Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Doğal Güzellikler
Spor Kompleksi
Turistik Yerler
Müzeler
Kültür Merkezi
Tümünü gör

Kırşehir Gezilecek Yerler

Kırşehir civarında görülmesi gereken 9 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kırşehir Otogarı
Ulaşım
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırşehir
Kırşehir Ahi Stadyumu
Spor Kompleksi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırşehir
Aşık Paşa Türbesi
Resmi Daireler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırşehir
Kırşehir Polisevi
Polis Evi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırşehir
Kırşehir Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Kırşehir
Seyfe Gölü Kuş Cenneti
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1/5 Kötü
(1 yorum)
Kırşehir
Mucur Yeraltı Şehri
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Kırşehir
Kesikköprü Kervansarayı
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırşehir
Kalehöyük Arkeoloji Müzesi
Kültür Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kırşehir

9 mekandan 9 tanesi gösteriliyor

Kırşehir Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Kırşehir Müzesi: Kırşehir gezilecek yerler arasında yer alan Kırşehir Müzesi, il merkezinde bulunuyor. Toplamda 5453 tane eseri bünyesinde barındıran müze, iki kattan oluşuyor. Eski Tunç Çağı başlangıç kabul edilerek günümüze dek uzanan eserlerin sergilendiği Kırşehir Müzesi'nin alt katında arkeolojik eserler yer alırken, üst katta ise etnografik eserler ziyaretçilerin karşısına çıkıyor.

Kırşehir müzeleri arasında yer alan bu müzede, Selçuklu Dönemi mezar taşları ve çocuk sandukalarına, İslami dönem eserlerimize ve Osmanlı Devleti’nden kalan çeşitli tarihi eserlere rastlamak mümkün. Burayı ziyaret ettiğinizde bölgeden yayılmaya başlayan Ahilik geleneğimiz ve Ahi Evran hakkındaki eserlerin sergilendiği iki vitrini görebilirsiniz.

Eğer tarihsever bir gezginseniz bu müzeyi ziyaret etmeniz ve Kırşehir gezilecek tarihi yerler listenize eklemeniz tavsiye ediliyor.

Seyfe Gölü Kuş Cenneti: Bir tuzlu su gölü olan Seyfe Gölü, aynı zamanda su kuşlarının konaklama ve beslenme alanı olarak oldukça önemli bir özelliğe de sahip. Bu gölde, yaklaşık 320 bin adetlik büyük bir flamingo topluluğu da bulunuyor.

Flamingoların yanı sıra çamurcun, balıkçıl, kaz, martı, sumru gibi pek çok farklı kuş türü de besleniyor ve konaklıyor.

Kırşehir doğal güzellikleri arasında yer alan Seyfe Gölü, yılın her mevsiminde ziyaret edilebileceği gibi sonbaharda göle konaklamaya gelen çok sayıdaki ördek ve bölgede toplanan leylekler ile muhteşem bir doğal yaşam alanına dönüşmüş oluyor.

Kırşehir gezilecek yerler listesi oluştururken Seyfe Gölü Kuş Cenneti’ni de listenize eklemeniz ve köy yakınlarındaki höyükten bu muhteşem doğal yaşam alanını gözlemlemeniz öneriliyor.

Mucur Yeraltı Şehri: Kırşehir tarihi mekanları arasında yer alan Mucur Yeraltı Şehri, tüf kayaların oyulması ile inşa ediliyor. Milattan sonra 4. ya da 5. yüzyıllarda yapıldığı düşünülen bu şehrin yapılış amacı ise savaş gibi durumların yaşanması halinde sığınak olarak kullanılması.

Oldukça geniş bir alana yayılan Mucur Yeraltı Şehri, tüneller ile birbirine bağlanıyor. Kırşehir gezilecek yerler arasında Mucur Yeraltı Şehri’nin yanı sıra Kepez Yeraltı Şehri, Dulkadirli Yeraltı Şehri gibi yeraltı şehirleri de yer alıyor.

Kesikköprü Kervansarayı: Kırşehir gezilecek tarihi yerler arasında yer alan Kesikköprü Kervansarayı, kendisi ile aynı adı taşıyan Kesikköprü Köyü içerisinde bulunuyor. 1206 senesinde yaptırıldığı tahmin edilen kervansarayın kitabesinde ise Nureddin Cebrail bin Cacabey tarafından 1248 senesinde inşa ettirildiği yazıyor. Kervansarayın giriş kapısında ve pek çok köşesinde geometrik motifler göze çarpıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün onarımını yaptığı Kesikköprü Kervansarayı, kolay ulaşım imkanı ile Kırşehir gezilecek yerler listenize eklemeniz önerilen arasında bulunuyor.

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi: 1986 senesinde Japon- Anadolu Arkeoloji Enstitüsü önderliğinde Kalehöyük höyüğünde gerçekleştirilen kazı çalışmalarından elde edilen eserler burada sergileniyor. 2010 senesinde erişime açılan Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, Kalehöyük’ten de esinlenilerek bir höyük şeklinde inşa ediliyor.

Kırşehir müzeleri arasında bulunan bu müzede bölgeden çıkartılan eserlerin yanı sıra yerleşim alanlarının maketleri, 3 boyutlu eserler, sergi salonları, holografik müze anlatımları gibi farklı etkinlik ve mekanlar da bulunuyor. Tüm bunlara ek olarak Kalehöyük Arkeoloji Müzesini ziyaret ettiğinizde, müzenin hemen yan tarafında bulunan Japon bahçesini de gezebilirsiniz.

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, yanında bulunan Japon Bahçesi ile sene içerisinde pek çok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği önemli bir mekan olarak karşımıza çıkıyor.

Üçayak Kilisesi: Kırşehir Merkez’de bulunan Taburoğlu Köyü çevresinde yer alan Üçayak Kilisesi, Kırşehir gezilecek yerler rotanız içerisine eklemeniz önerilen bir diğer mekan olarak karşınıza çıkıyor. Bizans döneminden günümüze kaldığı düşünülen bu kilise, aynı zamanda Anadolu’nun ilk köy kiliselerinden birisi olma özelliğine de sahip.

Kırşehir gezilecek tarihi yerler arasında Üçayak Kilisesi haricinde Hacıfakılı Kilisesi, Aksaklı Kilisesi, Altınyazı Kilisesi gibi çeşitli dini ve turistik mekanlar da bulunuyor.

Ahi Evran Camii ve Türbesi: Ahi Evran, Türk kültür ve tarihi açısından oldukça önemli bir şahsiyet. Azerbaycan Hoy şehrinde doğan ve Anadolu’ya gelen Ahi Evran, Ahilik teşkilatının kurucusu olarak kabul ediliyor.

Günümüzdeki esnaf odalarına benzer bir işlev gören ahilik aynı zamanda iyi ahlak, yardımseverlik ve kardeşlik gibi kavramları da bünyesinde barındırıyor. Bu bağlamda hem Anadolu halkı hem de günümüze bıraktığı değerlerle Ahi Evran, insanımız tarafından hala güzel duygular ve hislerle anılıyor.

Tarihimize ahiliği kazandıran ve yaygınlaştıran Ahi Evran, Kırşehir’de hayatını kaybediyor. Kırşehir gezilecek yerler arasında oldukça önemli bir noktada yer alan Ahi Evran Camii ve Türbesi ise 1482 senesinde Ahi Evran için yaptırılıyor. İlk etapta zaviye olarak kullanılması planlanan bina, ilerleyen yıllarda cami olarak da kullanılmaya başlanıyor.

Evliyaullah olarak da anılan Ahi Evran’ın mezarı da burada yer alıyor. Bu bağlamda bu cami ve türbe, sene içerisinde pek çok ziyaretçinin dikkatini çekiyor. Tarihsever gezginler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bu değerli mekanı, sizlere de Kırşehir gezilecek yerler listenize eklemenizi öneriyoruz.

Kalendar Baba Kümbeti: Kırşehir Karalar Köyü içerisinde yer alan Kalender Baba Kümbeti, bölgenin tarihi ve dini turizmi için oldukça değerli bir yapı. Bölgeye Anadolu Selçuklu Devleti’nin hakim olduğu dönemde Kılıçaslan tarafından 1135 yılında inşa ettirilen kümbet, kesme taşları ve mimarisi ile tam anlamıyla Selçuklu geleneği izleri de taşıyor.

Kırşehir gezilecek tarihi yerler arayışında iseniz Kalendar Baba Kümbeti, listeniz için mükemmel bir seçim.

Melikgazi Kümbeti: 1240-1250 seneleri arasında Mengüçükoğullarından Melik Muzaffereddin Behram Şah için eşi tarafından yaptırılan Melikgazi Kümbeti Kırşehir il merkezinde yer alıyor. Sekizgen gövdeye sahip olan kümbet, aynı zamanda dışarıdan bakıldığında bir çadır görünümüne de sahip.

Bu durum ise kümbetin yapımında Orta Asya Türklerinin çadır sanatından da etkilenildiğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Kırşehir gezilecek yerler listesi sadece bunlarla sınırlı değil. Şehri ziyaret ettiğinizde Yunus Emre Türbesi, Aflak Baba Kümbeti, Çarşı Camii, Ağaların Konağı, Fatma Hatun Kümbeti, Lala Camii gibi daha pek çok mekanı da ziyaret edebilirsiniz.

Bu tarihle iç içe olan şehir aynı zamanda zengin bir mutfak kültürüne de sahip. Memleketimizin hemen her yöresinin kendine özgü köfte tarifi bulunuyor. Bu bağlamda bölgeyi ziyaret ettiğinizde Kırşehir köftesini de tatmanız öneriliyor.

Yine ülkemizin pek çok yerinde yapılan ve analıkızlı, topalak, bulgur köftesi gibi isimlerle anılan yemek Kırşehir’de de hamur köftesi adıyla pişiriliyor. Etsiz ve diğer yörelerin analıkızlı köftelerine göre biraz daha sulu kıvamlı olan hamur köftesini de bölgenin yöresel mekanlarında tatma fırsatını yakalayabilirsiniz.

Tandırda çömlek paça, Madımak yemeği, sütlü pilav olarak da geçen lepe, pancar çırpması, çirleme, ayva dolması, sündürme, çir yağlaması, aside tatlısı, pekmezli pelte gibi lezzetler de Kırşehir ziyaretiniz esnasında karşılaşabileceğiniz yemekler arasında yer alıyor.

Bu bağlamda Kırşehir gezilecek yerler bakımından oldukça zengin olmakla birlikte yerli ve yabancı ziyaretçilerini mutfak kültürü bakımından da etkiliyor. Siz de kendinize tarihle dolu bir gezi hediye etmek istiyorsanız, seyahatinizi planlama aşamasında sitemizde yer alan Kırşehir otellerine de bir göz atarak süreci hızlandırabilirsiniz.

Erken rezervasyon ya da dönemsel fiyat tekliflerinden yararlanarak otellerde rezervasyon yaptırabilir, oluşturduğunuz Kırşehir seyahati rotasını gezmeye bir an önce başlayabilirsiniz.

Kırşehir Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kırşehir için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Kırşehir için gezilecek en popüler tarihi yerler : Kesikköprü Kervansarayı, Kırşehir konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kırşehir için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Kırşehir için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Mucur Yeraltı Şehri, Kırşehir konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kırşehir için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Kırşehir için gezilecek ücretsiz yerler : Mucur Yeraltı Şehri, Kırşehir Müzesi, Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Kırşehir konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kırşehir için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Kırşehir için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Mucur Yeraltı Şehri, Kırşehir Müzesi, Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Kırşehir konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kırşehir için gezilecek yerler nelerdir?
Kırşehir için gezilecek yerler : Mucur Yeraltı Şehri, Kırşehir Müzesi, Seyfe Gölü Kuş Cenneti, Kırşehir konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.