriliyor.

Sunullah Paşa Türbesi: Ladik tarihi mekanlar listesi çok kabarık olmasa da bölgede ziyaret edebileceğiniz yerlerden bir tanesi Sunullah Paşa Türbesi olarak karşımıza çıkıyor. Türbenin inşa tarihi ise 1200’lü yıllara dek uzanıyor. Selçuklu kumandanlarından bir tanesi olan Ladikli Sunullah Paşa için inşa ettirilen türbenin içerisinde bir tane de mezar bulunuyor.

Selçuklu Klasik mimarisinin bir örneği olan türbenin üst kubbe örtüsü yıkılsa da günümüze gelene dek aslına uygun bir şekilde yenileniyor.

Hamamayağı Kaplıcası: Ladik turistik yerler içerisinde bulunan Hamamayağı Kaplıcası, yörenin önemli ziyaret mekanlarından da bir tanesi. Kaplıca, ilçe merkezine yaklaşık 13 kilometrelik bir uzaklıkta bulunur. Kaplıcanın suları ise ortalama 37 derecelik sıcaklığa sahip.

İnsan vücudunun sıcaklığına neredeyse eşit olan bu suların romatizma, nevrite gibi çeşitli hastalıklar için şifa verici bir özelliğe sahip olduğu düşünülüyor. Bunun yanı sıra kaplıcayı ziyaret edenler ekrem kireçlenmesi, sinir ve de kas yorgunlukları gibi şikayetlerine de çözüm bulmak amacı güdüyorlar.

Hamamayağı Kaplıcası, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde de kendisine yer buluyor ve yöre halkı tarafından şifa verici özeliklerinden dolayı Gençlik Suyu olarak da adlandırılıyor.

Ladik Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ladik için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Ladik için gezilecek ücretsiz yerler : Ladik Gölü, Hamamayağı Kaplıcası, Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi, Ladik konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ladik için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Ladik için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi, Ladik konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ladik için gezilecek yerler nelerdir?
Ladik için gezilecek yerler : Ladik Gölü, Hamamayağı Kaplıcası, Samsun Ladik Akdağ Kayak Merkezi, Ladik konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.