1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi, Eceabat

1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi

  • Çanakkale / Eceabat

1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi

Gelibolu Yarımadası'nda Eceabat'ın yüksek bir tepesinde bulunan Seddülbahir Köyü'ndeki 1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi, üç katlı bir binanın ilk iki katında eserlerini sergilemektedir. Müze, tarihçi Ahmet Uslu'ya ait.

Müzenin giriş ve zemin katta bulunan tarihi değerler, gün içerisine birçok turist tarafından ziyaret edilmekte.

1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi'nin giriş katında; Çanakkale Savaşı'nın cereyan ettiği zamanlarda askerlerin kullandığı kaşıklar, çatallar, mermiler, mataralar, çeşitli madalyalar, savaşla ilgili belgeler, mermi kutuları, askerlerin giydiği ayakkabılar sergilenmekte.

Alt katında ise Çanakkale Savaşı'nda yaralanan askeri revirde tedavi eden doktor, savaşta yaralanmış ve yardım isteyen askerler mankenlerle canlandırılmış. Girişinde yaşadığınız etkinin iki katını yaşarsınız alt kattaki canlandırmalarla. Müzenin en etkileyen parçası ise birbiriyle çarpışmış mermiler. Seddülbahir Köyü'ndeki bu küçük müzenin büyük bir etkisi var. Kendinizi Çanakkale Savaşı'nın ortasında gibi hissedeceksiniz.

2 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
2
1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi
10

-

Teşekkürler... Avustralya'dan çok çok selamlar.

2
1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi
10

-

Gelibolu Yarımadası'nda ticari kaygı taşımadan şehitlerimizin ahvalini duyurmak için yapılan bir çalışma olduğu her halinden belli. Şehitlerin durumlarını bu tarihi ve duygusal ortamda görmek paha biçilmez bir ziyaret olabilir. Tarihçi Ahmet Uslu yazdığı kitapların yanında bu hizmeti ile her t.. Devamını Göster