Beypazarı bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Beypazarı Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Beypazarı Gezilecek Yerler

Toplam 8 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Beypazarı Yaşayan Müze

"Müze için çok pahalı"

"Burayı görmeden ayrılmayın"

7.7

Misafir yorumu

3 yorum

Suluhan Camii

"Önünde bir fotoğraf çektirin"

"Gittim ama kapalı"

2.5

Misafir yorumu

2 yorum

Beypazarı Çarşısı

"Beypazarı kurusu ve güveci"

8.0

Misafir yorumu

1 yorum

İnözü Vadisi

"Sapağa girer girmez başlıyor"

2.0

Misafir yorumu

1 yorum

Eğriova Yaylası

"Balık tutmaya gittik"

5.0

Misafir yorumu

1 yorum

Beypazarı Tarihi Mekanlar

Hititler, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Selçukluları ve Osmanlılara ev sahipliği yapan Beypazarı, İstanbul ve Ankara'yı Bağdat'a bağlayan en önemli geçit yolları üzerinde bulunmaktadır.

İlk adı Laginia olan Beypazarı, sık sık göç eden Türkmen boylarına yurt olmuştur. Bu boylardan en önemlisi Kayı boyudur. Osmanlı Devleti'nin kurucu boylarından olan bu boy Gazi Gündüzalp yönetiminde ilk olarak Ankara civarına yerleşmiştir.

Beypazarı'nı Beypazarı yapan ise kuşkusuz ki eski evleri ve konaklarıdır. Konut mimarisi açısından Beypazarı evleri, cumbalı veya kuşganalı olan iki ya da üç katlı ahşap yapılardır. Temel duvarları taştan, geri kalan kısımları ahşaptan yapılmış olan evler, dıştan sıvalı olup üstleri kiremit çatı ile örtülüdür.

Evlerin tavan arasındaki bölümünün çatıdan yükselerek çıkmasına kuşgana denir. Bu mekân evlerde depo olarak kullanılmaktadır.

Beypazarı'nın kuzeyinde yer alan İnözü Vadisi; doğal bitki örtüsü ve kültürel kalıntıları ile oldukça zengin bir görünüme sahiptir. İki tarafı balık sırtı görünümünde yükselen dik kayalardan oluşan vadi, doğa sporları için farklı imkânlar sunmaktadır.

Beypazarı'nı ziyaret edenlerin ilk uğrak yeri, şehrin tüm güzelliklerini bir arada görebildikleri Hıdırlık Tepesi'dir. İlçeye hâkim olan tepeden tarihi doku ve konakların ön planda olduğu eşsiz bir manzara görülmektedir.

Osman Gazi'nin dedesi olan Gazi Gündüzalp'in Türbesi, Beypazarı'nın 20 km batısındaki Hırkatepe köyünde bulunmaktadır. Rivayete göre; Rumlar ile yapılan bir savaşta şehit düşerek buraya gömülmüştür.

19. yüzyılda yapımına başlanılan Abbaszade Konağı'nın yapımı iki yıl içerisinde tamamlanmıştır. Osmanlı döneminin mimarisine sahip konak, belediye tarafından restore edilerek "Yaşayan Müze" isminde hizmete açılmıştır.

Beypazarı'nda görmeniz gereken başlıca yapılar: Cırcırlar Konağı Beypazarı, Çakır Hafızların Konağı Beypazarı, Beypazarı İpekyolu Konağı'dır.

8 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
8
Önünde bir fotoğraf çektirin
3

-

2019 tarihinde gittim, hala kapalı. Restorasyon bahanesiyle bir şeyler yapılıyor ama nedir bilinmez. Hiç boşuna gezilecekler listenize eklemeyin, boş zamanınız kalırsa önünde bir fotoğraf çektirin.

8
Müze için çok pahalı
3

-

Pek anlatıldığı gibi değil. Hacivat Karagöz pek doyurucu değil. Ebru yapan arkadaş 3 satır yazı ezberlemiş gelene anlatıyor, kendisi bile desen yapmayı bilmiyor. Amaç bir şeyler satıp para kazanmak. Müze giriş ücreti 7 TL. 5-6 kişi girdin mi 50 TL ödüyorsun. Bir müze için çok pahalı.

8
Burayı görmeden ayrılmayın
10

-

Görmeden gitmeyin. Süper tasarlanmış, çok eğlenceli.

8
Sapağa girer girmez başlıyor
2

-

Arkadaşımın tavsiyesi ile gittim. Beypazarı'na girişte cami yanından sağa doğru Kıbrıscık- Bolu yoluna giriyorsunuz. Ben 30 km gittim burayı göreceğim diye. Meğer sapağa girer girmez başlıyormuş. Nevşehir gibi bir yer zannettim. Ankara'nın her tarafında olabilecek bir şey bence.

8
Gittim ama kapalı
2

-

22.05.2016 tarihinde gittim ama kapalı. Eskisi gibi Beypazarı kalmamış.

8
Balık tutmaya gittik
5

-

22 Nisan Cuma günü Selim abimle merak edip Ankara'dan balık tutmaya gittik. Gece arabada yattık, çok soğuktu, üşüdüm. Hiç balık tutamadık, su yok, camisi var, abdest alacak suyu yok. Velhasıl saat 11'de oradan doğa harikası olan Benli Yaylası'na gittik. Bir tur atıp Güdül üzerinden Ankara'ya geldik.

8
Görülmesi gereken bir yer
10

-

Mutlak görülmesi gereken bir yer. Tüm kültürel zenginlikler rehberler aracılığı ile sözlü anlatımlarla zenginleştirilmiş.

8
Beypazarı kurusu ve güveci
8

-

Tam bir kültür turizmi alanı... Hem Beypazarı kurusunu hem de güveci bulacağınız yerdir. Tabii ki bir de seksen katlı baklava ve tarihi Osmanlı evleri arasında bambaşka...