Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Kars

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı

  • Kars

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı

Osmanlı dönemi yapılarından biri olan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, 19. yy'ın ilk çeyreğinde inşa edilmiştir. Kars'ın Ortakapı Mahallesi'nde yer alan konak, 93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 Osmanlı – Rus savaşları sırasında Gazi Ahmet Muhtar Paşa tarafından karargah binası olarak kullanılmıştır.

Kars'ın önemli sembollerinden biri haline gelmiş olan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı bünyesinde bugün Hatıra Evi bulunmaktadır. Hafta içi ve hafta sonları ziyaretçilerine açık olan konak gelen konuklarını tarihte kısa bir yolculuğa çıkarmaktadır. Şehrin önemli caddelerinden biri olan Gazi Ahmet Paşa Caddesi üzerinde yer alan konak, günümüzde güzel sanatlar galerisi olarak hizmet vermesinin yanı sıra çeşitli sergilere ve kurslara da ev sahipliği yapmaktadır.

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı'nın bugün önemli yapılardan biri olarak anılmasının sebebi Osmanlı'nın 19.yy'da son mimari tarzını yansıtan konak olmasıdır. Konağın en fazla dikkat çeken özellikleri arasında ise güney cephesindeki ahşap balkonu ve mekanın ısıtmasını sağlayan peç sistemidir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın