Kınalıada Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar:

Kınalıada civarında görülmesi gereken 2 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
İstanbul
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Henüz Puanlanmamış
İstanbul

Kınalıada Gezilecek Yerler ve Tarihi Mekanlar

Adalar topluluğu arasında yer alan Kınalıada, köklü tarihinden günümüze getirdiği yapılarıyla ve doğal güzellikleriyle yıl içerisinde turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

İstanbul’a en yakın ada olan Kınalıada, diğer ada topluluklarına nazaran daha az ağaca sahiptir. Bizans döneminde sürgünlerin yapıldığı bir nokta olup, en önemli sürgünü Romen Diyojen’dir.

Kınalıada’da gezip görmeniz gereken çok fazla yer olmasa da, mevcut olan tarihi değerleri arasında keyifli bir gün geçirebilirsiniz. İşte Kınalıada’nın gezilip görülmesi gereken tarihi yerleri:

Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi: 1854-1857 yılları arasında inşa edilen Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi, Kınalıada’nın tarihi değerleri arasındadır. Kilise, I. Abdülmecit’in fermanıyla birlikte yapılmaya başlanmış olup, Ermeni Patriği Hagop tarafından açılışı yapılmıştır. Kilisenin yarım apsisi doğusunda, narteksi ise batısında yer almakta. Bu tarihi yapının mimarisinde 1859 yılında Hasköylü ressam Ananias’ın resimleri görülmektedir. Sade bir mimariye sahip olan yapı, Kınalıada’daki tek Ermeni Ortodoks kilisesidir. Kınalıada gezi listelerinde yerini alabilecek bir eserdir.

Kınalıada Camii: Adada uzun yıllar Müslüman kesimin yaşamasına rağmen bir camiye sahip değildi. Adadaki Müslüman cemaati dönemin başbakanı Adnan Menderes’ten bir cami yapılmasını istemiştir. Menderes, Karaköy’den sökülen mescidin adaya monte edilmesini söylemiştir. Fakat bu durum gerçekleşmeyince 1964 yılında Turhan Uyaroğlu ve Başar Acarlı tarafından Kınalıada Camii inşa edilmiştir. Kınalıada Camii’ni gezinize dahil edebilirsiniz.

Dönüşüm Manastırı: Manastır Tepesi’nde yer alan Dönüşüm Manastırı, Kınalıada’nın en yükse noktasında yer almaktadır. Manastırın mimari dokularını mistik bir atmosfer eşliğinde inceleyebilirsiniz. Sadece bir saatinizi Dönüşüm Manastırı’na ayırabilirsiniz.

Sirakyan Evleri: 1900’lü yıllarda Kınalıada’da yaşayan Sirakyan ailesine ait olan Sirakyan İkiz Evler, adanın tarihi değerleri arasında önemli bir yere sahiptir. Evlerin her birinin 11 odası bulunmakta olup, 634 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Sirakyan İkiz Evleri, Kınalıada’nın en güzel mimari eserlerinden biri olup, rotanıza dahil etmenizi önerdiğimiz yerler arasında.