Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Mardin
Kızıltepe Gezilecek Yerler

Kızıltepe Gezilecek Yerler

Kızıltepe civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Gurs Vadisi

Gurs Vadisi

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(2 yorum)
Mardin
Kızıltepe Ulu Camii
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Mardin
Mardin Havaalanı
Ulaşım
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mardin

3 mekandan 3 tanesi gösteriliyor

Kızıltepe Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Mardin'in yaklaşık olarak 247 bin nüfusa sahip bir ilçesi olan Kızıltepe, kentte bulunan en eski yerleşim yerlerinden biri. Yerleşimi ve kuruluş tarihi milattan önceki yüzyıllara dayanır. Kızıltepe hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile insanı kendisine çeken bir yapıya sahip. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin mutlaka görülmesi gereken yerlerinden.

Mardin'e yolunuz düştüğü vakit Kızıltepe’yi görmek için bir gününüzü bu yere rahatlıkla ayırabilirsiniz. Bölge birçok kalıntı ve tarihi eser barındırıyor. Bu alanın en önemli özelliklerinden biri, İpek Yolu’nun ilçe merkezinin içinden geçmesi olur. Milattan önce bu topraklarda yaşayan Artuklular birçok tarihi eser niteliğinde yapı bırakmıştır. Günümüzde birçoğunu gezip görmek mümkün.

Tüm bu tarihi eserlere ve doğal güzelliklere ulaşım sıkıntısı çekmeden kolaylıkla görebilme imkanına sahipsiniz. Kızıltepe ulaşım açısından da son derece avantajlı bir bölge. İster şahsi aracınız ile isterseniz de çeşitli şehir içi ulaşım araçları ile ilçenin birçok yerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda Kızıltepe otelleri arasından birçok farklı seçeneği değerlendirebilir, seyahat planınıza en uygun konaklama fırsatlarını yakalayabilirsiniz.

Kızıltepe, Mezopotamya’nın en verimli toprakları üzerine kurulmuş, çeşitli tarihi ve doğal güzellikler ile bürünmüş bölgelerin başında yer alır. Önemli ticaret yollarına ev sahipliği yapan bu ilçe görülmesi gereken alanlara sahiptir. Özellikle İpek Yolu’nun üzerinde olması tarih boyunca sürekli olarak önemli yerleşim merkezi haline gelmiş.

Bundan dolayı da gezilip öğrenilmesi gereken pek çok yeri bulunur. Kızıltepe tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir seçeneğe sahip. Bu tarihi yerler şu şekilde sıralanır;.

Özellikle gezilip görülmesi gereken önemli yerler. Pek çok türbe, cami ve kiliseye sahip olan bu bölgede çok çeşitli ulusların yaşadığı da görülür. Özellikle kiliselerin varlığı İpek Yolu üzerinde yapılan ticaretler esnasında farklı milletlerin uğrak noktası olduğunu anlatır.

Kızıltepe gezilecek yerler içinde genel olarak bol bol tarihi mekanlar bulunuyor. Tarihi açıdan önemli bir konumda olması birçok tarihi eserin ve tarihi yapının bulunmasına sebebiyet vermiştir. İlçe içinde gezildikten hemen sonra çeşitli yerlerde Mardin’in kendine has yöresine ait yemekleri tadabilmeniz mümkündür. Mardin, Kızıltepe merkezinde tadabileceğiniz pek çok Mardin yemeği bulunur.

Tarihi ve doğal güzellikleri gezme turunuz bittikten hemen sonra yöreye ait yemekleri mutlaka tüketmelisiniz. Genellikle klasik Mardin yapıları içinde yerleşen bu restoranlar yörenin mistik havasına uyumlu bir dizayna da sahiptir. Özellikle meşhur Mardin evlerini her alanda görmeniz mümkün.

Bu evler sadece yaşama amaçlı değil restoran ve kafe gibi dinlenme alanları olarak da kullanılmakta. Kızıltepe'de yapılacak aktiviteler genel anlam itibariyle tarihi dokuları gezmek ve bilgi sahibi edinmektir. Doğal güzelliklerini görüp, tarihi evlerinde dinlenmek yapılabilecek önemli aktivitelerden bazıları.

Kızıltepe doğal güzellikleri, çeşitli doğal yapıları ve gürül gürül akan şelaleleri ile ziyaretçileri kendine çeker. Kızıltepe coğrafi yapısı bakımından Güneydoğu Anadolu’nun doğal yapısı olan platolardan oluşuyor. Bundan dolayı da oldukça geniş bir tarım alanına sahip. Pek çok doğal madenin bulunması da ilçenin doğal güzellikleri arasında yerini alıyor.

Tipik bir karasal iklim alanıdır. Yazları oldukça sıcak ve kurak geçmesi tarihi köprüler altından geçen doğal su kaynaklarının zamanla kurumasına neden oluyor.

Kızıltepe de en önemli olan doğal güzelliklerin başında Gurs Vadisi yer alır. Bu vadi Kızıltepe ilçesine yaklaşık 7 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kızıltepe sınırları içinde yer almasına rağmen 12 adet köye sahip. Güneydoğunun kurak toprakları arasında saklanmış yeşillik vadisidir. Yemyeşil ve sık ağaçlar ile çevrelenen vadi turistik değere sahip.

Fakat günümüzde birçok insanın daha keşfedememiş olması ilçenin daha sakin kalmasına sebep olur. Turizm açısından gelişip keşfedilerek ziyaretçilerini bekleyen saklı bir cennet. Vadi görenleri kendine hayran bırakan bir yeşilliğe sahip. Özellikle kurak bir iklime sahip olan bu alanda bulunan dere yatağı ve şelaleler oldukça önemli.

Mutlaka gidilip görülmesi gereken Mardin Kızıltepe gezilecek yerler arasında ilk sırayı alır. Kızıltepe merkezde sıcaklık 40 ile 50 derece arasında değişirken Gurs Vadisi’nde bu sıcaklık 30 dereceye kadar düşmekte. Şehir sıcaklığından bunaldığınız anda kendinizi vadinin serinliklerine atabilirsiniz. Ulaşım açısından da kolay olması oldukça büyük bir avantaj.

Kızıltepe Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kızıltepe için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Kızıltepe için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Gurs Vadisi, Kızıltepe Ulu Camii, Kızıltepe konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kızıltepe için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Kızıltepe için gezilecek ücretsiz yerler : Gurs Vadisi, Kızıltepe Ulu Camii, Mardin Havaalanı, Kızıltepe konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kızıltepe için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Kızıltepe için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Gurs Vadisi, Kızıltepe Ulu Camii, Mardin Havaalanı, Kızıltepe konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kızıltepe için gezilecek yerler nelerdir?
Kızıltepe için gezilecek yerler : Gurs Vadisi, Kızıltepe Ulu Camii, Mardin Havaalanı, Kızıltepe konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.