Zeytinburnu bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Zeytinburnu Gezilecek Yerler

Tarihi Yarımada’nın yanı başında, yoğun bir kültürel mirasa sahip olan Zeytinburnu’nda görebileceğiniz pek çok tarihi eser ve yapı bulunmaktadır.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Zeytinburnu Gezilecek Yerler

Toplam 18 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Zeytinburnu Tarihi Mekanlar

Tarihi Yarımada'nın yanı başında, yoğun bir kültürel mirasa sahip olan Zeytinburnu'nda görebileceğiniz pek çok tarihi eser ve yapı bulunmaktadır.
Zeytinburnu geziniz sırasında görmenizi önerdiğimiz yerler şöyle:

İstanbul Surları: 3 bölge ve 22 km'den oluşan İstanbul Surları'nın Zeytinburnu sınırları içinde kalan kısmına “'Kara Surları”' ismi verilmiştir. Üzerinde 123 burç olan Kara Surları'nın toplam uzunluğu 5,5 km'dir. M.S. 413 yılında inşa edilen Kara Surları iki dizi halinde Haliç'e dek uzanmaktadır. Surların en önemli kapısı olan Altın Kapı da Kara Surları'nda yer alır.

Yedikule Hisarı: Kara Surları'nın güneyinde, Altın Kapı'nın arkasında yer almaktadır. Yedikule semtinde bulunmaktadır. İstanbul'un fethinden sonra var olan 3 kuleye 4 tane daha eklenmiş ve köşeli yıldız biçimine sahip bir hisar görüntüsü kazanmıştır. Bu nedenle ismi Yedikule Hisarı'dır. Yedikule olarak da bilinmektedir.

Kazlıçeşme Fatih Camii: Ahşap çatılı ve kagir binadan oluşan yapının günümüze orijinal haliyle gelen tek bölümü minaresinin alt gövdesidir. Kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte II. Mehmet döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. Kazlıçeşme Mezarlığı'nın karşısında yer alan Kazlıçeşme Fatih Camii günümüzde halen ibadete ve ziyarete açıktır.

Balıklı Rum Kilisesi: 5. yy'da imparator I. Leo tarafından yaptırılan Balıklı Rum Kilisesi, Merkezefendi Mahallesi'nde, Ortodoks Rum Mezarlığı'nın yanında yer almaktadır. Günümüze dek pek çok onarımdan geçen bu tarihi yapıda 20 patriğin mezarı bulunmaktadır.

Balıklı Ayazması: Balıklı Rum Kilisesi ile birlikte aynı dönemde inşa edilen Balıklı Ayazması, İstanbul'un en ünlü ayazmasıdır. İsmini havuzundaki balıklardan alan bu eşsiz tarihi yapı “'Kültür Vadisi Projesi”' kapsamında kilise ile birlikte ele alınmış ve yapının etrafı düzenlenerek sosyal ve kültürel bir alana dönüştürülmüştür.

Yenikapı Mevlevihanesi: İstanbul'da Mevlevi tarikatının faaliyete geçen ikinci dergahı olan Yenikapı Mevlevihanesi, Merkezefendi Mahallesi'nde yer almaktadır. Tarikatın en önemli merkezlerinden biri olan Mevlevihane, tarikatın “'Asitane”' olarak kabul ettiği büyük ölçekli külliyelerin başında gelmiştir. Osmanlı tekke mimarisinin güzel örneklerinden biri olan bu yapı “'Kültür Vadisi”' projesi kapsamında restore edilmiştir.

Bu yapıların yanı sıra Abdülbaki Paşa Kütüphanesi, Erikli Baba Tekkesi, Seyyid Nizam Tekkesi, Merkez Efendi Türbesi, Merkez Efendi Hamamı, Merkez Efendi Camii, Takkeci İbrahim Ağa Camii Zeytinburnu'nda görebileceğiniz diğer tarihi yapılardır.

4 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
4
Yıllar evvel sık sık giderdik
10

-

Eskiden, yıllar evvel sık sık giderdik. Uzun bir zaman kapalı kaldı. Hamam denilince ilk akla gelen, temiz, yıkanabilmek ve stres atabilmektir. Şayet hamam görevlisi bayanlar işine saygılı ve nazikse neden gitmeyeyim, hem benim sokağıma çok yakın.

4
Merdivenler engelli adaylar için yeterli değil
2

-

Cami ve etrafı gayet iyi dizayn edilmiş. Ama wc'ye inerken merdivenler engelli adayları için uygun değil. Oraya asansör ya da merdiven asansör yapılması daha uygun olur. Merdivenden inmeden yukarıya engelli tuvaleti de yapılabilir.

4
Hey gidi günler hey
10

-

Hey gidi günler hey! Çocukluğumun geçtiği Takkeci İbrahim Ağa Camii. Her gün caminin avlusunda top oynardık.

4
Bilgi talebi
10

-

Buranın güzel olduğunu, şifalı bilgilerin olduğunu öğrendim. Çok harika ve şifa dağıtımında eminim muhteşemdir, kendim Hollanda'dayım, burayı ziyaret etmek isterim, müsaade ediliyor mu gezip görmeye, saygılar, selamlar.