Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Alçıtepe Köyü
Alçıtepe Köyü - Görsel 1
Alçıtepe Köyü - Görsel 2
Alçıtepe Köyü - Görsel 3
Alçıtepe Köyü - Görsel 4
5 Fotoğraf
4/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Alçıtepe Köyü Hakkında

Çanakkale’ nin Eceabat ilçe merkezine 25 km mesafede olan Alçıtepe Köyü, bölgenin ayçiçeği ve zeytin üretiminin en yoğun olduğu bölgelerden biri. Geçim kaynağının bir zamanlar tarım üzerine olduğu Alçıtepe Köyü, son zamanlarda yükselen turizm potansiyeli ile geçim kaynağını bu yönde geliştirmeye başlamış.

2008’ de 516 kişinin yaşadığı Alçıtepe Köyü’ nde, 1957 yılında inşa edilmiş bir cami bulunuyor. Alçıtepe Köy halkı, 1934 ve 1938 yıllarında Romanya ve Bulgaristan’ dan gelen göçmenlerden oluşuyor. Çanakkale muharebelerinin en kanlı sahnelerinin yaşandığı Alçıtepe Köyü, Sığındere ve Kereviz Dere gibi ünlü bölgelere de ev sahipliği yapıyor.

Bağrındaki pek çok şehitlikle cennet bahçesi olarak tabir edilen Alçıtepe Köyü’ nün kuzeyinde Sonok Şehitliği yer alıyor. Savaş hatırlarının yeniden canlandığı Salim Mutlu Müzesi de, yine Alçıtepe Köyü sınırları içerisinde bulunuyor. Alçıtepe Köyü ismini, Aktopraklı Tepe’ den alıyor. Tepenin ismi bir zamanlar Alçıtepe olarak da anılmış.

Türklerin köye yerleşmesiyle birlikte buraya Alçıtepe Köyü denilmiş. Çanakkale muharebelerinin en yoğun yaşandığı Alçıtepe Köyü, ünlü Şahindere Şehitliği’ ne de ev sahipliği yapıyor. Eğer yolunuz Çanakkale’ ye düşerse, Alçıtepe Köyü’ nü de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

4/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
Alçıtepe Köyü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?