Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Trabzon Kalesi
Trabzon Kalesi - Görsel 1
Trabzon Kalesi - Görsel 2
Trabzon Kalesi - Görsel 3
Trabzon Kalesi - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Trabzon Kalesi Hakkında

Trabzon'un merkezinde bulunan Trabzon Kalesi tarihiyle olduğu kadar yapısıyla da yoğun ilgi görmektedir. Trabzon Kalesi aynı zamanda günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarmış tarihi kalıntılar arasında bulunmaktadır. Tertemiz havasıyla, doğal güzellikleriyle tarihi yapılarıyla mutlaka gezilmesi gereken şehirlerden biri olan Trabzon'un en çok ziyaret gören noktalarından biridir Trabzon Kalesi.

Deniz kenarından şehrin arkalarında bulunan tepelere kadar varlığını sürdüren kale, üç bölümden meydana gelir; Yukarı Hisar, Orta Hisar, Aşağı Hisar… İç kaleyi koruyan Yukarı Hisar bu noktanın aynı zamanda akropolü durumdadır. Sur duvarlarının arasında bulunan bazı kitabeler şu anda Trabzon Müzesi'nde bulunmaktadır.

Orta Hisar ise; İmparator Aleksios tarafından 1297-1330 yılları arasında yaptırılmıştır ve iç kalenin devamı niteliğindedir. Birçok hamam ve cami bulunmaktadır. Aşağı Hisar bölümünde ise; İskender Paşa Çeşmeleri, St. Andrea Kilisesi, Pazarkapı Camii, Tophane Hamamı gibi eserler vardır. Karadeniz'i en güzel şekilde anlatan Trabzon gezinizde mutlaka Trabzon Kalesi'ni ziyaret etmelisiniz.

Ardından; Peristera Manastırı'nı, Sümela Manastırı'nı ve Trabzon Ayasofya Müzesi'ni gezi listenize ekleyebilirsiniz. Uzun ve keyifli bir yolculuk sizleri bekliyor.

Yorum / Değerlendirme

Trabzon Kalesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?