Türkiye'nin Saklı Cenneti Uyku Vadisi'ni Görmeniz İçin 7 Neden, Türkiye

Türkiye'nin Saklı Cenneti Uyku Vadisi'ni Görmeniz İçin 7 Neden

Yorum Yok

Rota Önerileri Yeşim Özbirinci

Türkiye'nin Saklı Cenneti Uyku Vadisi'ni Görmeniz İçin 7 Neden
Pandemi süreci seyahat alışkanlıklarımızı biraz değiştirecek gibi duruyor. Zaten bu süreçte yurt dışına çıkmak hem tehlikeli hem de fazla uğraştırıyor. O zaman, Türkiye'de henüz görmediğimiz yerlere neden odaklanmıyoruz? Peki, sonraki rotamız Uyku Vadisi olsun mu?

Nasıl Gilidir?

tabelaBodrum-Milas yolu üzerindeki tabelalar ile kolayca ulaşabileceğiniz Uyku Vadisi, Milas Havalimanı'ndan 11 kilometre, Bodrum merkezden ise 40 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Havalimanından özel aracınız ile ortalama 15-20 dakika gibi bir sürede buraya ulaşabilirsiniz. Köylerin içinde geçen keyifli bir yol sizi bekliyor. Ayrıca ortalama bir saat süren bir yürüyüş yolu da mevcut. Eğer trekking için buraya geleceksiniz vadiye varmayı bu şekilde deneyebilirsiniz. Yürüyüş yolu üzerinde akarsudan karşıya geçmek zorunda olacağınızı da ekleyeyim. Kesinlikle maceralı bir yol olacak ama tedbirinizi almayı ihmal etmeyin.

Muğla'nın Gökçeler Köyü'nde konumlanan Uyku Vadisi, biyolojik çeşitliliği ile cazibe noktaları arasında yer alıyor. Yakın süreçte turizme kazandırılmasının da bunda etkisi elbette var ama zeytin, çam, ceviz gibi çeşitli ağaçlar arasında yürüyüş yapmak, kanyon keyfine varmak için harika bir yer.

İsminin Nereden Geldiği Tam Olarak Bilinmiyor

uyku vadisi şelaleUyku Vadisi ilginç bir isim değil mi? İsminin nereden geldiği konusunda bende bir merak uyandırdı. Nedeni bilinmese de elbette bir rivayeti var diye düşündüm. İnternette biraz araştırdım ama tatmin edici bir sonuç bulamadım. Yahudiler ve eşkıyalar ile ilgili bir rivayete denk geldim ama bana göre kopuk bir hikaye olduğu için paylaşmak istemedim.

Neyse geçmişi şimdilik geçelim ve o zaman Uyku Vadisi'ni artık neden ziyaret etmeniz gerektiğinizi anlatayım.

Cennet Gibi Yerlerde Yürüyüş Yapın

çiçekli gölSahip olduğu harika doğası, Uyku Vadisi'ne gitmek için tek geçerli sebep bile olabilir. Zihninizi boşaltmak ve yenilenmek için burada yürüyüşler yapabilirsiniz. Meşhur 800 kilometrelik Karia Yolu da Uyku Vadisi'nden geçiyor. Ölmeden önce yapılması gerekenler listenize eklemeniz gereken bir hedef. Bir kısmını, Uyku Vadisi'ne gelip yürüyebilirsiniz.

Sevimli Sincapları Gözlemleyin

sincap ormanSincap Kayalıkları'na tırmanarak şirin sincap dostları gözlemleyebilirsiniz. Eğer fotoğrafçılık ile ilgileniyorsanız belki harika kareler yakalayabilirsiniz. Bu noktadan tüm vadiyi seyretmek ise size doyumsuz anlar yaşatacak.

Uyku Vadisi'nde Kahvaltı Yapın

seyir terasıDoğanın içinde kahvaltı yapıp, güne başlamak gibisi yok! Uyku Vadisi'ndeki seyir terası da bunu gerçekleştirmek için doğru bir nokta. Karşınızda Manastır Dağı'nın nefes kesen manzarası olacak ve siz kesinlikle buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. İlginç bir bilgi vereceğim. Seyir terasının en sol ucundan aşağı baktığınızda kayalıklarda bir insan profili göreceksiniz.

İncirli Mağarası (Gökçeler Mağarası)

incirli mağarasıManastır Dağı'nın yamacında konumlanan İncirli Mağarası'nın ilk yerleşim tarihi neolitik dönemi gösteriyor. 1'inci Derece Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olarak kayıtlara geçen İncirli Mağarası toplamda 30 mağaradan ve 345 kilometre uzunluğundan oluşuyor. Ziyaretçiler ise bir rehber ile birlikte sadece 155 metresini gezebiliyor. Mağarada bazen yürüyerek bazen sürünerek ilerliyorsunuz. Ayrıca burada nadir bulunan türler dahil bol bol yarasa görebilirsiniz ama korkmayın tamamen zararsızlar. Çok fazla yarasa olduğu için bulundukları bölgeye yarasa galerisi demişler. Mağaraya giriş ücreti ise 15 TL.

Gökçeler Kanyonu

göl değirmeni73 farklı bitki türüne ev sahipliği yapan Gökçeler Kanyonu, 10 kilometre uzunluğuna sahip. Çeşitli hayvanların da yaşadığı bu doğa harikasını görmek, buraları gözlemek gerek diye düşünüyorum. Ayrıca biraz üzücü ki Hamzabey Çayı üzerinde bulunan 14 su değirmeninden sadece üç tanesi günümüze gelmeyi başarmış.

Çeşitli Aktivitelere Katılın

vadi genel görünümUyku Vadisi'nde sadece yürüyüş değil bisiklet, fotoğrafçılık, motor sporları, tırmanış gibi farklı maceralara atılabilirsiniz.

Yakın Çevreyi Keşfedin

restoranUyku Vadisi'ne kadar gelmişken diğer güzel yerleri de neden ziyaret etmiyorsunuz? Vadiye yakın bir yerde konaklayabilir ve daha çok bölgeyi keşfedebilirsiniz. Etrafı tarihi zenginlikler, doğa harikaları ve antik kentler ile dolu.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)