Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Sivrice Feneri
Sivrice Feneri - Görsel 1
Sivrice Feneri - Görsel 2
Sivrice Feneri - Görsel 3
4 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Sivrice Feneri Hakkında

Teknolojinin hızla gelişmesi ve buna bağlı olarak iletişim sistemlerinin de artması sonucu, ne yazık ki deniz fenerleri de aynı ölçüde değerlerini yitirmeye başladı. Bu durum, özellikle benim gibi deniz feneri sevdalılarını bir hayli üzüyor.

Neyse ki, Kıyı Emniyeti Müdürlüğü bu duruma el attı ve bazı deniz fenerlerini kafe, kütüphane ve müze gibi işletmelere dönüştürerek turizme kazandırdı. İşte Sivrice Feneri de bunlardan biri. Sivrice Feneri, artık kütüphane olarak da hizmet veriyor. Bu uygulamanın benzerlerini Kanada, ABD, İngiltere, İskoçya, Hırvatistan ve İskandinavya’ da görebiliyorduk zaten.

Türkiye’ de ise bu uygulama ilk olarak Kızılada Feneri ile Sivrice Feneri’ nde başlamış oldu. Kızılada restorana dönüştürülürken, Sivrice ise kütüphane olarak turizme kazandırıldı. 2008 yılında açılan bir ihale sonucu 10 yıllığına Hacer-Yücel Sayman tarafından kiralanan Sivrice Feneri, 2009 yılında kütüphane olarak açıldı.

Sivrice Feneri kütüphanesinde deniz, göl ve nehir kenarlarındaki fenerlerle ilgili 500’ den fazla yer alıyor. Çanakkale’ nin Ayvacık ilçesinde, Bektaş köyü sınırları içerisinde yer alan Sivrice Feneri, 1863 yılından beri denizcilerin yolunu aydınlatıyor.

Deniz trafiği dışında, şimdi bir de kültür hizmeti veren Sivrice Feneri, karşısındaki Midilli Adası’ nın manzarasıyla da büyülüyor görenleri. Eğer yolunuz Ayvacık’ a düşerse, Sivrice Feneri’ ni mutlaka görün ve kütüphanesini de ziyaret edin mutlaka. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Sivrice Feneri
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?