Yalan Dünya Mağarası

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
4 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli
Telefon

Yalan Dünya Mağarası Hakkında

Antalya Gazipaşa ilçesinin Beyrebucak Köyü’nde yer alan Yalan Dünya Mağarası, yıllar içerisinde ziyaretçiler için yapılan ışıklandırmalar ve yürüyüş yolları sayesinde bugün bir hayli ilgi görmektedir. Mağaranın uzunluğu 4 km olmasına rağmen bugün 450 metresi ziyarete açık durumdadır. Göçük sonrası ortaya çıkan mağarada çok sayıda sarkıt, dikit ve oyuklar bulunmaktadır. Görenleri büyüleyen mağara yol boyunca çeşitli odacıklara bağlanmaktadır. Birbirinden farklı büyüklükteki salonlara görebileceğiniz Yalan Dünya Mağarası’nın bir de ilginç bir efsanesi vardır. Efsaneye göre; insanlardan uzak bir şekilde mağarada yaşamını sürdüren bir genç vardır. Bu genç çok fazla dışarı çıkmaz. Günün birinde mağaradan çıktığında bir kız görür ve ona aşık olur. Gencin aşkı karşılıklıdır. Kısa süre içerisinde çift bütün zamanını mağarada geçirmeye başlar. Günün birinde kız genci aramaya mağaraya gelir ancak bir deprem olur ve mağaranın derinliklerinde oluşan göçük nedeniyle genç çocuk mağaranın derinlerinde hapsolur. Böylece sevgililer birbirinden ayrı düşer. Bunu üzerine aşıkların birbirine kavuşamadıkları bu mağaraya Yalan Dünya Mağarası ismi verilir. Mağara Gazipaşa ilçesine yalnızca 7 km mesafede konumlanır ve ihtişamlı görünümüyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakır. Siz de seyahatiniz sırasında mağarayı günlük planınıza dahil edebilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
4 değerlendirme
Yalan Dünya Mağarası
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
02.06.2014
Savaş Aktepe
Çok güzel gezilip görülecek yerler, herkese tavsiye ederim.
5/5 Mükemmel
26.08.2013
Misafir
Yalan Dünya Mağarası
Metin Bey, bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Gerekli düzeltmeler yapıldı.
5/5 Mükemmel
23.08.2013
Misafir
Yalan Dünya Mağarası
Alanya'nın Gazipaşa mevkisi değil, Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde... Ve Avrupa'nın emsalinde en uzun mağarasıdır. Türkiye'de başka eşdeğeri yoktur. Ama maalesef tanıtımı çok fazla yapılamamıştır. Yakınında Nohut Yeri Kalesi ve yeraltı şehri vardır ki bu yıl yapılan kazılarda Avrupa'nın en eski yerleşim yeri olduğu ABD ve Türk arkeologlarca açıklanmıştır.
5/5 Mükemmel
23.08.2013
Metin savaş
Yalan Dünya Mağarası
`Alanya`\'nın `Gazipaşa` mevkisi değil, `Antalya`\'nın Gazipaşa ilçesinde... Ve Avrupa\'nın emsalinde en uzun mağarasıdır. Türkiye\'de başka eşdeğeri yoktur. Ama maalesef tanıtımı çok fazla yapılamamıştır. Yakınında Nohut Yeri Kalesi ve yeraltı şehri vardır ki bu yıl yapılan kazılarda Avrupa\'nın en eski yerleşim yeri olduğu ABD ve Türk arkeologlarca açıklanmıştır.