Zeytintaşı Mağarası
Zeytintaşı Mağarası - Görsel 1
Zeytintaşı Mağarası - Görsel 2
Zeytintaşı Mağarası - Görsel 3
Zeytintaşı Mağarası - Görsel 4
5 Fotoğraf
4.1/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
2 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli

Zeytintaşı Mağarası Hakkında

Zeytintaşı Mağarası nerede?” sorusunu yanıtlayacak olursak; Antalya iline bağlı olan Serik ilçesinde konumlanıyor. Mağara, Serik ilçesinin yaklaşık 15 km kuzeyinde yer alan Akbaş Köyü’nün Gökçeler Mahallesi’nin Güneydoğusu ve Zeytintaş tepenin güney yamacında yer bulunuyor. 

“Zeytintaş Mağarası’na nasıl gidilir?” araştırması için; mekanın konumunu öğrenmeniz daha yararlı olabilir. Zeytintaş Mağarası Antalya’ya 54 km, Serik ilçesine 16 km ve Aspendos’a yaklaşık 10 km mesafede yer alıyor.

Zeytintaş Mağarası Hakkında Bilgi

Zeytintaş mağarası hakkında bilgi almanız ziyaretinizi konforlu hale getirebilir.

  • Mağara, geçirimsiz birimlerce kuşatılmış olan Sura-Kratese kireç taşları içerisinde belirgin fay hatları üzerinde gelişmiş bir karstik yapı. Ayrıca mağara, 14 metre derinlikte ve çift katlı olup, 136 metre ve alt katı 97 metre uzunluğunda. İçinde oluşumları devam etmiş olup sarkıt-dikit sütunlar her türden damlataşlarla kaplı. 
  • Büyük sütunlar arasında yer almış olan gölcükler, mağara görünümlerini ilginç şekillere dönüştürür. Mağara eni: 0.03 metre ve uzunluğu: 0.70 metreyi bulmuş olan makarna sarkıtlara sahip oluyor. Bunun yanı sıra eşi benzeri bulunmayan sarkıtlar, karakteristik özelliklere sahip. 
  • Eşsiz bir çevre güzelliğine sahip olan bu karstik mağaranın çevresinde, yürüyüş, tırmanma, yabancı hayvan foto safarileri, safari turu gibi birbirinden farklı aktiviteler yapılabilmekte.
  • Zeytintaş Mağarası bulunmuş olduğu konum itibari ile Akdeniz iklimine sahip özel yapıdadır. Burada her tür Akdeniz bitkisi yetişebilmekte olup havası ve doğası ile birlikte insana huzur ve ferahlık vermekte.

Zeytintaş Mağarası yol tarifi konusunda ulaşımının kolay olması sebebi ile sıkıntı yaratmayan bir noktada yer alır. Serik ilçesinden Cumhuriyet Caddesi’nin Kuzey yönüne gitmeniz gerekiyor. Daha sonra merkezden 4 km sonrasında yol ayrımı geliyor. Burada sağ taraftan Deniztepesi istikametine doğru devam edilmeli. Son olarak Akbaş Mahallesi’nden önce sağa sapan bir yolun başında yer alan Zeytintaşı Mahallesi tabelası yer almakta. Bahsedilen bu sapaktan ise yaklaşık 1 km uzaklıkta bir mağara kapısı sizleri karşılıyor. Yalnız belirtmekte fayda var: Zeytintaş Mağarası fotoğraflar için uygun bir konum oluyor.

Zeytintaş Mağarası/Serik Gezi Rehberi

Zeytintaş Mağarası Serik gezi rehberinde Uçansu Şelalesi, Belek Beach Park, Silyon antik kenti, Pednelissos Ancient Cty gibi birbirinden farklı uğrak noktalar yer alırken ilk sırayı Serik ilçesinde yer alan Aspendos Antik Tiyatrosu oluşturuyor.

  • Aspendos Harabeleri: Aspendos, muhteşem amfi-tiyatrosu ile dünyaca bilinmekte olup Yunan efsanesine göre, şehrin Truva savaşı sonrası Pmphylia’ya gelen kahraman Mopsos liderliğindeki Argive kolonicileri tarafından kurulduğu bilinmekte. Tiyatronun en dikkat çekici kısmını oluşturan yapısı ise sahne binası. Yığma taşlardan yapılmış olan bu 2 katlı binanın 1. katında, sanatçıların sahnelere çıkışını simgeleyen 5 adet kapı yer alıyor. Orkestranın hizasında yer alan küçük yapılarda vahşi hayvanların saklı olarak tutulmuş olduğu yerlere açılan uzun koridor mevcut. Küçük yapıların içinde ise küçük süs çatıların altında yer alan heykeller yer alıyor.
  • Uçansu Şelalesi: Antalya’nın Serik ilçesine bağlı olan Gebiz Belediyesi-Akçapınar Köyü’nde yer alıyor. Antalya’ya mesafesi yaklaşık 57 km olurken, Serik ilçesine ortalama mesafesi, 54 km oluyor. Bahar ve kış aylarında coşan şelale, Akdeniz kuraklığına bağlı olarak yazları azalmakta olup, aşırı kurak havalarda kuruyor. Uçansu Şelalesi’nin bir diğer özelliği ise Türkiye’de en uzun yürüyüş rotası konumunda olan ‘Aziz Paulus Yolu’ üzerinde bulunması.
  • Belek Halk Plajı: Akdeniz’in eşsiz sahillerinden birine ev sahipliği yapmış olan Belek, zengin çam ormanları ve turkuaz rengi sularının büyüsüyle halka hizmet veriyor.

Antalya için keyifli bir tatil yapmak istiyorsanız Antalya/Serik ilçesinde yer alan otellerde rezervasyonunuzu yapabilir, ziyaretçilerin deneyimlemiş olduğu yerleri gezerek sizler de bu keyfe ortak olabilirsiniz. Serik otelleri ve birçok konaklama seçeneğini sitemizden inceleyebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

4.1/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4
2 değerlendirme
Zeytintaşı Mağarası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
30.09.19
Mustafa
Harika bir yer
Harika bir yer. Ben gittim çok güzel şeyler var içinde. Mutlaka gidin. Biletler de ucuz. :) :) :)
5/5 Mükemmel
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
30.08.20
Misafir
Olağanüstü bir yer
Daha önce farklı bir iki mağara görme deneyimi yaşamıştım ama Zeytintaşı Mağarası olağanüstü bir yer. İnsanın gözlerini kamaştırıyor. Mağarayı tanıtan görevli konusuna çok hakim. En ince detayına kadar anlatıyor. Binlerce yıllık bir geçmiş dakikalar içinde doyurucu bir şekilde sizlere sunuluyor. Efsane ötesi bir yer.

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör