Yedi Şehitler Anıtı, Karaağaç

Yedi Şehitler Anıtı

  • Balıkesir / Gömeç / Karaağaç

Yedi Şehitler Anıtı

Edremit Körfezi'nde Balıkesir'in Gömeç ilçesine bağlı bir köy olan ve zeytinlikleriyle ünlü sevimli beldelerimizden biri olan Karaağaç'ta yer alan Yedi Şehitler Anıtı, Türk tarihinde çok önemli bir konuma sahiptir. Zeytinlikleriyle ünlü olan Karaağaç Edremit Körfezi'nde konumlanmış sevimli beldelerimizden biridir.

Köyde yer alan anıt onu Kurtuluş Savaşı'nın başladığı dönemde Yunan gemilerinden açılan ateş sonucu şehit düşen kahraman Türk askerleri buraya defnedilmiştir. Kurtuluş Savaşı sırasında Ali Çetinkaya'nın kumandanlığındaki şehit düşen 7 erin burada yatması nedeniyle bu anıta Yedi Şehitler Anıtı ismi verilmiştir.

Denize doğru eğik bir tepe üzerinde kurulu olan Karaağaç Köyü, Burhaniye ile Ayvalık ilçelerinin arasında yer almakta olup bünyesindeki Yedi Şehitler Anıtı her yıl sayısı çok olmasa da hatırı sayılır oranda ziyaretçi ağırlamaktadır. Siz de yaz aylarında nüfusu bir hayli artış gösteren Ayvalık'ı ziyaret etmeniz durumunda tarihimiz için önemi büyük olan bu anıtı da seyahat planınıza dahil edebilir, yakın tarihimize tanıklık edebilirsiniz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın