Kilitbahir bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Kilitbahir Gezilecek Yerler

Çanakkale Boğazı’nın en dar bölgesinde yer alan, kalesi ile ünlü bir köy Kilitbahir…Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Kilitbahir Gezilecek Yerler

Toplam 5 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Kilitbahir Tarihi Mekanlar

Çanakkale Boğazı'nın en dar bölgesinde yer alan, kalesi ile ünlü bir köy Kilitbahir…
Eceabat'ın bir köyü olan Kilitbahir'e gittiğinizde görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Kilitbahir Kalesi: Köye ismini veren kale 1463 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Kalenin mimarı ve mühendisi kendisi olan padişah bu kaleyi papalık donanmasının Bizans donanmasına yardım etmesini önlemek amacı ile yaptırmıştır. Kale üç yapraklı yonca şeklindedir ve biçim olarak eski asma kilitlere benzer. Sonraki zamanlarda birkaç defa restore edilen ve yeni eklemeler yapılan kale 1980'de Kültür Bakanlığı tarafından “'Korunması Gereken Kültürel Varlık”' olarak ilan edilmiştir. Son olarak 2004 yılında yenilenen Kilitbahir Kalesi müze olarak halkın ziyaretine açılmıştır.

Rumeli Hamidiye Tabyası, Rumeli Mecidiye Tabyası, Namazgah Tabyası ve Yıldız Tabyası bölgenin savunmasını güçlendirmek amacı ile farklı zamanlarda yaptırılmışlardır. Kale çevresindeki bu tabyalar da görülmesi gereken yapılardandır.

Dur Yolcu Anıtı: Askeri sınırlar içinde yer alan bu anıt 1960 yılında topçu birliğinde vazife yapan Seyran Çebi tarafından yaptırılmıştır. Anıt, boğazdan ve Anadolu yakasından belirgin bir şekilde görülmektedir. Anıt ve yazı bölgenin önemini vurgulamaktadır.

Seyit Onbaşı Anıtı: Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları'nın en bilinen askerlerinden olan Seyit Onbaşı tek başına sırtladığı 215 kg'lık top mermisiyle adeta bir efsane haline gelmiştir. İlk heykeli 1993 yılında Mecidiye Tabyası'nın alt tarafına dikildikten sonra 2007 yılında bu heykel yenisiyle değiştirilmiştir.

Yüzbaşı Tahir Bey Anıtı: Çanakkale Savaşı'nda şehit olan Yüzbaşı Tahir'in anısına dikilmiştir.

Balkan Savaşları Şehitliği, Feyzullah Efendi Mezarlığı, Havuzlar Şehitliği ve Anıtı, İsimsiz Topçu Yüzbaşı Şehitliği, Mecidiye Şehitliği, Soğanlıdere Şehitliği ziyaret edilecek diğer yerlerdendir. Bunların yanında Kilitbahir'deki camiler, türbeler, çeşme ve hamamlar da görebileceğiniz yerler arasındadır.

Zargana Plajı: Feribot iskelesinden yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan plaj hem denize girebileceğiniz hem de kamp kurabileceğiniz bir alan.

Havuzlar Mesire Yeri: Köyün tek mesire alanıdır. Feribot iskelesinden 3 km uzaklıktadır.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın