Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Plaj
Tarihi Yerler
Spor Kompleksi
Turistik Yerler
Yerleşkeler

İskenderun Gezilecek Yerler

İskenderun civarında görülmesi gereken 9 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Payas Kalesi

Payas Kalesi

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme4.8/5 Mükemmel
(4 yorum)
Hatay
Meryem Ana Havuzu
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Hatay
İskenderun Tren Garı
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Hatay
5 Temmuz Stadyumu
Spor Kompleksi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Hatay
İskenderun Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu
Öğretmenevi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Hatay
İskenderun Körfezi
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Hatay
İskenderun Teknik Üniversitesi
Yerleşkeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Hatay
Kinet Höyük

Kinet Höyük

Ücretsiz
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Hatay
Karaağaç Plajı
Plaj
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Hatay

9 mekandan 9 tanesi gösteriliyor

İskenderun Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

İskenderun günümüze dek pek çok önemli medeniyete ev sahipliği yapmış değerli bir yerleşke olarak karşımıza çıkıyor. İskenderun’u yerleşim yeri olarak kabul eden topluluklar arasında Hititler, Fenikeliler, Hattini Krallığı, Persler gibi tarih sahnesindeki önemli uygarlıklar yer alıyor.

İskenderun bölgesi milat sonrasında ise Romalılardan İranlılara, Abbasilerden Selçuklulara dek uzanan geniş bir topluluk yelpazesine de sahip. Osmanlı Devleti’nin bölgede hüküm sürdüğü dönemlerde önemli bir liman kenti olan İskenderun’da gezilecek tarihi yerler listesi de bu bağlamda oldukça kabarık.

Kültür gezisi yapmak isteyenlerin yanı sıra İskenderun plajlar bakımından da uygun alanlara sahip. Bu sebeple deniz tatilcileri tarafından da sıklıkla ziyaret edilen bir lokasyon olma özelliğini taşıyor. Tüm bu özellikleri düşünüldüğünde, özellikle civardaki şehirlerden gelen turistler İskenderun bölgesinde yoğunlukta olarak karşımıza çıkıyor.

İskenderun gezinizi kolaylaştırmak amacı ile sizlere özel olarak hazırladığımız İskenderun gezilecek yerler rehberini paylaşmak istiyoruz.

İskenderun tarihi mekanlar arasında Payas Kalesi, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi gibi turistler tarafından sıkça ziyaret edilen mekanlar yer alıyor. İskenderun turistik yerler arasında tarihi değerlere sahip olan mekanların yanı sıra Karaağaç Plajı, İskenderun Körfezi, Meryem Ana Havuzu gibi çeşitli mekanlar da gezi listeniz içerisinde yer almayı hak ediyor.

Meryem Ana Havuzu: İskenderun gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan Meryem Ana Havuzu, Meryem Ana Vadisi üzerinde yer alıyor. Çevresinde gelişen hikayeler ile önemli bir turistik değere sahip olarak karşımıza çıkıyor. Anlatılara göre Meryem Ana, Kudüs’ten başlayıp Efes Antik Kenti içerisinde sonlandıracağı yolculuğu boyunca buradan da yürüyerek geçiyor.

Meryem Ana’nın burada yıkandığına inanılıyor. Gölün bir tarafından sıcak su akması bir tarafından da soğuk su akması da bu inanışları destekliyor. Sıcak su akan taraf günahlarla simgelenirken, sıcak su akan taraf ise temizlik ve kutsallıkla bağdaştırılıyor.

Hikayesini bildiğimizde İskenderun gezilecek tarihi yerler içerisinde de değerlendirebileceğimiz bu mekanı gezi rotanız içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Karaağaç Plajı: İskenderun plajlar listesi içerisinde önemli bir yere sahip olan Karaağaç Plajı, yaz sezonunda yöre halkının serinlemek ve denize girmek için tercih ettiği bir mekan olarak karşımıza çıkıyor. Altın renkli kumları ve çok soğuk olmayan suyu ile bu plajda neredeyse kasım ayına dek denize giriliyor.

Doğal dalga kıranlara sahip olması ise plajın, dalgası az bir deniz suyuna sahip olmasını sağlıyor. Bu bağlamda çocuklu aileler de plajı gezi rotaları içerisine eklemeyi ihmal etmiyorlar. İskenderun gezilecek yerler listenizi oluştururken bu bölgeye yaz aylarında gezi planı oluşturmak istiyorsanız bu bölgeyi gezi listeniz içerisine eklemeyi düşünebilirsiniz.

Deniz ve güneş içerisinde doyasıya bir gün geçirebilir, civardaki tesislerde günlük ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Bununla birlikte Karaağaç Plajı civarında kampsever turistler tarafından da sıklıkla tercih edilen kamp alanları da bulunuyor. Eğer siz de Karaağaç Plajı gezinizi doğa içerisinde keyifli gecelerle taçlandırmak istiyorsanız kamp alanlarını tercih edebilirsiniz.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi: Mimar Sinan’ın eseri olan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, 1574 senesinde 15 dekarlık büyükçe bir alan üzerine inşa ediliyor. Külliyenin ana bölümünü 48 dükkandan oluşan bir arasta oluşturuyor. Bununla birlikte külliye içerisinde han, imaret, cami, mektep ve kale de yer alıyor.

Türk- İslam mimarisine dair en güzel örnekler arasında yer alan bu külliye aynı zamanda Mimar Sinan’ın da en önemli eserleri arasında bulunuyor. İskenderun gezilecek yerler listesi içerisinde bulunan bu tarih kokan mekanı görmeden İskenderun gezinizi sonlandırmamanızı tavsiye ediyoruz.

İskenderun Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İskenderun için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
İskenderun için gezilecek en popüler tarihi yerler : Kinet Höyük, İskenderun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
İskenderun için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
İskenderun için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : İskenderun Körfezi, Payas Kalesi, İskenderun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
İskenderun için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
İskenderun için gezilecek ücretsiz yerler : Kinet Höyük, İskenderun Körfezi, Payas Kalesi, İskenderun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
İskenderun için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
İskenderun için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Kinet Höyük, İskenderun Körfezi, Payas Kalesi, İskenderun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
İskenderun için gezilecek yerler nelerdir?
İskenderun için gezilecek yerler : Kinet Höyük, İskenderun Körfezi, Payas Kalesi, İskenderun konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.