Kurşunlugerme Su Kemeri

+ 5 Fotoğraf
3.2/5
Çok İyi
3 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Kurşunlugerme Su Kemeri Hakkında

Tarihi yüzyıllar öncesine kadar uzanan Kurşunlugerme Su Kemeri, Çatalca’ya bağlı olan Gümüşpınar Köyü yakınlarında bulunmaktadır. İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta olan su kemeri, Konstantinopolis’in en görkemli su kemerlerinin başında geliyor. Kurşunlugerme Su Kemeri, üç katlı bir yapıya sahip olup, derin bir vadiyi geçmektedir. Yaklaşık 34 metre yüksekliğinde ve 123 metre uzunluğunda bulunan Kurşunlugerme Su Kemeri’nde yapılan incelemelerde, yapının 7. yüzyıl başlarında onarıldığı anlaşılmıştır. Heybetiyle görülmeye değer bir yapı olan Kurşunlugerme Su Kemeri’nin yakınlarında Ballı Germe Su Kemeri de bulunuyor. Tarihe meydan okuyan bu yapıları aynı gün kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

3.2/5
Çok İyi
3 değerlendirme
Kurşunlugerme Su Kemeri
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
13.03.2021
Misafir
Müthiş bir duygu
Muhteşem bir doğada yaptığımız yürüyüşün ardından böyle bir tarihi eserle karşılaşmak müthiş bir duygu. Tarihi eserle karşılaşmak bonus gibiydi. Ayrıca derelerin coşkusu inanılmazdı. Yürüyüşe Karamandere Köyünden başlamanızı da ayrıca öneririm.
0/5 Çok Kötü
27.06.2020
Misafir
Yıkılmış
Böyle bir yer yok. Yıkılmış başı duruyor. Devamı yok. Boşuna gelmeyin arkadaşlar.
4/5 Mükemmel
16.07.2019
Misafir
Çatalca'da da mevcut
Çatalca Çiftlikköy’de de bu kemerlerden mevcut. Ayrıca bedesten denen bir yer daha var orman içerisinde. Eskiden kervanların pazar yeriymiş diye söyleniyor.

Konum

Haritada gör