Balat Sahili

  • İstanbul / Fatih / Balat

Balat Sahili

Balat, İstanbul Avrupa yakasında bulunan ilçesi Fatih'e bağlıdır. Balat İstanbul'un enteresan hikayesine sahip olan yerlerinden biridir. Balat'ın eski ve köklü bir tarihi bulunmaktadır.

Balat semti adının nereden geldiği tam olarak bilinememektir. En yoğun görüş Baltacı Balat'dan geldiği yönündedir. Bu da surlardaki Tekfur Sarayı'na olan yakınlığından ötürü semtin bu adla anıldığı düşünülmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu devrinde İspanya'da baş gösteren Engizisyon'dan kaçan Yahudi topluluğu zamanın hükümdarı II. Bayezid'in davetiyle İstanbul'a gelmeye başlamışlardır. 15. yüzyıldan itibaren İstanbul'a gelen Yahudi toplumu Balat'ta ve Haliç'in karşısında kalan Hasköy'e yerleşmeye başlamışlardır. Yahudi evlerinden günümüze kadar kalanlar mahallenin iç kesimlerinde gözle görülmektedir. Rengarenk bu evler iki, üç katlı ve cumbalıdır.

Balat sahili bu rengarenk evlerin olduğu güzel mahalleden denize doğru inince karşınıza çıkmaktadır. Fatih ilçesinin Haliç'e kıyısı olan Balat sahili küçük balıkçı tekneleriyle, eşsiz Haliç manzarasıyla sizi kendi dünyasına çağırmaktadır. Sabah erken saatlerde spor yapmak için sahile inenler burada ilk sizi karşılayanlar olmaktadır. Ayrıca Balat sahilinin bu güzel manzarası fotoğrafçıların ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Sahilde turlarken bu fotoğrafçılardan biriyle mutlaka denk gelirsiniz. Fotoğraf kulüpleri zaman zaman buraya turlar bile düzenlemektedir. Balat sahilinde bulunan küçük kafeteryalar ve çay bahçelerinde kahvaltı yapılabilmektedir. Bu küçük ve şirin kafeteryalarda, arkadaşlarınızla çay, kahve içerek Haliç manzarasına karşı sohbet edebilirsiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Şehrin Bin Bir Gece Masalı
10

-

İstanbul, dünyanın efsane şehirlerinden. Balat bu efsane şehrin Bin Bir Gece Masalı. Askerlik hizmetimi İstanbul'da yaptım; ama Balat'ı ve güzelliklerini 2017 yılında keşfettim. Öyle bir semtte yaşamak insana ilham verir, şiir yazdırır, çay içirir, dinginlik bahşeder. İstanbul'un Bin Bir Gece Masalı'nı dinlemek istiyorum. Ankara, 13.12.2017, İbrahim Kilik.