Side Müzesi

  • Antalya / Side

Side Müzesi

Side Antik Kenti'nde Roma dönemine ait antik hamamın üzerinde yer alan Side Müzesi, esasen günümüze yakın olan 1960 – 1961 tarihleri arasında restore edilerek müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tarih meraklıları için tam bir cennet olan müzede çok sayıda sütun, büst, yazıt, heykel, sütun başlığı ve lahit yer almaktadır. Bugün Side Müzesi'nde sergilenen eserlerin önemli bir kısmı 1947 ve 1967 yılları arasında yapılan kazı çalışmaları sonucu bulunmuştur.

Side'nin önemli buluntularına ev sahipliği yapan ve tarihe ışık tutan Side Müzesi'ndeki en çok dikkat çeken eser ise deniz tanrısı Poseidon'un mitolojik frizleridir. Müze Manavgat'a yalnızca 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Side seyahatiniz sırasında mini bir kültür turu yapmak isterseniz müzenin yanı sıra Side Apollon Tapınağı ve Side Antik Tiyatrosu'nu da seyahat planınıza dahil etmeyi ihmal etmeyin.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Side Müzesi
10

-

Side otel fiyatları çeşitliliğinden dolayı oldukça uygun. Side otellerinden birinde konaklama niyetiniz varsa eğer gezi listenize bu bölgeyi eklemeyi unutmayın.