Kaymaklı Otelleri

En iyi 1 otel, en uygun fiyatlar

Kaymaklı Hakkında

Yeraltı şehirleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile Kaymaklı, İç Anadolu'nun önemli turizm bölgelerinden biridir.

Kaymaklı, Nevşehir'e 20 kilometre uzaklıkta bulunan ve merkez ilçeye bağlı olan bir beldedir. Nevşehir-Niğde-Adana yolu üzerinde bulunan ve Nevşehir'in güney kesiminde yer alan Kaymaklı, merkez ilçenin yanı sıra Derinkuyu, Özlüce, Mazı ve Güneyce ilçeleri ile çevrelenmiştir.

Toplam 3 mahalleden oluşan beldenin nüfusu yaklaşık 6 bin kişidir. Düz bir arazi üzerine kurulu olan Kaymaklı'da halkın temel geçimi tarımsal üretime dayanır. Belde tarihi ve kültürel zenginliklere sahip olmasına rağmen turizm henüz belirleyici bir ekonomik kaynak olamamıştır.

Bulunduğu bölge itibariyle çok köklü bir geçmişe sahip olan Kaymaklı'nın tarihi M.Ö. 3000 yılına dek uzanmaktadır. Eski adı Enegüp olan beldede Nevşehir ve Kapadokya bölgesindeki yeraltı şehirlerinin en önemlilerinden biri bulunmaktadır. Bölgedeki onlarca yer altı şehrinin tünel ve geçitlerle birbirine bağlı olduğu sanılmaktadır. Kaymaklı yer altı şehri de 1964 yılında ziyarete açılarak bölgedeki turizmin canlanması adına en önemli adımlardan biri atılmıştır.

Kaymaklı'da yer altı şehirlerinin yanı sıra birçok tarihi yapı da mevcuttur. Bölgenin Osmanlı egemenliğine girmesinden sonra, özellikle Damat İbrahim Paşa'nın vezir olmasıyla birlikte Kaymaklı'da camiler ve su yolları gibi eserler inşa edilmiştir.

Cumhuriyet dönemine dek Rumlar ile Türkler'in bir arada yaşadığı Kaymaklı'da mübadeleden sonra gayrimüslim nüfus azalmış; giden Rumlar'ın yerine göçmen Türkler yerleşmiştir. Beldede günümüzde yaklaşık 500 kişilik bir Rum nüfus hala yaşamaktadır. Ayrıca göç etmek zorunda kalan Rum nüfusun yapmış olduğu kilise ve Rum tipi tarihi evler de onlardan geriye kalan ve Kaymaklı'nın tarihi ve kültürel mirasını oluşturan önemli eserlerin başında gelmektedir.

Kaymaklı Gezilecek Yerler

Kaymaklı Otel Fiyatları

Eğer kültür gezilerine ilginiz varsa Kaymaklı tatilinizi geçirmek için ideal yerlerden biridir.

Kaymaklı yeraltı şehri beldedeki turizmin kaynağını oluşturmaktadır. Kapadokya bölgesindeki yaklaşık 200 yeraltı şehrinden biri olan Kaymaklı yeraltı şehri her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir yerdir. Bunun yanında beldedeki diğer tarihi eserler de turizm potansiyelini arttıran yapılardır.

Kaymaklı, Nevşehir il merkezine 20 kilometre uzaklıktaki konumu ile de oldukça kolay ulaşılabilir bir yerdir.

Kaymaklı kültür turizminin gelişmekte olduğu bir yerdir; fakat henüz yeterli düzeye erişememiştir. Bu nedenle beldede konaklama için seçenek oldukça sınırlıdır. Belde şu an konaklayabileceğiniz birkaç otel ile küçük pansiyonlar vardır.

Kaymaklı otelleri 4 ve 5 yıldızlı tesislerdir. Bu tesislerde havuz ve spa hizmeti de bulunmaktadır. Aynı zamanda Kaymaklı otelleri konum olarak da yeraltı şehrine ve Nevşehir merkeze oldukça yakındır.

Tarihi M.Ö. 3000 yılına dek uzanan Kaymaklı kültür turizminin öne çıktığı bir yerdir.

Kaymaklı, Nevşehir il merkezine 20 kilometre uzaklıktaki konumu ile de oldukça kolay ulaşılabilir bir yerdir. Merkezi konumu ve sahip olduğu turizm potansiyeline rağmen henüz tam anlamıyla turizmi bir ekonomik kaynak haline getirememiştir.

Beldede sınırlı olan konaklama imkanlarına baktığımızda Kaymaklı'da az sayıda otel olduğunu görüyoruz. Bu oteller 4 ve 5 yıldızlı tesisler. Yeraltı şehrine ve şehir merkezine oldukça yakın olan Kaymaklı otel fiyatları da birbirine yakın. Genellikle 150 --250 TL arasında değişen bir fiyat skalasına sahip Kaymaklı otel fiyatları sezona göre de değişiklik gösteriyor.

Kaymaklı Otel Yorumları

2

Crystal Kaymaklı Hotel & Spa

Seval aktürk - 11 Mayıs 2016, Çarsamba 21:28

Odada terlik yok

6-7 Mayıs 2016'da turla gelip bu otelde kalmak zorunda kaldık. Kesinlikle 5 yıldızı hak etmiyor. Odada terlik yok, 3 kez istedik, en son gidip kendimiz aldık. İlk kez yemekte suyun paralı olduğunu gördüğümüz bir otel... Odalarda havlular grileşmiş... Ayrıca odadaki havluları alıp yerine yenisini koymuyorlar. Restoran ise en fazla 3 yıldızı hak ediyor. Kısacası tam bir hayal kırıklığıydı.