Ekinözü İçmeleri

Ekinözü İçmeleri
Ekinözü İçmeleri - Görsel 1
Ekinözü İçmeleri - Görsel 2
Ekinözü İçmeleri - Görsel 3
Ekinözü İçmeleri - Görsel 4
5 Fotoğraf
3.3/5
Çok İyi
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Ekinözü İçmeleri Hakkında

Merkeze 150 km uzaklıkta bulunan Ekinözü ilçesi aynı zamanda Elbistan ilçesine 20 km uzaklıkta yer alır. Ulaşım, özel aracınız veya şehir merkezinden kalkan otobüsler ile kolaylıkla sağlanabilir. 

Lokasyonun öne çıkan alanları arasında görülen İçmeler, ülkemizdeki en önemli 10 içme kaynağının arasında bulunur. İlçe halkının geçim kaynağının çoğunluğu turizm ile karşılanırken küçük bir kısmı da tarım ile geçinir. Turizm kazancı kaynaklı özellikle yaz aylarında ilçe nüfusu çok fazla artış gösterir. Şifalı olduğu söylenen Ekinözü İçmeler suyu ile meşhur bir ilçe. Kahramanmaraş il merkezine 150 kilometre uzaklıkta bulunan Ekinözü İçmeleri; Yukarı, Aşağı ve Orta İçmeler olarak üç bölümde karşınıza çıkar. Birbirine oldukça yakın olan bu üç kaynağa ulaşım oldukça kolay. Çeşitli bilimsel değerlendirmeler, buradaki suyun pek çok sağlık alanında faydalı olduğunu gösterir. Karaciğer, cilt, damar, safra, mide rahatsızlıklarına karşı etkili olabildiği görülür. Ekinözü İçmelerinin; safra kesesi, karaciğer, guatr, mide, sinir,  cilt, basur, idrar yolları ve damar hastalıklarına iyi geldiği bilinir. Ekinözü İçmeler suyunun faydaları bu bölgeyi özellikle bir sağlık turizm bölgesi haline getirmiş durumda. Orta İçmede diğer kaynaklardan farklı olarak çamur banyosu seçeneği bulunur. Kahramanmaraş’ın en büyük turizm kaynağı olarak İçmeler gösterilirken doğal güzellikleri seven, özellikle kaplıca gibi şifalı yerler ziyaret etmeyi seven herkesin ziyaret etmesi gereken bir doğa harikasıdır.

Ekinözü İçmeleri Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Kahramanmaraş, tarihimizde pek çok farklı kültüre sahiplik eder. Kahramanmaraş’a bağlı ilçe Ekinözü İçmeleri gezilecek yerler arasında yer alır. Şifalı suyuyla ünlü olan ilçenin en büyük kaynağı sağlık turizminden sağlanır. Şifalı olarak kabul edilen suları, her yıl birçok turisti Kahramanmaraş otelleri için misafir olmaya davet ediyor. Üç farklı noktadan bu şifalı kaynak suyu çıkıyor. Yukarı İçme, Ekinözü merkeze en yakın noktayken, yaklaşık uzaklığı 2 km civarlarında yer alıyor. Orta içme 2,5 km uzaklıkta bulunurken en uzak olan aşağı içme yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunuyor. Üç içme de birbirine çok yakın olduğu için sırayla gezip görebilirsiniz. İçmelerin çevresinde konaklayabileceğiniz yerler bulunuyor.

Ekinözü İçmeleri gezilecek yerler arasında görmeden geçmemeniz gereken bir tarihi küvet bulunur. Bu küvetin milattan sonra 300 yıllarında Roma imparatorlarının kullandığı küvetlerden biri olduğu söyleniyor. Tarihte bilinen ilk küvetlerden biri olması, öne çıkan en önemli özelliği oluyor. 

Orta içmelerde ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir çamur banyosu seçeneği bulunuyor. Ziyaretçiler ellerini, yüzlerini hatta tüm bedenlerini bu çamur ile kaplayarak şifa ararlar. 

Ekinözü İçmeler Suyu Faydaları Nelerdir?

Ekinözü içmeler suyunun faydaları, içerdiği doğal maden ve minerallerin zenginliğinden kaynaklanır. Çıkan suyun içerisinde kalsiyum, demir, magnezyum, sodyum gibi bazı özel maden ve mineraller bulunur. Bu maddeler sayesinde ise suyu kullananlar için yukarıda saydığımız hastalıkların yanında kronik bel ağrısı, romatizmal hastalıklar, yumuşak doku hastalıkları, spor yaralanmaları gibi farklı pek çok hastalığa iyi geldiği ve hatta iyileştirici özelliği olduğu söylenir.  

Bu doğa harikası olan içmeler suyundan 3 şekilde faydalanabilirsiniz:

  1. Adından da anlaşılacağı gibi ilk olarak içerek faydalanabilirsiniz. Sindirim sistemini desteklediği bilinen bu suyun içilerek özellikle mide, bağırsak ve karaciğer gibi rahatsızlıkları rahatlattığı bilinir. Suyun tadı içerisindeki yoğun metal ve mineralden dolayı acı sayılır. Hatta halk arasında bu nedenle acı su olarak da adlandırılır. Bu acı suyu alışık olmayan kişiler içmekte zorluk çekebilir.
  2. İkinci olarak ise banyo şeklinde kullanabilirsiniz. Özellikle vücudunuzun, cildinizin güzelleşmesini sağlığına kavuşmasını istiyorsanız banyo kürünü uygulayabilirsiniz. 
  3. Son olarak, yine cilt sağlığı ve güzelliği için çamur banyosu seçeneği ile faydalanabilirsiniz.

Kahramanmaraş Ekinözü nerede, nasıl ulaşım sağlanır diye soranlar için özel araç veya otobüsler en ideal seçenekler arasında yer alıyor. Şehir merkezinden sık sık sefer yapan ilçe dolmuşlarına binerek Ekinözü’ne ulaşım oldukça kolay sağlanıyor.

Yorum / Değerlendirme

3.3/5
Çok İyi
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3
Ekinözü İçmeleri
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör