Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler
Turistik Yerler
Yerleşkeler

Nusaybin Gezilecek Yerler

Nusaybin civarında görülmesi gereken 6 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Mor Evgin Manastırı
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mardin
Mor Yakup Kilisesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mardin
Anzavur Kalesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Mardin
Marin Merdis Kalesi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Mardin
Mardin Otogarı
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Mardin
Dara Harabeleri
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Mardin

6 mekandan 6 tanesi gösteriliyor

Nusaybin Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler İçin Yapılan Yorumlar
5/5 Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
22.01.2020
Misafir
Dara Harabeleri için yapılan yorum
Herkesin görmesi gerek
Kendi köyüm. Böyle tarih kokan şehrin çocuğu olmak o kadar gurur verici ki... Herkesin ön yargılarını kırmak için gidip görmesi gereken bir şehir. Meşhur lezzetlerimizi denemeyi unutmayın.

Nusaybin Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Nusaybin tarihî mekânlar ve kendine has doğal güzellikleri ile ünlü olduğu için gezip görülmesi gereken yerlerde arasında yer alır. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklar doğal olarak hâlen çok önemli tarihî eserlere ve mekânlara ev sahipliği yapıyor.

Mardin Nusaybin gezilecek yerler hakkında bilgi alarak bölgeyi önceden keşfederek gezebilirsiniz. Çok farklı gezi seçeneklerinin yer aldığı bu ilçe Mardin’in en güzel ve en çok bilinen yerlerinden biri olarak ön plana çıkar. Nusaybin gezilecek yerler denince akıllara gelen ilk yerlerden biri Dara Harabeleri’dir.

Nusaybin’e 30 km uzaklıkta yer alan bu harabeler eski Mezopotamya’nın en ünlü şehirlerinden birinin kalıntılarıdır. Bu sebeple bölgeye giden kişilerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bu harabeler yer alır. Eğer konaklamayı düşünüyorsanız Nusaybin Otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Nusaybin tarihî mekânlar listesinde ilk sıralarda yer alması gereken yerlerden biri de Mor Yakup Kilisesi. MS 419 yılında inşa edilen bu yapı görenleri o günlerin Nusaybin’ine götürüyor. Aynı zamanda bu yapıyı gören kişiler şehrin ne kadar zengin bir geçmişe sahip olduğuna da tanıklık edebiliyor.

Her yeri tarih kokan Nusaybin doğal olarak tam bir açık hava müzesini andırıyor. Nusaybin turistik yerler listesi hazırlanırken listenin en başına eklenmesi gereken yerlerden biri de Mor Evgin Manastırı oluyor. MS 363 yılında yapıldığı düşünülen bu yapı gösterişi ve büyüklüğü ile görenleri hemen etkisi altına alıyor.

Bu sebeple ilçeye giden kişilerin mutlaka görmeleri ve gezmeleri gereken yerlerin başında geliyor.

Nusaybin ilçesinde tipik doğu Anadolu iklimi ve bitki örtüsü hâkim. Yazları çok sıcak geçen bölgenin kışları ise çok soğuk geçer. Aynı zamanda tarıma çok elverişli olmamasından dolayı genellikle kurak bir görünüme sahip. Bu sebeple Nusaybin gezilecek yerler için bu ilçeye gitmek isteyen kişiler iklim özelliklerine göre tatil planı yapabiliyor.

Mardin Nusaybin gezilecek yerler hakkında en çok önerilen yerlerden biri olan Aznavur Kalesi de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. İlçeye 14 km uzaklıkta yer alan bu yapı, 970 yılından bu yana ayakta kalmayı başarmış. 14 burcu ve 2 gözetleme kulesi ile dikkatleri çekiyor.

Çok geniş bir alana yayılan bu tarihî yapı, Nusaybin için çok önemli. Nusaybin tarihi mekânlar listesinin başlarında yer alan bu yapı şehrin kültürü ve tarihini yakından tanımayı sağlıyor.

Çok eski zamanlardan bu yana çok farklı medeniyetlerin ve halkların yaşam alanı olarak kullandıkları bu topraklar doğal olarak her anlamda zenginleşmiş. Özellikle o dönemlerden kalan bazı yapılar yakından incelendiğinde bu durumu anlamak daha da kolay oluyor.

Bu sebeple Nusaybin gezilecek yerler listesi hazırlarken listede mutlaka olması gereken yerler ve mekânlar şunlar olmalı;.

Nusaybin turistik yerler konusunda doğru bir liste yapıldığı takdirde hem verimli hem de keyifli bir Nusaybin gezi planı hazırlanabiliyor. Görülmesi gereken tüm yerlerin ortalama 50 kilometrekarelik bir alanda yer alması da gezi planlarının 1 veya 2 gün içinde tamamlanabilmesini olanak sağlıyor.

Nusaybin turistik yerler hakkında araştırma yaparak veya bir rehber eşliğinde de seyahat edebilirsiniz. Gezdiğiniz rotaların geçmişini bilerek farklı bir bakış açısıyla yapıları inceleyebilirsiniz. Bunun yanında Mardin Nusaybin gezilecek yerler listesi yaparak yola çıkarak bölgedeki hiçbir detayı atlamadan kapsamlı bir şekilde gezebilirsiniz. Nusaybin Aktiviteleri ve Yapılacak Şeyler sayfasını inceleyebilirsiniz.

Tarihî dokuyu ve kültürü yakından keşfedebilirsiniz.

Nusaybin Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Nusaybin için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
Nusaybin için gezilecek en popüler tarihi yerler : Anzavur Kalesi, Nusaybin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Nusaybin için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Nusaybin için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Dara Harabeleri, Marin Merdis Kalesi, Mor Yakup Kilisesi, Nusaybin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Nusaybin için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Nusaybin için gezilecek ücretsiz yerler : Dara Harabeleri, Marin Merdis Kalesi, Anzavur Kalesi, Nusaybin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Nusaybin için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Nusaybin için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Dara Harabeleri, Marin Merdis Kalesi, Anzavur Kalesi, Nusaybin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Nusaybin için gezilecek yerler nelerdir?
Nusaybin için gezilecek yerler : Dara Harabeleri, Marin Merdis Kalesi, Anzavur Kalesi, Nusaybin konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.