Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Gökbelen

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Gökbelen Hakkında

Gökbelen Yaylası, Mersin’ in Silifke ilçesine bağlı bir köydür. Silifke merkeze 32 km. uzaklıkta bulunan bu yaylaya Mut - Karaman yolu üzerinden Gülnar ilçesine giden yoldan ayrılarak ulaşılıyor. Silifke Gökbelen Yaylası yolu üzerinde yolun yarısına gelindiğinde, Balandız Köyü bulunmaktadır. Bu köyden yaklaşık yirmi dakika sonra Gökbelen Köyü’ ne varılıyor.

Gökbelen Yaylası’ nın en kalabalık dönemi mayıs ile ekim ayları arasındaki dönemdir. Bunun dışında köyde yaz-kış sürekli olarak kalan bir kesim daha vardır. Gökbelen’ in hemen her sokağından bir pınar akar. Bu pınarların en meşhuru ise Taş Pınar’ dır. Gençlerin birbirleri ile buluşma mekanı da bu pınarın önüdür.

Silifke Gökbelen Yaylası’ na Mersin ve Silifke taraflarından olduğu kadar Adana ve Konya taraflarından da gelenler vardır. Kuşbakışı bakıldığında yayla elips şeklinde konumlanmıştır. Elipsin sağ tarafı köye giriş, sol tarafı da köyden çıkış yoludur. Elipsin tam ortasında ise yaylanın çarşısı bulunmaktadır. Çarşıda bulunan kasaplarda günlük taze et bulunmaktadır.

Bu kasaplar ‘Kendin pişir kendin ye’ şeklinde de hizmet vermektedir. Köyün en meşhur yiyeceği ise halka tatlısıdır. Silifke’ ye bağlı Gökbelen Yaylası’ nı özel kılan bir diğer nokta da her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’ nın en görkemli kutlamalarının bu yaylada düzenleniyor olmasıdır.

30 ağustos günü sabahın erken saatlerinde başlayan kutlamalarda Karakucak Güreş Müsabakaları düzenlenmekte, yöresel halk oyunları oynanmakta, sohbetler düzenlenmekte, kazanlarda yapılan yemekler ziyaretçilerle birlikte yenilmektedir. Akşam saatlerinde ise kutlamaların doruğuna ulaşılır. Yediden yetmiş yediye, kadın erkek herkes marşlar eşliğinde, ellerine meşalelerini alarak fener alayı yürüyüşüne başlarlar.

Bu yürüyüşün başlaması ile çarşıda havai fişekler atılır. Tatil planlarınız içinde Silifke bölgesi var ise Gökbelen Yaylası’ nı görmeden bu yöreden sakın ayrılmayın.

Yorum / Değerlendirme

Gökbelen
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör