Pednelissos Antik Kenti, Serik

Pednelissos Antik Kenti

  • Antalya / Serik

Pednelissos Antik Kenti

Pednelissos Antik Kenti; Antalya'nın 75 km. kadar kuzeydoğusunda, Serik ilçesine bağlı Kozan Köyü'ne 1 kilometre mesafede konumlanmaktadır. Bodrumkaya tepesinin üzerine konumlanmış olan Pednelissos Antik Kenti'nin, bir Pisidia kenti olduğu da bilinmektedir. Dünyaya ve bilim insanlarına ilk kez 1914 yıllarında İtalyan araştırmacılar tarafından tanıtılmıştır. Bodrumkaya kalıntıları içinde en görkemli eserlerden biri olan Apollon kültüne ait bir tasvirin, M.S. 3. yüzyıl olarak tarihlendirilen bir Pednelissos sikkesi üzerindeki varlığı ile desteklenmektedir.

Pednelissos, Sagalassos Antik Kenti ile Adada Antik Kenti arasında bulunmaktadır. Antik kentte, geç Roma döneminden kalmış olan bazilika, bu kentin geç devir yerleşimi olduğunu göstermektedir. Ancak tarih çizgisinde bilinmeyen bir nedenden dolayı kentte yaşayan halk yavaş yavaş burayı terk etmeye başlamış ve Hasgebe'ye yerleşmişlerdir. Hasgebe'deki kazılarda elde edilen bulgular, mezar ve yapılar bunu durumu kanıtlamaktadır. Pednelissos Antik Kenti'nde yapılan arkeolojik kazılarda Suriye, Finike kap parçaları çıkarılmış ve aynı zamanda Perge ile Sagalassos gibi yakın çevrelerde üretimi yapılan seramik parçalarına rastlanılmıştır.

Bu antik kent kendi döneminde yakın çevrelerle ilişkilerini korumuştur. Tapınaklar, hamamlar, alabastron kabartması ve kutsal alan kalıntıları görenleri gerçekten etkilemektedir. Antalya'nın güzel ikliminde, çarpıcı denizinde ve yumuşacık kumsallarında tatilinizin keyfini çıkarırken Pednelissos Antik Kenti'ni ziyaret etmek değiş ve bir o kadar etkileyici bir yolculuğa çıkartacak sizi.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın