Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami, Mudurnu

Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami

  • Bolu / Mudurnu

Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami

Bolu – Mudurnu'da yer alan ve tarihi 1374 yılına uzanan Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami, Osmanlı'da Yıldırım Bayezit'in Bolu şehzadeliği döneminde kendisi tarafından yaptırılmıştır. Yapıldığı tarihten bugüne korunarak gelmeyi başaran cami, günümüzde hala ibadete açıktır.

Geometrik olarak kareye yakın dikdörtgen bir planı olan yapının ana mekanını örten kubbe 19.43 metre çapındadır. Caminin ortalama kalınlığı 1.60 olan duvarlarına 8 duvar payesi eklenmiştir. Mudurnu Yıldırım Bayezid Cami'nin 600'dan uzun yıllar içerisinde hala ayakta ve kullanılır durumda olması oldukça ilgi çekmektedir. Farklı dönemlerde onarım geçirse de aslında uygun olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

Yapının Osmanlı önemli özelliklerinden biri Osmanlı erken dönem mimarisinin en güzel örneklerinden biri olmasıdır. Bunun yanı sıra cami sekiz istinatlı camilerin ilk örneklerinden ve Osmanlı'nın ilk büyük kubbeli yapılarındandır. Caminim beden duvarlarının neredeyse tamamında moloz taş kullanılmış, saçak silmeleri ise pahlı düz silmelidir.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
650 yıldır ibadet edilen bir mekan
10

-

Yaklaşık 650 yıldır ibadet edilen bir mekanda namaz kılabilmek özel, güzel bir duygu... Hanımların girişi yandan ama caminin içinde namaz kılabiliyorsunuz. İmamın okuyuşu güzel. Cemaat de çok az değildi. Hatta minik bir çocuk vardı ki bu hoşuma gitti.