Zağnos Paşa Camii

  • Balıkesir / Balıkesir Merkez

Zağnos Paşa Camii

Tarihi 1461 yılına kadar uzanan Zağnos Paşa Camii, Balıkesir'de yer almakta ve Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştı. Türbe ve hamamdan oluşan bir külliye durumunda olan camiden günümüze kadar hamamı orijinal olarak gelebilmiştir. Yapının 1897 yılında meydana gelen deprem sonrası cami ve türbesinin yıkılmasının ardından Balıkesir Mutasarrıfı Ömer Ali Bey tarafından 1908'de yeniden inşa edildiği bilinmektedir.

Zağnos Paşa Camii'nin planı karedir ve şehrin en büyük camisi olma özelliğine sahiptir. Yapı kesme taş ve düzgün yontma taştan yapılmıştır. Son cemaat yeri olmayan caminin, kadınlar mahfili ise ahşap olup, ahşap yivli altı sütuna oturmaktadır. Caminin minaresi kuzeybatı köşesinde yer almaktadır. Yapının kişi kapasitesi ise 100'ü bulmaktadır.

Zağnos Paşa Camii'nin en önemli özelliklerinden biri hiç şüphesiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 7 Ocak 1923 tarihinde burada hutbe okumasıdır. Atatürk'ün bu camide yaptığı konuşma "Balıkesir Hutbesi" ismiyle de anılmaktadır. Hem tarihi hem de görülesi doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Balıkesir'de seyahatiniz boyunca Zağnos Paşa'yı da tatil planınıza dahil ederek tarihe yakından tanıklık etme şansı bulabilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın