Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Doğal Güzellikler
Turistik Yerler
Yerleşkeler
Müzeler

Beypazarı Gezilecek Yerler

Beypazarı civarında görülmesi gereken 12 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Eğriova Yaylası
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme2/5 Ortalama
(1 yorum)
Ankara
Beypazarı Hıdırlık Tepesi
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara
İnözü Vadisi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1/5 Kötü
(1 yorum)
Ankara
Beypazarı Sokakları
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara
Suluhan Camii

Suluhan Camii

Ücretsiz
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1.5/5 Kötü
(2 yorum)
Ankara
Beypazarı Çarşısı
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(1 yorum)
Ankara
Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara
Türk Hamam Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara
Alaaddin Sokak
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara
Beypazarı Yaşayan Müze
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(3 yorum)
Ankara
Boğazkesen Kümbeti
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara
Tekke Dağı Milli Parkı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara

12 mekandan 12 tanesi gösteriliyor

Beypazarı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Beypazarı, tarih sahnesinde oldukça uzun bir süredir yerleşim yeri olarak yer alıyor. Hititlerden Osmanlı Devleti’ne değin uzanan oldukça geniş bir tarihe sahip olan Beypazarı gezilecek yerler listesi bakımından da ziyaretçilerine, hem tarihi mekanlar hem de doğal güzelliklere sahip alanlar olarak iki farklı kolda pek çok seçenek sunuyor.

Beypazarı Evleri: Beypazarı gezi rehberi oluşturan misafirlerin listelerine ilk ekledikleri mekan tabii ki Beypazarı Evleri oluyor. Tarihin dokusunun sindiği sokaklar ve bu sokaklarda sıralanan iki üç katlı cumbalı evler, döneminin tipik bir canlandırması olarak karşımıza çıkıyor.

Sahip oldukları yaklaşık 200 yıllık köklü geçmiş ile Beypazarı Evleri, hem yöre halkının hem de bölgeyi ziyarete gelen turistlerin bir numaralı mekanı oluyor.

Beypazarı Evleri ve çevresini ziyaret ettiğinizde dilerseniz restorasyondan geçerek pansiyon haline getirilen bir konakta geceleyebilirsiniz. Dilerseniz de yine restorasyondan geçirilerek restorana dönüştürülen bu konaklarda karnınızı yöresel lezzetler ile doyurabilir, yöresel el sanatları ve ürünlerin satıldığı dükkanlardan da hediyelik eşya satın alabilirsiniz.

Nasuh Paşa Hanı: Beypazarı tarihi yerler listesi, bölgenin sahip olduğu kültüre bağlı olarak pek çok farklı mekanı içerisinde bulunduruyor. Bu bağlamda Beypazarı gezilecek yerler arasından tarihi bir değere sahip olan yerleri ziyaret etmek isteyen misafirlerimize ilk önerdiğimiz mekan ise Suluhan Kervansarayı Nasuh Paşa Hanı oluyor.

Beypazarı çarşısı ile oldukça yakın olan bu yapı, Osmanlı sadrazamlarından olan Nasuh Paşa tarafından 1613 senesinde inşa ettiriliyor. İnşa edildiği dönemde özellikle İstanbul ve de Ankara arasında seyahat eden kervanların dinlenme noktası olarak tercih edilen bu kervansaray, zaman içerisinde harap bir hale gelse de çeşitli restorasyonlardan geçerek günümüze ulaşabiliyor.

Sizleri adeta bir zaman yolculuğuna çıkartan tarihi havası ile Suluhan Kervansarayı Nasuh Paşa Hanı’nı Beypazarı gezilecek yerler listeniz içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Eğriova Tabiat Parkı: Ankara’nın bu sevimli bölgesi sahip olduğu tarihi değerlerin yanı sıra doğal güzelliklere sahip alanları ile de ziyaretçilerinin beğenisini kazanıyor. Beypazarı doğal güzellikleri listesi çerisinde sizlere gitmenizi tavsiye edebileceğimiz ilk mekanlardan bir tanesi de Eğriova Tabiat Parkı oluyor.

İlçe merkezine yaklaşık 50 kilometrelik bir mesafede bulunan Eğriova Tabiat Parkı, hem sahip olduğu yeşillik alanlar hem de pınarlar tarafından oluşturulan göleti ile misafirlerine derin bir nefes alma fırsatı sunuyor.

Eğriova Yaylası; yeşil, mavi ve doğa ile iç içe bir gün geçirmek isteyen yöre halkının yanı sıra turistlerin de bir numaralı dinlence alanlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu parkı Beypazarı gezilecek yerler listeniz içerisine eklediğinizde dilerseniz gölde balık tutma keyfini yaşayabilir, dilerseniz de yeşillikler içerisinde doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Türk Hamam Müzesi: Beypazarı müzeleri bakımından da ziyaretçilerine pek çok değerli mekan sunuyor. Türk Hamamı Müzesi, ülkemizdeki ilk ve tek Türk hamam müzesi olarak Beypazarı gezilecek yerler listesi içerisine girmeyi de hak ediyor. 2012 senesinin haziran ayında ziyarete açılan Türk Hamam Müzesi; ülkemizin yıkanma kültürüne dair pek çok bilgiyi içeriyor.

Hamam kültürümüz içerisinde yer alan soğukluk, ılıklık, traşlık, sıcaklık gibi pek çok bölüme dair bilgi ile dolacağınız bu müze sayesinde Türk hamam kültürünün ilerleyen nesillere de aktarılması amaçlanıyor. Oldukça sıra dışı bir konsepte sahip olan bu müzeyi Ankara ziyaretiniz esnasında rotanız içerisine ekleyerek görmenizi tavsiye ediyoruz.

Beypazarı Yaşayan Müze: Beypazarı müzeleri listesindeki bir sonraki durağımız Beypazarı Yaşayan Müze oluyor. Beypazarı gezilecek yerler listesi içerisinde karşımıza çıkan Türk Hamam Müzesi gibi Beypazarı Yaşayan Müze de ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyor. Ülkemizin ilk uygulamalı kültür müzesi olan bu müze, 2007 senesinde kuruluyor.

Beypazarı Yaşayan Müze, tipik bir 20. yüzyıl başı Osmanlı evi şeklinde inşa ediliyor ve ziyaretçilerine kültürümüzün köklü izlerini göstermeye yardımcı oluyor. Kuruluşundan günümüze dek “Geç Osmanlı Döneminde İlan-ı Aşklar, Masam Masal İçinde, Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları” gibi çeşitli konseptlerde sergiler ve etkinlikler ile de öne çıkıyor.

Beypazarı Yaşayan Müze, kültürümüzün zengin çehresine bir ayna tutması yönü ile Beypazarı gezilecek yerler listesi oluşturan misafirlerin en sık ziyaret ettikleri mekanlar arasında bulunuyor.

Beypazarı müzeleri listesi içerisindeki mekanlar sadece bunlarla sınırlı değil. Beypazarı Kent Tarihi Müzesi, Beypazarı Tarih ve Kültür Müzesi, Beypazarı Anadolu Açık Hava Müzesi Yaşayan Köy olmak üzere üç tane daha değerli mekan Beypazarı gezi listesi içerisinde siz değerli misafirlerinin ziyaretlerini bekliyor.

Sultan Alaaddin Camii: Sultan Alaaddin Camii, Beypazarı tarihi yerler arasında sahip olduğu inanç ve kültürel turizm değeri ile öne çıkan bir mekan oluyor. İstiklal Mahallesi üzerinde bulunan bu cami, Selçuklu Dönemi eserlerinden bir tanesi olarak görmeye değer bir mimariye sahip.

Yöre halkı tarafından Paşa Camisi olarak da adlandırılan caminin yapım tarihi hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Mimari ve yapısal özellikleri göz önünde bulundurulduğunda ise 17. yüzyılda inşa edildiği kanısına ulaşılıyor. Bununla birlikte caminin, 13.

Yüzyıl içerisinde Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan başka bir caminin yıkılması ile aynı boyutlarda inşa edilen yeni bir cami olduğu düşünülüyor. İçerisinde Hz. Muhammed’e ait Sakal-ı Şerif de bulunan bu caminin bahçesindeki görkemli çınar ağacı da mekanın atmosferinin daha dingin ve huzur dolu bir havaya bürünmesine yardımcı oluyor.

Beypazarı Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Beypazarı için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Beypazarı için gezilecek en popüler tarihi yerler : Beypazarı Çarşısı, Suluhan Camii, Boğazkesen Kümbeti, Beypazarı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Beypazarı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Beypazarı için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Beypazarı Yaşayan Müze, İnözü Vadisi, Tekke Dağı Milli Parkı, Beypazarı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Beypazarı için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Beypazarı için gezilecek ücretsiz yerler : Beypazarı Yaşayan Müze, Beypazarı Çarşısı, Eğriova Yaylası, Beypazarı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Beypazarı için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Beypazarı için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Beypazarı Yaşayan Müze, Beypazarı Çarşısı, Eğriova Yaylası, Beypazarı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Beypazarı için gezilecek yerler nelerdir?
Beypazarı için gezilecek yerler : Beypazarı Yaşayan Müze, Beypazarı Çarşısı, Eğriova Yaylası, Beypazarı konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.