Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Balat Çarşısı
Balat Çarşısı - Görsel 1
Balat Çarşısı - Görsel 2
Balat Çarşısı - Görsel 3
Balat Çarşısı - Görsel 4
5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Balat Çarşısı Hakkında

İstanbul’ un en esrarengiz semtlerinden biri belki de Balat. Hal böyle olunca, sokaklarda alışkın olmadığımız hayatları görmek bizi fazlasıyla şaşırtıyor. Şehrin gezmeye ve fotoğraflamaya doyamadığımız güzide yerlerinden biri olması, bizi daha çok bağlıyor buraya. Balat’ ın keşfedilmesi gereken güzelliklerinden biri de Balat Çarşısı.

Biz Balat Çarşısı diyoruz ama Çıfıt Çarşısı olarak da biliniyor burası. Çıfıt, Osmanlı döneminde Yahudiler için kullanılan bir kelimeymiş. 1492 yılında İspanyol engizisyonundan kurtulmaya çalışan Yahudiler, Osmanlı tarafından Balat’ a yerleştirilmişler.

Ticari zekalarıyla ünlü olan Yahudiler, o dönemin tek tük ihtiyaçlarına karşılık veren çarşılara karşı, her şeyin bir arada bulunduğu dükkanlar kurmuşlar. İşte Balat Çarşı’ nın kuruluş hikayesi bu şekilde. Çarşının en ünlü kısmı ise Leblebiciler Sokağı. Çarşı kimi zaman bu isimle de anılıyor. Şimdilerde her yerde Türk esnaf var.

Burada her şey eski usul. Ayakkabı tamircisinden şekerciye, kasaptan eczaneye, terziden fırına kadar daha pek çok şeyi bulabilirsiniz Balat Çarşısı’ nda. İşin en hüzünlü kısmı ise, neredeyse hatırlanmayacak kadar eskide kalmış olan zanaatkarların hala daha mesleklerini icra etmeye çalıştıkları dükkanları Eğer yolunuz İstanbul’ a düşerse, Balat Çarşını da mutlaka gezin.

Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
Balat Çarşısı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?