Ermenek Otelleri - Otel Fiyatları

En iyi 2 otel, en uygun fiyatlar

Ermenek Hakkında

Daha yol üzerinde kayısı bahçeleri ile hoş geldin diyen Ermenek, Karaman'ın en kalabalık ve en büyük ilçesi…

Tamamen meyilli bir arazi üzerine kurulu olan Ermenek, Karaman'a 163 km mesafede yer alıyor. Bağlı olduğu il merkezine bir hayli uzak olmasından dolayı Ermenek'e Mersin'in Mut ilçesinden ulaşmak daha mantıklı. Bu yol üzerinde bulunan kayısı bahçeleri size tatlı bir hoş geldin derken, bir yandan da cezbediyor. İlçenin hemen yanında bir duvar gibi kayalık yükseliyor.

Ermenek, Mut'a 90 km, Başyayla'ya 25 km, Göktepe'ye 51 km, Sarıveliler'e 74 km ve Alanya'ya da 1 saatlik bir mesafede bulunuyor. Eski isminin Maras ya da Marassa olduğu bilinen Ermenek'e ilk yerleşen medeniyetin Hititler olduğu söyleniyor. Sonrasında ise M.S. 1. yüzyılda Romalı komutan Germanicus tarafından kurulmuş ve şehrin ismi Germanicopolis olmuş, zamanla farklılaşarak Ermenek adını almış.

M.S. 395 yılında Roma'nın bölünmesinin ardından Bizans egemenliği altına giren Ermenek'te, bu dönemde Bizans yönetiminin baskısıyla Hristiyanlık anlayışı benimsenmiş. Bugün ilçe içerisinde yer alan çok sayıdaki mağaranın, kaya kovuklarının ve kaya manastırların, o günlerde Hristiyanlar için çok önemli olduğu ve insanların buralarda ibadet ettiği anlaşılıyor.

Tüm bu sürecin ardından bu sefer Abbasiler egemenliği ele geçirmişler Ermenek'te. Daha sonra Karamanoğulları Beyliği'nin hakimiyeti altına giren Ermenek, Karamanoğulları Beyliği'nin başkenti olmuş. 1475 yılında, Gedik Ahmet Paşa yönetimindeki Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilen Ermenek, bu defa Osmanlılar'a beşiklik etmiş. Bugün ilçenin görülmeye değer yapılarından biri olan Mennan Kalesi'ni fetheden Osmanlılar, bu sayede Karamanoğulları Beyliği'ni de tarih sahnesinden silinmesine neden olmuşlar.

Dağlık bir arazi üzerinde kurulu olan Ermenek, dik yamaçlar üzerine yaslanmış olup, Roma ve Bizans dönemlerinden kalma pek çok mesken ve mezar kalıntısına ev sahipliği yapıyor. Zengin su kaynaklarını barındıran bir arazi yapısına sahip olan Ermenek'in ilçe merkezi de Göksu havzasında, Ermenek suyunun oluşturduğu derin vadinin yamaçlarında, yaklaşık 1250 metre yükseklikte kurulmuş. Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Ermenek, ülkemizin en yüksek barajı olan Ermenek Barajı'na da ev sahipliği yapıyor. Hatta bölgedeki büyük kömür yataklarının bu barajın suları altında kaldığı söyleniyor.

Nüfus olarak Karaman'ın en kalabalık, yüzölçümü olarak da Karaman'ın en büyük ilçesi olma özelliği taşıyan Ermenek, kömür, demir, krom ve kurşun gibi zengin maden yataklarına sahip. Tarım ürünleri açısından ise elma, armut ve kirazın yoğun olarak yetiştiği Ermenek, orman varlığı ile de dikkat çekiyor. Dünyanın en büyük yeraltı nehri ve yeraltı şelalesi olan Maraspoli, Ermenek sınırları içerisinde bulunuyor. Bununla birlikte ülkemizde nadir yetişen kardelen çiçeği de burada yetişiyor.

Ermenek, batırma isimli yöresel yemeği ile bir hayli meşhur. Ermenek'te denemeniz gereken bir diğer yöresel lezzet ise arabaşı. İçerisinde hiçbir katkı maddesi olmayan, bağ ve bahçelerden toplanan üzümlerden yapılan ve içinde hiç şeker barındırmayan helvayı da tatmayı unutmayın. Balkusan Yaylası'nda üretilen, yörenin en beyaz ve en lezzetli balı olan ballar, kaşar peyniri ve Ermenek pekmezini de denemenizi tavsiye ediyoruz.

Ermenek Gezilecek Yerler

Ermenek Otel Fiyatları

Ermenek, doğal güzellikleri, tertemiz havası ve Yörük Türkmenleri ile yıl içerisinde doğa tutkunları tarafından ziyaret edilmektedir. Gelen ziyaretçiler ise konaklamada Ermenek otelleri kategorisinde yer alan tesisleri tercih etmektedir.

Ermenek'te yayla turizmi görülmektedir. Özellikle de yaz aylarında çevre illerden ve ilçelerden gelenlerle birlikte yaylacılık anlayışı daha da belirgin bir hal almaktadır. Ermenek doğal güzellikleri ile gezginlerin de uğrak noktasıdır.

Ermenek otelleri kategorisinde yer alan oteller de gelenlerin gönül rahatlığı ile tercih edebileceği tesislere sahiptir. Ermenek otelleri tüm yıl açık olup misafirlerini kusursuz hizmet anlayışı ve misafirperverlikle ağırlamaktadır.

Ermen otelleri ve Ermenek otel fiyatları bu sayfada fotoğrafları, konumları, özellikleri ve iletişim bilgileri ile listelenmektedir. Bu listeden zevkinize ve bütçenize uygun bir Ermenek oteli bulabilirsiniz. Hatta beğendiğiniz ve konaklamak istediğiniz otel ile iletişime geçerek ön rezervasyon da yaptırabilirsiniz.

Ermenek otelleri özellikle yaz aylarında tatil sezonunun da başlaması ile en yoğun dönemini yaşamaktadır. Bu sebeple sizler de ileri tarihli bir Ermenek ve çevresini keşfetmeye gitmeyi planlıyorsanız tavsiyemiz kesinlikle konaklamak istediğiniz tesise erken rezervasyon yaptırmanız yönündedir.