Fenerbahçe Feneri

  • İstanbul / Kadıköy / Fenerbahçe

Fenerbahçe Feneri

İstanbul'un Anadolu Yakası'nda, Fenerbahçe burnunda bulunuyor bu tarihi fener. Pek çok yerde tarihinin Osmanlı dönemine uzandığı söyleniyor, ancak Fenerbahçe Feneri'nin tarihi Bizans dönemine kadar uzanıyor.

Fenerbahçe Feneri, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1562 yılında inşa edilmiş. Fenerin bir parçası olan Süs Düdük Binası ise 1932 yılında yaptırılmış. Osmanlı döneminde yaptırılan ilk fener olma özelliği taşıyan Fenerbahçe Feneri'nin ışığı, yaklaşık 400 yıldır denizcilere yol gösteriyor. Sözü edilmişken, fener ışığının 15 deniz mili uzağa uzandığını belirtmeden geçmeyelim.

Fenerbahçe Feneri'nin insanı şaşkınlığa uğratan pek çok ilginç hikayesi var. Bu hikayelerin en ilgici ise hiç şüphesiz İngiliz işgali sırasında, kuleye çıkmaya yeltenen İngiliz askerlerinin karşısına çıkan Fenerci Mediha Hanım ve kızlarının askerleri sopalarla kovalaması olsa gerek. Bir diğer ilginç hikayeye göre de, fenerin kristali, II. Dünya Savaşı sırasında bir perdeyle karartılmış ve bu nedenle birçok gemi yönünü şaşırarak zor anlar yaşamış.

Eğer yolunuz İstanbul'a düşerse, Fenerbahçe Feneri'ni de ziyaret etmeyi lütfen ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın