Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Kaplıcalar
Parklar
Turistik Yerler

Ayaş Gezilecek Yerler

Ayaş civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
İskender Sultan Türbesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara
Ayaş Kaplıcaları
Kaplıcalar
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara
İlhan Deresi Piknik Alanı
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Ankara

3 mekandan 3 tanesi gösteriliyor

Ayaş Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Ayaş, Ankara’nın gezilecek yerler bakımından geniş seçenekler sunan ilçeleri arasında yer alır. İl merkezine uzaklığı yaklaşık olarak 57 km olan Ayaş ilçesi Polatlı, Beypazarı gibi Ankara’nın diğer ilçeleri ile komşu olur. Eğer yolunuz Ankara’ya düşerse ziyaret edebileceğiniz içerisinde ziyaret etmeye değer birçok yer barındırır.

Ayaş gezilecek yerler arasında ilk durağınız Ayaş Kaplıcaları olabilir. Birçok faydası bulunan kaplıcalar Ayaş ilçesinde de bulunur. Bunun yanı sıra Ayaş Tarihi Paşa Hamamı, Yağmur Dede Türbesi, Ayaş Ulu Cami gibi cami ve türbeleriyle de zengin bir ilçe olur. Türbeler ve camilerden bazıları Ayaş’ın köylerinde yer alır.

Bazı köylere otobüslerle ulaşım sağlanabilirken bazılarına ise özel aracınızla gitmeniz gerekiyor. Eğer Ayaş ilçesine gezi yapmayı planlıyorsanız gideceğiniz rotaları iyi bir şekilde ayarlamanız öneriliyor. Yani kısaca Ankara Ayaş gezilecek yerler arayışındaysanız ilk olarak Ayaş Kaplıcaları daha sonra ise hamam ve türbelerini ziyaret etmeniz size vakit kazandırabilir.

Geziniz esnasında Ayaş gezi rehberi niteliğindeki bu yazımız size yol gösterebilir.

Sıcak yeraltı sularından yararlanmak için kurulan kaplıcalar Ankara’nın ilçelerinden biri olan Ayaş ilçesinde de karşımıza çıkıyor. İnsan vücuduna faydaları ile bilinen kaplıcalara gitmek isterseniz Ankara, Ayaş ilçesinde bulunan Ayaş Kaplıcalarını size önerilebilir. Hatta Ayaş ilçesinde İçmece ve Kaplıca olarak ayrı hizmetleri aynı yer içerisinde alabilmeniz mümkün olur.

Ayaş ilçesinde yer alan içmeceler, idrar yolları iltihaplarını engelleme, böbrek taş ve kumlarının dökülmesi gibi faydalar sunabilir. Kaplıcalar da tıpkı içmeceler gibi vücudun birçok bölümüne iyi geldiğinden kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir. Ayaş İçmece ve Kaplıcaları mineral bakımından zengin olduğundan dolayı birbirleri ile desteklendiğinde birçok tedaviyi destekleyici etkisini görmenizde etkili olur.

İçmece ve kaplıca suları hem banyo hem de içme suyu olarak da kullanabileceğinizden dolayı ziyaret gerçekleştirmeden önce doğru yöntemleri araştırmanız Ayaş Kaplıcalar ve içmelerinden çok daha fazla verim alabilmenizi sağlar. Egzersizle desteklediğinizde daha çok faydasını göreceğiniz kaplıcalar ve içmeceler farklı Ayaş termal oteller seçeneği ile sizi bekler.

Eğer yolunuz Ayaş’a düşerse ya da Ayaş’ta ziyaret edebilecek yer arayışındaysanız kaplıcalarını ziyaret etmenizi hem sağlığınız hem de huzurlu bir tatil geçirmeniz açısından mutlaka tavsiye ederiz. Üstelik termal oteller sayesinde konaklama da gerçekleştirebilir ve kaplıcaların faydalarından daha uzun süre de yararlanabilirsiniz.

Ankara’ya yolunuz düşerse Ayaş tarihi yerler ve doğal kaplıcalarını ziyaret etmeniz yerinde olur. Bu yerlerden ilki Sinanlı Köyü, Camiatik Mahallesinde yer alan Sinanlı Köyü Ulu Cami olur. Caminin ne zaman yapıldığı net olarak belli olmamakla beraber 15. yüzyılda yapıldığına dair görüşler bulunur.

Mimarisinin tasarımından dolayı Sinanlı Köyünde olduğunu anlamanız zor olmaz. Cami hem ibadet etmek isteyenler için hem de ziyaret etmek isteyen kişiler için uygun olur. Ayaş’ta bulunan bir diğer tarihi yer Killik Cami olur. Killik Cami’nin yapım yılı Sinanlı Köyü Ulu Cami’ye kıyasla net bir şekilde bellidir.

1560 yılında yapılan cami, günümüze gelene kadar sağlamlığını korumaktadır. Ayaş’ı ziyaret ederseniz eğer mutlaka Killik Camisine de uğramalısınız. Diğer ziyaret etmenizi önerebileceğimiz cami Bünyamin Ayaşi Cami olarak karşınıza çıkar. Yapım tarihi net bir şekilde belli olmayan bu caminin yapımının Selçuklu Dönemi’ne uzandığı düşünülür. 1981 yılından itibaren ise 1.

derece Anıt Eser olarak koruma altına alınmıştır. Camiler dışında Ayaş’ta bulunan türbeleri de gezi rotanıza eklemenizi önerebiliriz. Yavuz Analar Türbesi önerebileceğimiz türbelerden ilkidir. İçinde kimin yattığı tam olarak bilinmeyen bu türbe Hacımemi Mahallesi’nde yer almaktadır ve içerisinde Yavuz Ana Sultan’ın yattığı tahmin edilmektedir.

İnsanlar genellikle belli bir dilek için bu türbeye gelmektedirler. Eğer sizin de bu tarz inançlarınız varsa Yavuz Analar Türbesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında Ayaş’ta bulunan Tarihi Paşa Hamamı’da gezi rotanızda mutlaka olması gereken bir yerdir. Ulu Cami’nin yanında olan bu hamam, günümüzde hamam olarak kullanılmamaktadır. Şu an müze olarak açıktır.

Ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz bu hamam tarihin izlerini taşımaktadır. Bu yüzden de Tarihi Paşa Hamamı’nı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Bir diğer ücretsiz olarak giriş yapabileceğiniz yer uzun bir tarihi geçmişe sahip olan Asarcık Höyük’tür. Bu höyükten çıkartılan kalıntılar önemli tarihi izler taşıdığından ziyaret listenize ekleyebileceğiniz önemli bir tarihi yerdir.

Ayaş’a gelip piknik yapmak için bir alan arayışındaysanız birden çok seçeneğinizin olduğunu söyleyebiliriz. Ayaş bu konuda oldukça elverişli bir ilçe olmaktadır. Ayaş’ta bulunan ve önerebileceğimiz ilk piknik alanı İlhanlı Deresi olur. İlhanlı Deresi doğal güzelliği ve mükemmel atmosferi ile ziyaret eden kişileri büyüleyebilecek bir konuma sahip.

Piknik de yapılabilen bu alanı ziyaret edebilir ve temiz havada huzurlu bir şekilde sevdiklerinizle piknik yapabilirsiniz. Önerebileceğimiz Ayaş’ta bulunan bir diğer piknik yapabileceğiniz alan ise Hayati Gürtan Hatıra Ormanı’dır. Çanıllı Barajı da bir diğer piknik yapmaya uygun olan yerlerden biridir. Bunlar dışında birçok farklı Ayaş piknik alanları bulunur.

Bu alanların bazılarına giriş ücretliyken bazıları ise ücretsiz olarak hizmet verir. Ailecek gitmeye uygun olan bu yerlerde temiz havanın keyfini çıkarabilir ve rahat bir şekilde vakit geçirebilirsiniz. Ayaş ilçesinde piknik yapmak veya doğada yürüyüş yapmak için uygun alanları bulunur. Bu sebepten dolayı gönül rahatlığıyla gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Ayaş Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ayaş için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Ayaş için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Ayaş Tarihi Paşa Hamamı, Ayaş Şehitlik Anıtı, Killik Camii, Ayaş konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ayaş için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Ayaş için gezilecek ücretsiz yerler : Ayaş Kaplıcaları, İlhan Deresi Piknik Alanı, Ayaş Tarihi Paşa Hamamı, Ayaş konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ayaş için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Ayaş için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Ayaş Kaplıcaları, İlhan Deresi Piknik Alanı, Ayaş Tarihi Paşa Hamamı, Ayaş konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Ayaş için gezilecek yerler nelerdir?
Ayaş için gezilecek yerler : Ayaş Kaplıcaları, İlhan Deresi Piknik Alanı, Ayaş Tarihi Paşa Hamamı, Ayaş konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.