Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Turistik Yerler
Yerleşkeler
Ulaşım

Kartepe Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Kartepe civarında görülmesi gereken 5 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Ulaşım
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Kocaeli
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Kocaeli
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
2.67/5 Ortalama
(2.67 değerlendirme)
Kocaeli
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Kocaeli

Kuzu Yaylası

Ücretsiz
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
Kocaeli

Kartepe Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Kış tatilinin gözdesi Kartepe, Kocaeli sınırları içinde konumlanıyor. Bu mekân günümüzde yaz ve kış tatilleri için birçok turistin uğrak mekânı oluyor. Çünkü Kartepe yakınlarında gezilecek yerler oldukça fazla. Kartepe doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bölgeler arasında yer alıyor. Doğa sporları yapmak ve açık havada zaman geçirmek için Kartepe gezilecek yerler listesiyle keşif rotanızı oluşturabilirsiniz. Sizlerde eşsiz bir tatil için Kartepe‘de gezilecek yerler listenizi hazırlamak için önerilerimizi inceleyebilirsiniz. Kartepe Restoranları ve Yemek Yerleri sayfasından ise kendinize yeni mekanlar keşfedebilirsiniz.

Kartepe Doğal Güzellikleri

  • Soğukdere Kanyonu: Doğa yürüyüşleri için tercih edilebilecek bu alan içerisinde temiz su kaynakları bulunan biraz zorlu bir yürüyüş parkuru olarak biliniyor. Kartepe yazın gezilecek yerler arasında yerini alan bu kanyon doğal güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakıyor. Ayrıca bu yer Kartepe ’ye 27 dakika uzaklıkta bulunuyor. 
  • Sapanca Gölü: Kartepe’ye 30 km uzaklıkta bulunan Sapanca Gölü gezi listenizde yer alması gereken doğal bir güzellik. Ayrıca bölgede pek çok farklı kuş türü de görülebiliyor. Yürüyüş yapabileceğiniz ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirebileceğiniz bu yer; balık, ördek ve kuş türlerini içerisinde barındırıyor. Doğal güzellikleriyle öne çıkan Sapanca Gölü, turistlerin dikkatini çekiyor. Göl aynı zamanda farklı spor etkinlikleri içinde yıl içerisinde tercih ediliyor. 
  • Aygır Deresi: Gezinize doğa ile iç içe ve serin bir yerde devam etmek istiyorsanız rotanızı Aygır Deresi’ne çevirebilirsiniz. Kocaeli Kartepe gezilecek yerler arasında yerini alan bu dere, yıl içerisinde birçok misafir ağırlıyor. Burada yer alan tesislerde lezzetli balıklar yiyebilir veya sevdiklerinizle ile eğlenceli bir piknik yapabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında tercih edilen bu alanda birbirinden güzel doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.  
  • Ormanya: Kartepe Maşukiye’de gezilecek yerler arasında yer alan bu doğal yaşam alanı, şehrin gürültüsünden uzaklaşıp kafanızı dinlemek ve sevdikleriniz ile eğlenceli vakit geçirmek için  tercih edebileceğiniz en güzel yerler arasında yer alıyor. Çeşitli hayvan ve bitki türlerinin görülebildiği Ormanya, ziyaretçilerini etkilemeye devam ediyor.. Ayrıca içerisinde hobbit evlerinden oluşan bir orman köy ve kamp alanı bulunuyor. Aileniz ile buraya gelerek piknik yapabilir ve burada bulunan hayvanları görebilirsiniz. Alan içindeki çocuk oyun alanlarında vakit geçirebilir ve kamp yapabilirsiniz. Ayrıca doğayla iç içe  olduğunuz için burada birbirinden güzel fotoğraflar çekebilir ve eğlenceli aktiviteler yapabilirsiniz. 

Kartepe Tarihi Mekanlar

Tarihî mekânları gezmeyi seviyorsanız gezinize Kartepe turistik yerler ve tarihî yerleri gezerek devam edebilirsiniz. Kartepe tarihî mekânlar ile şehrin geçmişini yakından öğrenebilirsiniz. Böylece tarihte güzel bir yolculuğa çıkabilirsiniz. 

  • Hikmetiye Cami: 1899 yılında yaptırılan cami taş görünümü ile görenleri geçmişe götürüyor. Sade ve güzel bir görünüme sahip olan bu yapı, Habibe Hanım’ın Japonya’daki Ertuğrul Faciası’nda kayalara çarparak şehit olan oğlu için yaptırmak istediği cami olarak biliniyor. Habibe Hanım’ın vefatından sonra yaptırılan cami günümüze kadar depremlerde hasar görmüş ve 2014 yılında aslına uygun olarak belediye tarafından restorasyon edilmiş bulunuyor. 
  • Justinianus Köprüsü:  Bizans imparatoru tarafından kendi adına yaptırılan köprünün yapımı 560 yılında tamamlanarak kullanıma sunulmuş. Köprünün amacı ise başkent ile şehir arasında ulaşımı kolaylaştırmak. Köprü yapıldığı dönemde ilgiyi üzerine çekmiş ve yapısı ile birçok esere konu olmuş. Kartepe’ye 36 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık olarak yarım saat mesafede bulunan köprü 12 adet kemere sahip ve büyüleyici bir uzunluğa sahip. Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan köprü de kesinlikle görülmeye değer. Tarihi yansıtan bu köprüde  etkileyici ve görenleri büyüleyen fotoğraflar çekebilirsiniz. Kartepe otelleri konaklamak için size uygun olacaktır.

Kartepe Alt Bölgeleri

Maşukiye Otelleri
Daha fazla gör