Efes Meryem Ana Kilisesi

+ 6 Fotoğraf
4.3/5
Mükemmel
6 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Efes Meryem Ana Kilisesi Hakkında

Hristiyanlık tarihi için oldukça önemli bir yer olarak kabul edilen Efes Meryem Ana Kilisesi, İzmir’in Selçuk ilçesine 9 km mesafede yer almaktadır. Pek çok kaynağa göre İsa’nın ölümünün ardından Meryem Ana İsa’nın mesihi Aziz St. Jeans tarafından buraya yerleştirildiği ve ölümüne kadar burada yaşadığı söylenmektedir. Hristiyan Ortodokslar ise Meryem Ana’nın 63 yaşında iken Kudüs’te hayata gözlerini yumduğunu söylemektedir. Ancak kutsal kitaplarda bu konuda kesin bir bilgi yer almamaktadır. Kilisenin bahçesinde oldukça etkileyici bir Meryem Ana heykeli ve orta kısmında ise vaftiz havuzu yer almaktadır. Ev kiliseye çevrilmiştir ve moloz taş ile tuğla kullanılan yapının tarihinin 7. ve 8. yy’a uzandığı bilinmektedir. Bahçesinde fotoğraf çekimi yapılabilse de kilisenin içerisinde çekim yapmaya izin verilmemektedir. Efes Meryem Ana Kilisesi, 1961 yılında Papa 23. Johannes tarafından Hac yeri ilan edilmiştir. Kilise bahçesinde üç adet çeşme bulunmaktadır. Buradan akan suyun şifalı olduğuna inanılmakta ve ziyaretçiler buradan su doldurup içmektedir. Efes Meryem Ana Kilisesi bugün yalnızca Hristiyanlar tarafından değil her dinden insanın ziyaretçi akınına uğramaktadır. Gelen ziyaretçiler dilek dilemek için mum dikmekte ve çeşitli kumaş ya da kağıtlara dileklerini yazıp dilek bağlama duvarına asmaktadır.

Yorum / Değerlendirme

4.3/5
Mükemmel
6 değerlendirme
Efes Meryem Ana Kilisesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
02.03.2017
мехриба&
İnsanın ruhu çok sakinleşir
2007 olmuş ve dua ettim ki kızım olsa ismini Meryem koyacağım. Kızım 2010’da doğdu, maalesef engelli çocuk. Yine de rabbime şükürler olsun. O zamanlar demiştim kızımla bir ziyaret edeceğim. Sonra o kadar problem çıktı ki unutuvermişim. Şimdilerde hatırladım ve tam 10 yıl geçip sözümü inşallah bu yıl yerine yetiririm. Çok güzel yer, insanın ruhu çok sakinleşir orada. Gitmeye değer.
5/5 Mükemmel
02.03.2017
мехрибан
İnsanın ruhu çok sakinleşir
2007 olmuş ve dua ettim ki kızım olsa ismini Meryem koyacağım. Kızım 2010’da doğdu, maalesef engelli çocuk. Yine de rabbime şükürler olsun. O zamlar demiştim kızımla bir ziyaret edeceğim. Sonra o kadar problem çıktı ki unutuvermişim. Şimdilerde hatırladım ve tam 10 yıl geçip sözümü inşallah bu yıl yerine yetiririm. Çok güzel yer, insanın ruhu çok sakinleşir orada. Gitmeye değer.
4/5 Mükemmel
24.05.2016
saikal beishekeeva
Güzel doğa
Güzel doğa, tarihi yer.
5/5 Mükemmel
12.04.2016
Adanali
Manevi bir huzur var
Kesinlikle görülmeye değer bir yer. Manevi bir huzur var. Yemyeşil ağaçların ortasında kendinizi dinleyeceğiniz muhteşem bir yer.
3/5 Çok İyi
11.02.2016
Misafir
Kilise hayal kırıklığı
Efes Antik Kentinden çıkıp gitmiştik. Müslümanlar için Mekke neyse Hristiyanlar için de burası o anlama geliyormuş diye merak ediyordum. Kocaman bir kiliseyle karşılaşacağım sanıyordum ama hiç alakası yok. Güzel bir doğanın içinde, sincapların olduğu ağaçlık bir alanda küçücük bir kilise. Ayin zamanına denk gelmediyseniz içeri de giremezsiniz. Kutsal sayılan bir su vardı, içmiştik. Bir de dilek ağaçları falan var. Aslında oturma yerleri vardı. Öyle bir saat kafa dinleyelim, oturalım derseniz doğa için gidilir. Yoksa kilise hayal kırıklığı.
Daha fazla yorum gör