Haritayı Görüntüle

Kategori

Alışveriş Merkezi
Fuar-Kongre Merkezi
Ulaşım

Gaziemir Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Gaziemir civarında görülmesi gereken 3 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Alışveriş Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
5/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
İzmir
Fuar-Kongre Merkezi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
İzmir
Ulaşım
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
İzmir

Gaziemir Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

İzmir’in en hızlı gelişen şehirlerinden biri olan Gaziemir, sahip olduğu mesire yerleriyle şehrin sakinleri tarafından hafta sonu gezi için tercih edilen noktalardan biridir.

Gaziemir özellikle doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Çok fazla tarihi mekana sahip olmasa da birbirinden güzel sokaklarında sakladığı sevimli evleri ve yeşillik alanlarıyla keyifli bir yolculuk sunar.

Gaziemir’de gezilecek yerler listesi hazırlığı içerisindeyseniz, ilçeye en yakın konumda yer alan Buca ve Menderes gibi ilçelerdeki gezi alanlarını da dahil edebilirsiniz. Gaziemir ve çevresindeki gezilecek yerler ve tarihi mekanlar şöyle:

Bakla Tepe: İzmir-Menderes’e bağlı olan Bulgurca Köyü sınırları içerisindeki Bakla Tepe, eski bir yerleşim alanıdır. Bölgede birçok arkeolojik kazılar gerçekleşmiş ve birçok kalıntı gün yüzüne çıkarılmış durumda. Çanaklar, seramikler, kaplar ve kaselerin bulunduğu Bakla Tepe, Gaziemir’deki gezi noktalarınızdan biri olabilir. Menderes ile Gaziemir arası yaklaşık 11 kilometredir.

Klaros Antik Kenti: Menderes sınırları içerisinde yer alan Klaros Antik Kenti de Gaziemir gezilecek yerler listenize dahil olabilecek yerler arasında. Klaros Antik Kenti, İyon kentlerinden biri olup, kendi döneminde bir kehanet merkezi özelliği taşımaktaydı. Kutsal bir kent olarak bilinen Klaros İ.Ö. 7. yüzyılla tarihlendiriliyor.

Kolophon Antik Kenti: Menderes-Gümüldür’de bulunan Kolophon, bir İyon kentidir. Fakat diğer İyon kentlerinden ayrılan bir özelliğe sahiptir. Kolophon denize kıyısı olmayan tek İyon kentidir. Kendi döneminde güçlü bir donanmaya sahip olan antik kentin birkaç kalıntısı günümüze kadar gelebilmiştir. Fakat yine de Gaziemir’e yakınlığından dolayı gezilecek yerler listenize dahil olabilir.

Hasan Ağa Bahçesi: Buca’nın yeşil alanlarından biri olan Hasan Ağa Bahçesi, sabah sporları ve yürüyüşler için en ideal yerlerden biridir. Bahçede çocuk oyun alanları, yürüyüş parkurlar ve oturma alanları bulunuyor. Buca Gaziemir’e yaklaşık 18 kilometrelik bir mesafede yer alıyor.

Forbes Sevgi Yolu: Buca’nın en havadar yerlerinden biri olan, çocukların için eğlence, yetişkinler için dinlenme alanları arasındaki Forbes Sevgi Yolu, Gaziemir tatilinizde gezmenizi tavsiye ettiğimiz noktalardan biridir. Renk renk çiçeklerin bulunduğu yolda küçük bir amfitiyatro, havuz, şelale ve oturma grupları bulunuyor. Buca’nın bu sevimli yeri her yaştan insana hitap etmeyi başarıyor.