Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Tarihi Yerler

Kilis Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler:

Kilis civarında görülmesi gereken 3 yer.

En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kilis Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu
Öğretmenevi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kilis
Neşet Efendi Konağı
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kilis
Ravanda Kalesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Kilis

Kilis Gezilecek Yerler ve Tarihi Yerler

Kilis, geçmişten günümüze kadar doğası ve yerleşime açık olan coğrafyasından dolayı farklı kavimlere ev sahipliği yapmış bir şehir. Şehir merkezinde yapılan birçok arkeolojik kazıda yörede farklı çağlara ait kalıntılara rastlanıyor. Hitit kaynaklarında Kilis’in Halep Krallığına bağlı olduğu da ortaya çıkarılmış. Tarihi geçmişinden dolayı Kilis gezilecek yerler bakımından farklı tarihi dokuların yer aldığı bir şehir. Kilis’in yanı sıra çevresinde de gezip görebileceğiniz birçok tarihi mekân bulunuyor. Tarihi geçmişi M.Ö 3000 yılına kadar dayanan Kilis, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği de yapmış. Persler, Süryaniler, Romalılar, Bizanslılar, Hititler ve Osmanlı Devleti gibi devletler şehirde hüküm sürmüş. 

Farklı imparatorluklar tarafından yönetilmiş olan Kilis’te gezilecek yerler listesi de bu kültür çeşitliliğinden dolayı bir hayli fazla. Şehre sahip olan medeniyetler ve devletlerin tarihi yapılarını Kilis’te sıklıkla görebilmeniz mümkün. Bu nedenle, tarih ve kültür turu yapmak için Kilis’i rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Konaklamak için Kilis Otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz. 

Kilis’te Gezilecek Yerler

Kilis gezilecek görülecek yerler etkileyici tarihi yapılar ve doğal güzellikleri kapsıyor. Binlerce yıldır farklı birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu şehir, tarihi ve doğal noktalarıyla yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor. Kilis, Gaziantep ve Suriye arasında yer alan bir il olduğu için farklı kültürlerden de etkilenmiş. Kilis tarihi mekânlar ve diğer gezip görebileceğiniz yerler ise şu şekilde:

 • Ravanda Kalesi: Kilis geziniz sırasında, şehrin tarihi değerleri arasında yer alan Ravanda Kalesi’ni mutlaka ziyaret etmeniz öneriliyor. Bu kalenin şekil açısından ve mimari açıdan Hititlerden kalma bir eser olduğu biliniyor. 
 • Oylum Höyük: Bu höyükte 1989 yılından bu yana çeşitli arkeolojik kazılar yapılıyor. Yapılan kazılarda ise höyüğün yaklaşık 5500 yıllık bir tarihe geçmişe sahip olduğu ortaya çıkıyor. 
 • Salih Efendi Konağı: Şehrin tarihi ruhunu yansıtan bu yapı, güzel bir yürüyüş yapmanız için de taş kaldırımlarıyla ön plana çıkıyor. 
 • Ruhizade Konağı: Kilis merkezde yer alan bu konak, tarihi sokaklar içinde bulunuyor. Kim tarafından inşa ettirildiği tam olarak bilinmese de tarihi izleri taşımasından dolayı sık ziyaret ediliyor. Bugün ise halk eğitim merkezine dönüştürülmüş. 
 • Tarihi Kilis Ev: Şehir merkezinde yer alan bu ev, farklı malzemeler kullanılarak inşa ettirilen bir yapı. Restorasyon sürecine alınan bu konak, kültürel etkinlikler için kullanılmaya hazırlanıyor. 
 • Neşet Efendi Konağı: Kısa zaman öncesine kadar Kilis Müzesi olarak kullanılan bu konak, şehirdeki tek müze olma özelliğine sahip. Yakın zamanda ise TÜGVA’ya verilen bu müze, daha sonra kapatılmış.
 • İpşir Paşa Kasteli: Tarihi bir değere sahip olan bu kastelde özel bir kitabe yer alıyor. Bu kitabeye göre yapının Sadrazam Mustafa Paşa isteğiyle 1654 senesinde inşa edildiği biliniyor. 

Yukarıda sıralanan tarihi mekânların yanı sıra, Mevlevihane, Tarihi Hükümet Konağı, Tarihi Sabunhane Binası gibi yerleri de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kilis Restoranları ve Yemek Yerleri sayfasından kendinize uygun mekânları bulabilirsiniz. 

Kilis Doğal Güzellikler ve Dini Yapılar

Kilis turistik yerler arasında dini değeri olan birçok yapı bulunuyor. Dolayısıyla medeniyetlerin beşiği olan Kilis’te farklı dini yapıları görebilmeniz mümkün. Camii ve türbeleri bu şehirde sıklıkla görebileceğiniz gibi doğal park alanlarını da ziyaret edebilirsiniz. Şehirdeki doğal güzellikler ve dini yapılardan bazıları şunlar: 

 • Söğütlüdere (doğal parklar arasında)
 • Hisar Çamlığı Tabiat Parkı
 • Akpınar

Bunların yanı sıra, şehirdeki dini yapılar da aşağıdaki gibi:

 • Altın Dede Türbesi
 • Ulu Camii
 • Tekke Camii
 • Şeyh Ahmet Mahmut Camii
 • Şeyh Mansur Türbesi
 • Talha Zübeyr Türbesi 
 • Şeyh Muhammed Bedevi Türbesi
 • Altın Dede Türbesi 

Yukarıdaki dini mekânlar aynı zamanda Kilis’teki tarihi değere sahip olan yapılar arasında yer alıyor. 

Kilis Alt Bölgeleri

Kilis Merkez Otelleri
Daha fazla gör