Efes Meryem Ana Kilisesi

  • İzmir / Selçuk

Efes Meryem Ana Kilisesi

Hristiyanlık tarihi için oldukça önemli bir yer olarak kabul edilen Efes Meryem Ana Kilisesi, İzmir'in Selçuk ilçesine 9 km mesafede yer almaktadır. Pek çok kaynağa göre İsa'nın ölümünün ardından Meryem Ana İsa'nın mesihi Aziz St. Jeans tarafından buraya yerleştirildiği ve ölümüne kadar burada yaşadığı söylenmektedir. Hristiyan Ortodokslar ise Meryem Ana'nın 63 yaşında iken Kudüs'te hayata gözlerini yumduğunu söylemektedir. Ancak kutsal kitaplarda bu konuda kesin bir bilgi yer almamaktadır.

Kilisenin bahçesinde oldukça etkileyici bir Meryem Ana heykeli ve orta kısmında ise vaftiz havuzu yer almaktadır. Ev kiliseye çevrilmiştir ve moloz taş ile tuğla kullanılan yapının tarihinin 7. ve 8. yy'a uzandığı bilinmektedir. Bahçesinde fotoğraf çekimi yapılabilse de kilisenin içerisinde çekim yapmaya izin verilmemektedir. Efes Meryem Ana Kilisesi, 1961 yılında Papa 23. Johannes tarafından Hac yeri ilan edilmiştir.

Kilise bahçesinde üç adet çeşme bulunmaktadır. Buradan akan suyun şifalı olduğuna inanılmakta ve ziyaretçiler buradan su doldurup içmektedir. Efes Meryem Ana Kilisesi bugün yalnızca Hristiyanlar tarafından değil her dinden insanın ziyaretçi akınına uğramaktadır. Gelen ziyaretçiler dilek dilemek için mum dikmekte ve çeşitli kumaş ya da kağıtlara dileklerini yazıp dilek bağlama duvarına asmaktadır.

4 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
4
İnsanın ruhu çok sakinleşir
10

-

2007 olmuş ve dua ettim ki kızım olsa ismini Meryem koyacağım. Kızım 2010'da doğdu, maalesef engelli çocuk. Yine de rabbime şükürler olsun. O zamlar demiştim kızımla bir ziyaret edeceğim. Sonra o kadar problem çıktı ki unutuvermişim. Şimdilerde hatırladım ve tam 10 yıl geçip sözümü inşallah bu yıl yerine yetiririm. Çok güzel yer, insanın ruhu çok sakinleşir orada. Gitmeye değer.

4
Güzel doğa
8

-

Güzel doğa, tarihi yer.

4
Manevi bir huzur var
10

-

Kesinlikle görülmeye değer bir yer. Manevi bir huzur var. Yemyeşil ağaçların ortasında kendinizi dinleyeceğiniz muhteşem bir yer.

4
Kilise hayal kırıklığı
6

-

Efes Antik Kenti'nden çıkıp gitmiştik. Müslümanlar için Mekke neyse Hristiyanlar için de burası o anlama geliyormuş diye merak ediyordum. Kocaman bir kiliseyle karşılaşacağım sanıyordum ama hiç alakası yok. Güzel bir doğanın içinde, sincapların olduğu ağaçlık bir alanda küçücük bir kilise. Ayin zama.. Devamını Göster